Domy góralskie. TOP 10 projektów gotowych domów regionalnych

2021-09-06 16:51

Domy góralskie budowane są nie tylko na Podhalu czy w Beskidach, ale także w innych rejonach kraju, zwłaszcza na terenach rekreacyjnych, wiejskich, leśnych. Przedstawiamy gotowe projekty domów w stylu góralskim opracowane w technologii murowanej, co jest prostsze i tańsze do zrealizowania niż pierwowzór z drewna. Ponadto dom tynkowany z drewnem i kamieniem na elewacji będzie pasował w wielu miejscach.

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, www.murator.projekty.pl Projekt domu GL 724 – Watra, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek.

Na południu Polski, gdzie tereny mają charakter podgórski i górski, architekturę domów dostosowuje się do tych warunków. Domy są posadowione wysoko i mają strome dachy, żeby śnieg, którego może być zimą bardzo dużo, nie utrudniał wejścia do środka i nie zalegał długo na dachu. Wiele domów na dachy półszczytowe, zwane też przyczółkowymi, które składają się z dwóch głównych połaci oraz szerokich okapów umieszczonych na ścianach szczytowych.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów w stylu góralskim

Charakterystyczne dla domów regionalnych, które dobrze wpiszą się w krajobraz w Karkonoszach, Beskidach czy na Podhalu, są wysokie podmurówki z kamienia. Wiele domów ma obszerną przeszkloną werandę, w której jest umieszczona jadalnia połączona z salonem znajdującym się w obrębie zasadniczej bryły. Siedząc na werandzie ze szklanymi ścianami, można podziwiać piękne widoki.

Wybraliśmy projekty gotowe domów w stylu góralskim. Są zaprojektowane jako całoroczne, z ociepleniem i ogrzewaniem, dostosowane do warunków panujących w górach.

Zobacz całą kolekcję>>>Domy w stylu góralskim

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu S-GL 950 – Watra II, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek. Domy w stylu góralskim dobrze wyglądają na działce ze skarpą Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu S-GL 950 – Watra II

Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek

Powierzchnia użytkowa 160,1 m2

Powierzchnia garażu 22,8 m2

Liczba pokoi (z salonem) 6

Wymiary działki 25,25 x 20,78 m

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu S-GL 950 – Watra II, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek. Watra II to duży dom w stylu góralskim, ale z nowoczesnymi rozwiązaniami Link: Sprawdź projekt >>>

Watra II to duży dom w stylu góralskim z 4 sypialniami i pokojem gościnnym, który można też przeznaczyć na gabinet. Dom w górach nie może nie mieć tarasu z szerokim widokiem. Takiż jest zaplanowany w Watrze II nad podcieniem, w którym schowano wjazdy do dwóch garaży jednostanowiskowych. Obok garaży znajdują się jeszcze 2 pomieszczenia piwniczne i kotłownia. Rozległa strefa dzienna składa się z otwartej kuchni, jadalni i części wypoczynkowej z reprezentacyjnymi wyjściami na taras. Na parterze i poddaszu są obszerne łazienki.

Zobacz też:

Projekt domu S-GL 741 - Smrek

Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek

Powierzchnia użytkowa 130,0 m2

Powierzchnia garażu 23,1 m2

Liczba pokoi (z salonem) 4

Wymiary działki 22,55 x 17,30 m

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu S-GL 741 – Smrek, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek Link: Sprawdź projekt >>>

Smrek to przykład domu w stylu góralskim z pięknym wykorzystaniem drewna na elewacji. Równie ciekawe rozwiązania znajdziemy we wnętrzach. Dwukondygnacyjny ryzalit z wielkimi przeszkleniami zapewnia możliwość podziwiania widoków. Mieszczą się w nim jadalnia i oranżeria. Część dzienna na parterze jest strefowana. Do kuchni można wejść z przedsionka albo z salonu przez jadalnię. Część jadalniana jest umieszczona w przeszklonym narożniku z wyjściem na taras, na który można przenieść się z posiłkami, gdy pogoda będzie temu sprzyjać. Na poddaszu umieszczono 3 przestronne sypialnie z garderobami oraz wspólną łazienką. Atrakcją 2 sypialni jest przeszklona oranżeria.

Projekt domu S-GL 817 - Koliba

Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek

Powierzchnia użytkowa 102,8 m2

Powierzchnia netto 128,7 m2

Liczba pokoi (z salonem) 3

Wymiary działki 20,40 x 14,80

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu S- GL 817 - Koliba. Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek Link: Sprawdź projekt >>>

Koliba to nieduży dom o bardzo przemyślanym układzie pomieszczeń, który pozwala na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Na parterze (62 m2) znajduje się duży pokój dzienny z wyjściem na taras, kuchnia połączona z jadalnią i spiżarnią oraz strefa komunikacji z łazienką, przedsionkiem oraz schodami. Na poddaszu umieszczono 2 przestronne sypialnie (są one doświetlone przez lukarny) oraz łazienkę.

Sprawdź też:

W Kolibie zwraca uwagę piękne wykończenie wejścia do domu i lukarn drewnem oraz zastosowanie go na elewacji, także w dekoracyjnych ramach wokół okien i drzwi. Projekt domu Koliba nawiązuje do stylu góralskiego. Będzie dobrze wyglądać na leśnej lub wiejskiej działce nawet z dala od gór.

Projekt domu S-GL 737 - Chata pod Jaworem

Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek

Powierzchnia użytkowa 101,4 m2

Powierzchnia netto 131,2 m2

Liczba pokoi (z salonem) 4

Wymiary działki 20,35 x 17,30 m

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu GL 737 - Chata pod Jaworem , arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek. Link: Sprawdź projekt >>>

Chata pod Jaworem to nieduży dom o 3 sypialniach, salonie, jadalni i kuchni wraz z 2 łazienkami i niezbędną komunikacją. Do pomieszczeń na poddaszu prowadzi klatka schodowa umieszczona zaraz przy wejściu. Takie ulokowanie schodów pozwala na dyskretne wchodzenie na wyższą kondygnację. Z przedsionka ze schodami można też przejść bezpośrednio do salonu, co sprawia, że goście nie muszą widzieć domowego nieporządku. Z tego miejsca przez pomieszczenie gospodarcze z kotłem prowadzi również droga do kuchni. Ciekawy układ ma kuchnia złożona z dwóch ciągów roboczych - w kształcie litery U i linii prostej. Część zabudowy jest wysunięta w stronę jadalni i salonu, więc można wspólnie oddawać się przyjemności gotowania. Posiłki przy okrągłym stole w przeszklonej jadalni będą zwieńczeniem tych prac. Na odpoczynek można przejść na taras lub do kącika z kanapą w salonie. Długa ściana bez otworów pozwala stworzyć w salonie kino domowe połączone z kącikiem audio.

Projekt domu S-GL 1375 - Magurka

Autorzy: arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek

Powierzchnia użytkowa 92,6 m2

Powierzchnia netto 153,6 m2

Liczba pokoi (z salonem) 4

Wymiary działki 21,15 x 18,30 m

Domy w stylu góralskim
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu S-GL 1375 – Magurka, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek. Link: Sprawdź projekt >>>

Magurka to nieduży dom w stylu beskidzkim, który ciekawie łączy tradycję z nowoczesnością. Jego wielką zaletą jest to, że można go budować etapowo. Nieco ponad 90 m2 powierzchni użytkowej uzyskamy po wykończeniu tylko parteru. Po adaptacji poddasza zyskamy dodatkowe 40 m2 powierzchni.

W tradycyjnej bryle z wysuniętym gankiem oraz dachem z dwoma przyczółkami pomieszczono wygodne wnętrza. Na parterze z jednej strony jest rozległy salon z jadalnią przechodzącą w kuchnię. Z drugiej strony znajduje się strefa prywatna z 3 sypialniami i łazienką. W korytarzu do niej wiodącym umieszczono wc. Na uwagę zasługuje salon z dużym przeszkleniem z drzwiami na taras oraz wyeksponowanymi spiralnymi schodami wiodącymi na antresolę. Salon bowiem jest dwukondygnacyjny. Z antresoli na poddaszu jest nań piękny widok. Po adaptacji poddasza można tam stworzyć sypialnię typu master bedroom z łazienką.

Projekt domu - EM04b Wspaniały - wariant II 

Autor arch. Małgorzata Cybulska-Marks 

Powierzchnia użytkowa 146,4 m2

Powierzchnia garażu 30,5 m2

Liczba pokoi (z salonem) 6

Wymiary działki 22,80 x 20,10 m

Domy w stylu góralskim
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu - EM04b Wspaniały - wariant II. Autor arch. Małgorzata Cybulska-Marks Link: Sprawdź projekt >>>

Wspaniały - wariant II to nowoczesny, dość duży dom (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) luźno nawiązujący do domów regionalnych o stromych dachach. Uroku bryle dodają ciekawe elementy elewacji: deskowanie w kolorze ciemno-brązowym, symetrycznie rozmieszczone okna oraz balkon nad tarasem. Na parterze znajduje się otwarta strefa dzienna połączona z kuchnią ze spiżarnią. Na poddaszu znajdują się 3 sypialnie z łazienką oraz osobny master bedroom dla gospodarzy domu. Część gospodarcza z kotłownią i garażem umieszczono w bocznej części parteru.

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:

Masz pytania dotyczące wyboru projektu? Skontaktuj się z nami tel. 22 59 05 555 lub e-mail: [email protected]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.