Domy z dachem dwuspadowym i bez garażu - najciekawsze z katalogu Muratora

2020-12-09 20:49

Domy kryte dachem dwuspadowym to tradycyjny element naszego krajobrazu. Wybraliśmy te, które nie mają garażu w bryle. To pozwala architektowi na swobodę twórczą. Zobaczmy atrakcyjne i różnorodne propozycje z katalogu Muratora.

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M256a - Polecany - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska

Dom z dachem dwuspadowym wydaje się typowy, a może skrywać bardzo różne wnętrza. Wybraliśmy projekty domów z nieskomplikowanym dachem o dwóch połaciach, który będzie tani w budowie.

Bryła każdego domu jest zwarta. Zależnie od wysokości ścianki kolankowej i kąta nachylenia - dach dwuspadowy może kryć budynek parterowy albo z poddaszem. Niektóre z prezentowanych projektów to domy, w których poddasze może być przeznaczone do adaptacji w przyszłości, co pozwala wykańczać go etapami i rozłożyć w czasie koszty budowy. W żadnym domu nie ma garażu. Samochód można osłonić na przykład wiatą.

GALERIA: domy z dachem dwuspadowym bez garażu

Jak wybrać optymalny projekt domu? Radzi doświadczony projektant

Domy parterowe z dwuspadowym dachem

Mimo prostych założeń dom z dwuspadowym dachem może wyglądać bardzo atrakcyjnie, tak jak w przypadku projektu domu HomeKoncept-45 (HK45), w którym prosta bryła jest urozmaicona białymi ramami oraz atrakcyjnymi narożnymi przeszkleniami. Budynek o powierzchni użytkowej 108,7 m2 skrywa obszerny salon połączony z kuchnią oraz 4 sypialnie. Salon otwarty na dwie strony świata jest otoczony tarasem. Z boku domu jest dodatkowy taras ujęty w ramy, który w razie potrzeby może służyć jak miejsce na samochód.

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu HK45 HomeKONCEPT-45, autor HomeKONCEPT Link: Sprawdź projekt >>>

Budynki parterowe mogą mieć dach dwuspadowy o niedużym spadku, wtedy przy niewielkich wymiarach bryła robi się filigranowa. Tak jest przypadku projektu domu C272d - Filigranowy - wariant IV. Dom ma niespełna 62 m2 powierzchni i obejmuje 2 sypialnie z kuchnią i salonikiem. „Filigranowy” doskonale sprawdzi się jako siedziba seniorów, ale równie dobrze można go traktować jako dom na wakacyjne miesiące. Na uwagę zasługuje salon z tarasem zaprojektowany od frontu. By zapewnić komfort korzystania z tarasu, warto zlokalizować dom głębiej na działce. To pozwoli być poza okiem sąsiadów i przechodniów. Prosta konstrukcja domu, elewacja bez zbędnych ozdobników pozwoli na jego szybką realizację i ekonomiczne użytkowanie. 

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C272d - Filigranowy - wariant IV, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński Link: Sprawdź projekt >>>

Domy z poddaszem użytkowym

To klasyczne rozwiązanie, gdy chcemy mieć kompaktowy dom na niewielkiej działce. Dzięki drugiej kondygnacji powierzchnia zabudowy jest nieduża, a my zyskujemy powierzchnię do mieszkania. Przykładem takiego domu może być projekt C356 Zaczarowany, który sprawdzi się na wąskiej działce (wejście do niego znajduje się w ścianie szczytowej). Budynek ma modny współczesny wygląd - dwuspadowy dach jest pozbawiony okapów, a elewację parteru pokrywają panele elewacyjne w grafitowym kolorze. Na parterze jest część dzienna i gabinet, a na poddaszu 3 sypialnie, w tym master bedroom. Dzięki wcięciu w dachu sypialnia małżeńska zyskała 4-metrowy taras, na którym gospodarze będą mogli wypić poranną kawę. Biało-grafitowa kolorystyka dodaje domowi elegancji. Atutem tego domu jest też prawie 50-metrowy, częściowo zadaszony taras, od strony elewacji bocznej i ogrodowej, który pozwoli domownikom cieszyć się słońcem w różnych porach dnia.

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C356 – Zaczarowany, arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt C403 Dolnoślązaczka to zaskakujący pod każdym względem budynek. Z jednej strony wygląda ascetycznie, z drugiej - zapiera dech w piersiach. Prosta architektura to ukłon w stronę miłośników minimalistycznych trendów i nieszablonowych rozwiązań. Białe ściany, tradycyjny dach o dużym spadku i wiśniowej barwie oraz elementy z ciemnego drewna to połączenie nowoczesnej stodoły i mazurskiego stylu. Gdyby elewacje ozdobić murem pruskim, dom idealnie wpisałby się w mazurski pejzaż.

We wnętrzu (157 m2) nie znajdziemy typowych obecnie rozwiązań. Na parterze z jednej strony jest wielka kuchnia z jadalnią, a z drugiej duży salon z imponującym tarasem. Podobnie rozmieszczono 2 wielkie sypialnie na poddaszu (trzecia znajduje się na parterze). Oba krańce domu łączy obszerny ciąg komunikacyjny ze schodami, które można nowocześnie zaaranżować.

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C403 Dolnoślązaczka, Architekt Karolina Kalitan Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt M118 Czarujący  to dom podobnej wielkości (148,5 m2), ale o tradycyjnych rozwiązaniach. Pełna elegancji prostota, dobre proporcje, minimalizacja detali – to najważniejsze atuty tego projektu. Elewację frontową i ogrodową dynamizują przestrzenne zadaszenia wsparte na słupach. Nadają one bryle lekkości i jednocześnie stanowią praktyczną osłonę strefy wejścia i tarasu. Kontrapunktem dla bieli tynku jest ciemnobrązowa drewniana okładzina na fragmentach ścian, która razem z gzymsem dyskretnie zaznacza granicę między kondygnacjami. W parze z przejrzystością formy idzie funkcjonalność wnętrz. Duży przedsionek z wnęką na garderobę wygodnie skomunikowano z kuchnią poprzez spiżarnię. W przestronnym pokoju dziennym zmieści się zarówno kącik wypoczynkowy, jak i stół dla całej rodziny. Strefę nocną: 4 sypialnie i łazienkę zaplanowano na poddaszu. Dodatkowy pokój na parterze, położony blisko łazienki, można przeznaczyć na sypialnię dla gości lub seniorów.

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M118 - Czarujący, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Niewielka rodzina może zadowolić się domem wg projektu HomeKoncept HK65 DL, który ma otwartą przestrzeń z salonem i kuchnią na parterze, a na poddaszu tylko 2 sypialnie. Ogółem obejmuje 74,3 m2 powierzchni użytkowej. Na uwagę zasługuje nowoczesna bryła z przeszklonymi elewacjami bocznymi. Budynek otacza z dwóch stron wielki taras (częściowo zadaszony). Na elewacjach umiejętnie połączono biały tynk, antracytową stolarkę z kamienną okładziną.

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu HK65DL HomeKONCEPT-65 DL, autor HomeKONCEPT Link: Sprawdź projekt >>>

Domy z poddaszem do adaptacji

Takie rozwiązanie jest wygodne dla osób, które wolą budować powoli. Na razie potrzebują mniej powierzchni do mieszkania, więc wystarczy im parter. Za ileś lat, gdy zajdzie taka potrzeba, wykończą poddasze. W takich projektach zawsze jest zaplanowane wygodne miejsce na schody, które zbuduje się w przyszłości, a teraz można inaczej wykorzystać.

Projekt domu M251a - W sam raz - wariant I (etap I) przewiduje kuchnię z salonikiem i jedną sypialnię o łącznej powierzchni użytkowej 48,6 m2. Dzięki rezygnacji ze ścian przestrzeń części wypoczynkowej zyskała na przestronności. Na wprost wejścia przewidziano schowek oraz miejsce na schody (w przypadku adaptacji poddasza). W takiej sytuacji powstaną tam 3 sypialnie i łazienka, a powierzchnia użytkowa wzrośnie do 89,8 m2.

Budynek jest bardzo zgrabny, ma nowoczesne wykończenie. Na elewacji frontowej dominuje szarość, która przenika także na pozostałe ściany, w formie ozdobnych detali. Stolarka, podbitka i taras – zaprojektowana w kolorze teakowego drewna, ożywia i jednocześnie ociepla chłodną kolorystykę. Grafitowy dach świetnie wpisuje się w przyjęte założenia, zwieńczając tą klasyczną, aczkolwiek nie nudną – bryłę.

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M251a - W sam raz - wariant I (etap I), arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Kropla nadziei - wariant II (M185b) to podobnej wielkości dom (56,8 m2), ale o inaczej zaplanowanych wnętrzach. Parter jest wystarczający, aby zaspokoić potrzeby dwuosobowej rodziny. Jeśli miejsca będzie za mało, z czasem można zaadaptować poddasze o powierzchni blisko 40 m2. Parter domu jest podzielony na strefę dzienną po prawej stronie i nocną – po lewej. Salon przechodzi płynnie w jadalnię i kuchnię, dzięki czemu wnętrze wydaje się jeszcze większe niż w rzeczywistości. Połowę ściany zajmuje okno tarasowe sięgające ziemi. Wystarczy je otworzyć, aby granica między wnętrzem a ogrodem się zatarła. W miarę potrzeb kuchnię możemy oddzielić od salonu ścianką działową. W strefie nocnej znajdziemy zaciszną, dwuosobową sypialnię oraz łazienkę z dużą wanną. Tuż przy wejściu jest kotłownia, która ma osobne wyjście na zewnątrz. 

Mały, zgrabny dom, który można wybudować na działce o szerokości już 15,9 m. Jego mocną stroną jest ciekawie skomponowana elewacja, która nadaje mu elegancki i nowoczesny rys. Surową szarość tynku i dachówki przełamują fragmenty i wykończone elementami drewnianymi.

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M185b Kropla nadziei - wariant II, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Przejrzysty - wariant III (C365c) został zaprojektowany nowocześnie i ze smakiem. Reprezentacyjnym elementem jest elewacja ogrodowa - szklana fasada z drzwiami balkonowymi. Taras, który zaprojektowano wzdłuż całej elewacji wydaje się być integralną częścią pomieszczeń i spójnikiem pomiędzy wnętrzem a dworem. Nie ma wątpliwości, iż ta cześć domu będzie najczęściej użytkowanym miejscem. Elewacja frontowa nie zdradza tego, co dzieje się z tyłu, aczkolwiek także przykuwa uwagę ciekawymi detalami. Prym wiedzie tu deskowanie z jasnego drewna, przełamane bielą ścian. 

Sercem domu jest pokój dzienny, w którym – bez formalnych podziałów - zaaranżowano część wypoczynkową i jadalną. Kominek zlokalizowany w centralnym punkcie daje poczucie ciepła i przytulności na całej przestrzeni parteru. Kuchnia została otwarta na salon, ale jednocześnie jest nieco odizolowana od strefy gościnnej. Duże okno optycznie powiększa kuchnię i sprawia, że będzie tu jasno i przestronnie. Po lewej stronie od wejścia znajduje się kotłownia, która przylega do dwuosobowej sypialni. Po przeciwległej stronie zaplanowano drugą sypialnię, sąsiadującą z łazienką.

Kolejnym atutem tego projektu jest możliwość indywidualnej adaptacji poddasza. Mieszkańcy mogą do prawie 63 m2 na parterze dodać ponad 58 m2.

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C365c - Przejrzysty - wariant III, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Polecany - wariant I (M256a) to największy z prezentowanych domów. Powierzchnia użytkowa samego parteru wynosi 94,3 m2. Po adaptacji zyskamy dodatkowe 65,3 m2. W wersji podstawowej to dom z 3 sypialniami na parterze. Po adaptacji poddasza można zyskać kolejne 3 wraz z łazienką i garderobą.

Parter ma wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Na lewo od wejścia znajduje się otwarty duży salon połączony z kuchnią. Do salonu przylega wielki taras, którego narożny zakątek jest zadaszony i tworzą ustronne miejsce z widokiem na ogród. Na prawo od wejścia umieszczono 3 sypialnie oraz łazienkę i osobne wc. W miejscu garderoby na końcu korytarza można w przyszłości zbudować schody na poddasze.

Klasyczna bryła jest wykończona białym tynkiem w zestawieniu z jasnym deskowaniem fragmentów elewacji.

Domy z dachem dwuspadowym bez garażu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M256a - Polecany - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.