Domowe sposoby na osad z kamienia. Jak go usunąć?

2022-02-01 11:22
Jak usunąć osad z kamienia
Autor: gettyimages

Nowo zakupionym czajnikiem, ekspresem do kawy czy pralką nie nacieszymy się długo, jeśli nie zadbamy o regularne usuwanie kamienia, osadzającego się podczas używania tych urządzeń. Tak samo z bateriami czy kabinami prysznicowymi. Z pomocą przyjdą metody naszych babć! Podpowiadamy, jak usunąć osad z kamienia domowymi sposobami.

Aby jak najdłużej korzystać z domowych, często drogich urządzeń, trzeba w miarę gromadzenia się osadu używać odkamieniaczy przeznaczonych specjalnie do urządzeń gospodarstwa domowego. Alternatywą są naturalne sposoby usuwania kamienia, które równie dobrze poradzą sobie z osadem jak preparaty gotowe. Mają taki plus, że nie zawierają chemii i są po prostu ekologiczne. Coraz silniejszy trend "zero waste" dobrze wpisuje się w czyszczenie osadu z kamienia. Czyścimy tym, co mamy dostępne w domu, bez uszczerbku dla środowiska, zdrowia i portfela.

Badź eko: domowe sposoby na porządki i usuwanie kamienia, to coraz popularniejszy trend
Autor: Photo by Good Soul Shop on Unsplash

Jak usunąć osad z kamienia: ocet spirytusowy

Zastosowanie octu to najbardziej znany i uniwersalny sposób na wiele prac domowych. Służy do usuwania tłuszczu, kamienia, działa jak wybielacz, hamuje rozwój pleśni. Bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem przykrych zapachów i plam. Mimo że jego zapach jest przykry, to właściwości wręcz cudotwórcze.

Przeczytaj też: Jak usunąć ze ścian plamy i zacieki? Czym je malować?

W celu odkamienienia miejsc bądź sprzętów wystarczy przygotować mieszankę: wodę z octem w proporcjach 1:1. Np. w przypadku usuwania kamienia z czajnika wystarczy zalać grzałkę bądź po prostu wlać niewielka ilość octu, zagotować i zostawić na noc. Ważne, by przed użyciem dokładnie wypłukać czajnik.

Cytryna i kwasek cytrynowy: skuteczny sposób na usuwanie osadu z kamienia

Cytryna to naturalny wybielacz. Ma szerokie zastosowanie, a, gdy sok z cytryny zmieszamy z sodą oczyszczoną bądź solą – siła czyszcząca będzie jeszcze większa. Sok z cytryn jest kwaśny i dobrze usuwa tłuszcz oraz plamy. W przypadku usuwania kamienia możemy użyć wyciśniętego soku z cytryny, jak i kwasku cytrynowego. Stosując sok zostawiamy go na zakamienionym miejscu na około godzinę. Gdy używamy kwasku cytrynowego – dolewamy do niego gorącej wody. Plusem cytryn jest to, że w przeciwieństwie do octu dają ładny zapach przez dłuższy czas.

Soda oczyszczona do sprzątania

Soda ma właściwości czyszczące i ścierne. Usuwa plamy oraz przykre zapachy. Gdy ją zmieszamy z octem, stanie się bardzo dobrym środkiem do czyszczenia ceramiki łazienkowej. W celu usunięcia twardego kamienia należy posypać zakamienioną powierzchnię kilkoma łyżeczkami sody, dodać niewielka ilość wody i rozprowadzić po miejscach zajętych przez kamień. Soda działa tak, że odlepia go ze ścianek mniej więcej po godzinie. Wtedy można dalej czyścić powierzchnię.

Usuwanie kamienia
Autor: gettyimages Gdy sok z cytryny zmieszamy z sodą oczyszczoną bądź solą – siła czyszcząca będzie jeszcze większa

Nie tylko do picia

Wśród niecodziennego wykorzystania pewnych środków do usuwania kamienia znajdziemy także Coca-Colę. Usuwa osad w muszli klozetowej – wystarczy wlać do niej colę na około dwie godziny, a po tym czasie kamień zniknie. Jeśli więc w naszym domu znajdzie się ten napój, a niekoniecznie chcemy go wypić, to możemy wykorzystać w ten sposób.

Usuwanie kamienia
Autor: gettyimages Po usunięciu kamienia lepiej wprowadzić nawyki, które zapobiegną jego ponownemu powstawaniu

Osad z kamienia: zapobiegaj

Jak widać domowych sposobów na usuwanie osadu z kamienia jest wiele. Ważne, by po usunięciu kamienia wprowadzić nawyki, które zapobiegną jego ponownemu tworzeniu się w łazience czy w kuchni. Żeby ograniczyć (bądź zupełnie się pozbyć) ze ścian kabiny prysznicowej – po każdej kąpieli warto ściągać wodę z powierzchni. Raz na tydzień zaś warto przecierać miejsca, gdzie kamień lubi się osadzać (na bateriach, narożnikach, na dnie brodzika itp.) mieszanką octu, wody i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, który bardzo lubimy. W ten sposób pozbędziemy się zapachu octu.

QUIZ nie tylko dla chemików. Te symbole pierwiastków każdy powinien znać

Pytanie 1 z 10
Jaki symbol ma wodór?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają