Domy z garażem dwustanowiskowym. TOP 5 projektów gotowych Muratora

2019-07-24 12:10

Garaż na dwa samochody to coraz częstsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Zobaczmy projekty gotowe domów z takim garażem z kolekcji Muratora.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M106d - Słoneczna polana - wariant IV (elewacja frontowa), arch. Ewa Dziewiątkowska

Klimat panujący w naszym kraju nie jest łagodny dla karoserii samochodu. Nie jest przychylny również posiadaczom aut, bo kto lubi zimą skrobać szyby pokryte szronem i martwić się, czy samochód zapali. Latem z kolei samochód stojący pod chmurką nagrzewa się niemiłosiernie. Dlatego powszechnie buduje się domy z garażem. Dzięki temu mamy komfort wsiadania do ciepłego samochodu i nie mamy problemów z jego odpaleniem. We wnętrzu garażu można komfortowo wykonać wszelką obsługę samochodu.

Wiele przemawia za tym, żeby garaż mieścił się w bryle domu. Możemy suchą nogą o dowolnej porze bez względu na pogodę wsiadać do samochodu lub ładować go. Droga przenoszenia zakupów z auta jest znacznie krótsza niż gdyby garaż był wolnostojący. To wszystko sprzyja naszej wygodzie.

Prawie każda rodzina ma samochód, a wiele - nawet kilka. Wokół nas widać coraz więcej domów z garażem dwustanowiskowym. Są przeznaczone do przechowywania dwóch aut osobowych albo samochodu lub motocykla bądź auta osobowego i firmowego dostawczaka. Garaż można też wykorzystać jako techniczne zaplecze domu, w którym pomieścimy mały warsztat, materiały motoryzacyjne, sprzęt ogrodniczy i sportowy. Dlatego garaż dwustanowiskowy nie powinien być mały.

GALERIA: projekty domów z garażem dwustanowiskowym

Garaż dwustanowiskowy: jak duży?

Minimalna wielkość garażu na dwa samochody to 30 m2. Zmieszczą się w nim dwa średniej wielkości auta. Lepiej jednak, żeby garaż miał kilka metrów kwadratowych powierzchni więcej. Wtedy będzie można po bokach zbudować półki albo szafy i wygodnie z nich korzystać. Również między samochodami musi być zachowana wolna strefa, co pozwoli szeroko otworzyć drzwi.

Przeczytaj też:

Garaż dwustanowiskowy: jaka brama

Obecnie powszechnie kupuje się bramy segmentowe, ponieważ są estetyczne i mają bardzo dobre parametry użytkowe. Bogata oferta wzorów i kolorów pozwala wybrać model tak wykończony, żeby pasował do naszego domu. Dylemat może stanowić wybór rodzaju bramy: dwie pojedyncze czy jedna podwójna. Jeśli otwór jest nie większy niż 5 m, musimy wybrać bramę podwójną. W otworze o szerokości 5,1 m można zmieścić dwie bramy o szerokości 2,4 m oraz słupek między nimi. Bramy podwójne są cieplejsze niż pojedyncze. Kupimy je taniej niż dwie pojedyncze. Ale podczas otwierania wypuszczą dużo ciepła. Za to dają komfort wjazdu przez szeroką otwartą przestrzeń. Otwieranie bramy pojedynczej mniej wyziębi garaż. Ten wariant jest wygodny, gdy domownicy wyjeżdżają i przyjeżdżają o różnych porach.

Bezpieczna brama garażowa. Co decyduje o odporności na włamanie?
Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Tomasz Zakrzewski Jeśli otwór w garażu ma co najmniej 5,1 m szerokości, można wstawić dwie bramy pojedyncze. Projekt domu RS+ Robert Skitek

Garaż dwustanowiskowy: usytuowanie w bryle domu

Ponieważ najwygodniej jest wjeżdżać autem prosto do bramy, garaż zwykle jest umiejscowiony na froncie domu. W przypadku bramy podwójnej, a te są częściej kupowane, mamy na głównej elewacji domu wielką płaszczyznę - około 10 m2 jednolitej powierzchni. Nowoczesne bramy garażowe są bardzo ładne, niemniej dobrze jest wybrać dom o takim kształcie, żeby brama garażowa na froncie nie przytłaczała.

Przeczytaj też:

Architekci w projektach proponują różne rozwiązania mające sprawić, że nie będzie ona nadmiernie rzucać się w oczy. Może być cofnięta albo oddzielona wysuniętym fragment bryły od strefy wejścia.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Piotr Mastalerz Wielką bramę garażową schowano w tle drewnianej oblicówki z listew. Projekt domu Maciej janeczek

Ze względów funkcjonalnych garaż stanowi fragment zaplecza gospodarczego domu. Często przylega do niego kotłownia. Dobrze jest wybierać taki projekt, żeby garaż znalazł się po północnej albo wschodniej stronie domu. Wtedy na przeciwległym krańcu - południowym lub zachodnim - znajduje się strefa relaksu przylegająca do ogrodu.

Przeczytaj też:

Garaż dwustanowiskowy: komunikacja z domem

Garaż w bryle zwykle jest umieszczony blisko głównego wejścia. Jego usytuowanie powinno pozwalać na łatwe połączenie z częścią mieszkalną. Przejście z garażu może prowadzić do przedpokoju, holu, a nawet kuchni. Czasem prowadzi ono przez pomieszczenie pośrednie - garderobę, kotłownię, spiżarnię. W ostatnim wypadku można szybko umieścić zakupy na swoim miejscu.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Andrzej Szandomirski W garażu na dwa samochody dobrze jest też mieć miejsce na warsztat i narzędzia, np. ogrodnicze

TOP 5 projektów: domy z garażem dwustanowiskowym

Przedstawiamy wybrane projekty domów jednorodzinnych, w których zaplanowano wykorzystanie garażu na dwa samochody. Są to nieduże i średniej wielkości domy o powierzchni użytkowej od 99,2 do 148,9 m2 (warto pamiętać, że garaż nie wchodzi w skład tej powierzchni). Wybraliśmy zarówno domy parterowe, jak i z poddaszem użytkowym różniące się stylem.

Murator C444u - Czterolistna koniczyna - wariant XVIII

Autor arch. Przemysław Biryło

Powierzchnia użytkowa 99,2 m2 Powierzchnia garażu 31,9 m2Liczba pokoi (z salonem) 4Wymiary działki 22,30 x 20,10 m

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> C444u - Czterolistna koniczyna - wariant XVIII

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C444u Czterolistna koniczyna - wariant XVIII (elewacja frontowa), arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Garaż o powierzchni 31,9 m2 jest umieszczony z boku od wejścia. Architekt zaproponował bramę garażową w okleinie drewnopodobnej, co nawiązuje do drewnianych oblicówek na innych fragmentach elewacji. Z garażu można przez przedsionek wejść do strefy dziennej. Za garażem umiejscowiono kotłownię.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu C444u - Czterolistna koniczyna - wariant XVIII - rzut parteru

Czterolistna koniczyna – wariant XVIII - to nieduży, ale wygodny dom dla czteroosobowej rodziny. Poranna kawa na obszernym tarasie, a potem – zatopienie się w wygodnym fotelu z dobrą książką, przy szumie drzew i śpiewie ptaków. Taki właśnie klimat wprowadza ten uroczy, przytulny dom. Duże przeszklenia wprowadzają nutę modernizmu, przez co Czterolistna koniczyna – wariant XVIII łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Po wejściu do domu znajdujemy się w nieformalnym korytarzu przenikającym do strefy dziennej. Funkcjonalność tej strefy została zapewniona przez układ otwartych przestrzeni, dzięki czemu aranżację można dostosować do indywidualnych potrzeb inwestorów. Doskonałe doświetlenie wnętrza podkreśla jego przestronność, dając mieszkańcom poczucie pełnej swobody.Strefa nocna to 3 wygodne sypialnie. Zlokalizowano je na tyłach domu, gwarantując intymność i ciszę. Przewidziano również dwie łazienki, co jest niewątpliwym, funkcjonalnym atutem. Z częścią mieszkalną sąsiaduje kotłownia, a także dwustanowiskowy garaż, dostępny z przedsionka. Na uwagę zasługuje też poddasze, które można przeznaczyć na cele mieszkalne w ramach adaptacji projektu. Domownicy zyskają wtedy dodatkową powierzchnię, wynoszącą prawie 54 m2.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C444u Czterolistna koniczyna - wariant XVIII (elewacja ogrodowa), arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Murator M172a - Wiosenny powiew - wariant I

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 114,3 m2 Powierzchnia garażu 34,9 m2Liczba pokoi (z salonem) 4Wymiary działki 20,20 x 28,00 m

Zobacz więcej szczegółów projektu>>> M172a - Wiosenny powiew - wariant I

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M172a - Wiosenny powiew - wariant I (elewacja frontowa), arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Garaż o powierzchni 34,9 m2 będzie bardzo wygodny. Można z niego przejść przez przedsionek do części mieszkalnej. W drugim narożniku jest wejście do kotłowni.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu M172a - Wiosenny powiew -wariant I - rzut parteru

Wiosenny powiew - wariant I - to średniej wielkości dom dla rozwojowej rodziny, który można z powodzeniem budować etapami. Wnętrze domu odpowiada na potrzeby współczesnej rodziny z dwójką dzieci. Centrum życia rodzinnego będzie z pewnością jednoprzestrzenny salon połączony z jadalnią, w którym nie mogło oczywiście zabraknąć kominka. Dzięki niemu można liczyć na niepowtarzalną atmosferę ogniska domowego w chłodne wieczory. Salon oddziela od korytarza niewielka ścianka działowa. W razie potrzeby można z niej zrezygnować i nieco bardziej zamknąć salon – będzie wtedy robił wrażenie przytulniejszego. W domu znajdziemy też 3 sypialnie oraz 2 łazienki, w tym jedną gościnną niedaleko wejścia. Warto zwrócić uwagę na bliskie sąsiedztwo garażu oraz spiżarni, które ułatwi wnoszenie zakupów z samochodu.Dosyć wąski przedsionek rekompensuje wygospodarowanie w nim wnęki na szafę. Dużym atutem jest również dwustanowiskowy garaż w bryle budynku. Gdy przestrzeń parteru okaże się niewystarczająca, w późniejszym etapie można zaadaptować poddasze i zyskać dodatkowo ok. 60 m2.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M172a - Wiosenny powiew - wariant I (elewacja ogrodowa), arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Murator C221a - Racjonalny - wariant I

Autorzy arch. Przemysław Biryło, arch. Maciej Biryło

Powierzchnia użytkowa 129,9 m2 Powierzchnia garażu 31,3 m2Liczba pokoi (z salonem) 6Wymiary działki 20,20 x 20,40 m

Więcej szczegółów projektu>>> C221a - Racjonalny - wariant I

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C221a - Racjonalny - wariant I (elewacja frontowa), arch. Maciej Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Garaż o powierzchni 31,3 m2 umieszczono w wysuniętym fragmencie bryły przykrytym stromy dwuspadowym dachem. Pod nim mieści się taras dużej sypialni znajdującej na poddaszu nad garażem. Architekci zaproponowali drewniane ozdoby elewacji, co pozwoli dopasować do niej bramę wykończoną taką okładziną.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C221a - Racjonalny - wariant I - rzut parteru

Ciekawa propozycja domu z poddaszem użytkowym dla dużej rodziny. Bryła na planie litery „L” skrywa funkcjonalne wnętrza. Na poziomie parteru dominuje strefa dzienna. Kuchnia, z widokiem na wejście do domu, przez jadalnię płynnie przechodzi w pokój dzienny. To głównie w strefie dziennej będzie skupiało się życie rodzinne, a w chłodne dni kominek będzie ocieplał serca domowników. Na parterze na uwagę zasługuje wydzielona sypialnia z własną łazienką, w zacisznej części domu od strony ogrodu. Uzupełnieniem programu funkcjonalnego dolnej kondygnacji jest dwustanowiskowy garaż oraz duża kotłownia.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C221a - Racjonalny - wariant I - rzut poddasza

Poddasze to królestwo sypialni. Dobre sny domownicy będą mieli w 4 wygodnych pokojach. Z trzech z nich jest wyjście na zaciszne loggie, które będą sprawiały wrażenie większej przestrzeni. Ciepła kolorystyka elewacji „Racjonalnego” dobrze będzie komponowała się z otaczającą zielenią, a 2 tarasy będą zachęcały domowników i gości, by więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C221a - Racjonalny - wariant I (elewacja ogrodowa), arch. Maciej Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Murator M106d - Słoneczna polana - wariant IV

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 115,3 m2 Powierzchnia garażu 33,6 m2Liczba pokoi (z salonem) 4Wymiary działki 20,10 x 27,10 m

Więcej szczegółów projektu jest tu>>>M106d - Słoneczna polana - wariant IV

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M106d - Słoneczna polana - wariant IV (elewacja frontowa), arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Garaż o powierzchni 33,6 m2 został umieszczony w wysuniętym do przodu fragmencie bryły domu. Wejście do części mieszkalnej prowadzi przez przedsionek.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu M106d - Słoneczna polana - wariant IV - rzut parteru

Słoneczna polana - wariant IV to elegancki dom parterowy, który ze względu na wydłużony kształt nadaje się na wąską działkę. W bryle budynku znajduje się dwustanowiskowy garaż, który zaspokoi potrzeby współczesnej rodziny. Wnętrze zostało zaplanowane dla rodziców i dwójki ich dzieci. Architekt zadbał o oddzielenie stref pełniących różne funkcje. Centrum domu zajmuje w pełni otwarta strefa dzienna z salonem i jadalnią w jednym. Tuż obok zaprojektowano półotwartą kuchnię – ustawienie szafek w kształcie litery U gwarantuje mnóstwo przestrzeni do przygotowywania posiłków. W domu nie mogło też zabraknąć spiżarni, która przyda się do przechowywania przetworów czy większych zakupów.Została ona umyślnie zaplanowana niedaleko wejścia do domu oraz garażu, by ułatwić wnoszenie wiktuałów. Strefa nocna mieści się nieco na uboczu, z tyłu domu - takie rozwiązanie zapewni domownikom maksimum prywatności. Miejscem wypoczynku, na świeżym powietrzu, dla mieszkańców tego domu będzie niewielki, częściowo zadaszony, taras - dostępny z salonu oraz sypialni gospodarzy. Jeśli tylko wymiary działki pozwolą, można go dowolnie rozbudować.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M106d - Słoneczna polana - wariant IV (elewacja ogrodowa), arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Murator M107 - Szczęśliwa kraina

Autor arch. Małgorzata Cybulska-Marks

Powierzchnia użytkowa 148,9 m2 Powierzchnia garażu 38,8 m2Liczba pokoi (z salonem) 5Wymiary działki 24,90 x 21,30 m

Więcej szczegółów projektu jest tu>>>M107 - Szczęśliwa kraina

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M107 - Szczęśliwa kraina (elewacja frontowa), arch. Małgorzata Cybulska-Marks Link: Sprawdź projekt >>>

Garaż o powierzchni 38,8 m2 jest przedłużony o fragment pozwalający zabudować przestrzeń przed samochodami. Śmiało zmieścimy w nim warsztat i liczne półki na sprzęt sportowy lub ogrodowy.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu M107 - Szczęśliwa kraina - rzut parteru

Efektowny projekt domu o ciekawej kompozycji i kolorystyce elewacji. Szare ramy dużych przeszklonych płaszczyzn okien i drzwi balkonowych okala poziome deskowanie ścian w jasnym kolorze. To bardzo funkcjonalne wnętrze jest idealne dla 4-, 5- lub 6-osobowej rodziny. Najważniejsza jest wspólna, wypoczynkowa strefa domu, przeznaczona dla wszystkich domowników: salon z kuchnią i taras. Ma ona powierzchnię ponad 90 m2, tak więc jest to prawdziwa „Szczęśliwa kraina” dla rodziny, która lubi wspólnie spędzać czas przy kominku lub na tarasie.Na parterze znajduje się ponadto sypialnia z widokiem na ogród, łazienka oraz część gospodarcza: duży, dwustanowiskowy garaż połączony z kotłownią, dostępne z zewnątrz pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia oraz garderoba.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu M107 - Szczęśliwa kraina - rzut poddasza

Z kolei 3 wygodne i ustawne sypialnie na poddaszu to spokojny azyl dla każdego z domowników. Są zaopatrzone w garderoby i wspólną łazienkę.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M107 - Szczęśliwa kraina (elewacja ogrodowa), arch. Małgorzata Cybulska-Marks Link: Sprawdź projekt >>>

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.