Dom zdalnie sterowany. Elementy nowoczesnych systemów domowej automatyki

2018-05-21 12:11
Fakro smartHome
Autor: FAKRO

Czego można się spodziewać po sieci czujników, sterowników, kontrolerów i siłowników, które coraz odważniej wkraczają do naszych domów i przejmują kontrolę nad ich funkcjonowaniem? Czy wyręczą nas w zajmowaniu się domem, tak jak kiedyś robił to kamerdyner?

O domach, które mają rozbudowany system sterowania instalacjami i urządzeniami, mówi się, że są inteligentne. Choć to określenie zdecydowanie na wyrost, bardzo się przyjęło. Dziś inteligentny dom to symbol nowoczesności i prestiżu. Coraz więcej budynków zasługuje na to miano. W modzie jest pochwalić się aplikacją czyniącą ze zwykłego smartfona elektronicznego menedżera gotowego zadbać o to, żeby dom był bezpieczny, optymalnie ogrzany, oszczędnie oświetlony, a przy tym by te czynności jak najmniej absorbowały domowników. Sama aplikacja to tylko wierzchołek góry lodowej. W rzeczywistości za udogodnienia odpowiada mniej lub bardziej rozbudowana instalacja. Przyjrzyjmy się, jakie komponenty mogą wchodzić w jej skład. Jak działa i jakie daje nam możliwości?

Co wchodzi w skład systemu inteligentnego domu?

Jego mózgiem jest zwykle komputer, nazywany też centralą sterującą. To przeważnie niewielkie urządzenie przypominające typowy router lub dekoder albo mające designerski wygląd. Centrala zawiaduje elementami wchodzącymi w skład sieci sterowania. Te elementy to przede wszystkim: czujniki, przekaźniki, regulatory i urządzenia sterujące.

Czujniki znajdują się na pierwszej linii frontu. Odbierają różne sygnały, na przykład kontrolują poziom temperatury lub wilgotności powietrza, stopień nasłonecznienia, obecność tlenku węgla bądź dymu, ruch, wstrząs, nacisk. Oczywiście różne czujniki reagują na różne bodźce. Centrala sterująca rejestruje informacje docierające z nich i na ich podstawie wydaje dalsze polecenia.

Przekaźniki (moduły sterujące, sterowniki) przesyłają polecenia z centrali sterującej do różnych domowych urządzeń, na przykład siłowników poruszających skrzydła okienne, rolety i bramy. Odpowiadają również za włączanie i wyłączanie światła, uruchamiają albo wyłączają kominek gazowy, nagłośnienie, klimatyzację.

Za obniżanie lub podwyższanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zmianę natężania albo barwy światła odpowiedzialne są regulatory.

I wreszcie urządzenia sterujące komunikujące się z centralą i podzespołami „inteligentnego domu”. To dzięki nim mamy bezpośredni wpływ na działanie sieci. Najprostsze urządzenia sterujące w postaci zwykłych przełączników ściennych coraz częściej ustępują miejsca panelom dotykowym wyglądającym jak mniejsze bądź większe tablety zawieszone na ścianie.

System wyposażony w modem może być także obsługiwany za pomocą urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów) oraz przy użyciu laptopów i komputerów stacjonarnych.

Osobną grupę elementów, które warto wpiąć do systemu, stanowią urządzenia poprawiające bezpieczeństwo domowników. Mowa tu o kamerach, kontrolerach dostępu, syrenach alarmowych.

Wszystkie one mogą być połączone z centralą za pomocą przewodów albo działać bezprzewodowo, komunikując się z nią drogą radiową lub za pośrednictwem sieci Wi-Fi.

ZOBACZ TEŻ: Bezpieczny dom inteligentny. Nowoczesna ochrona budynku

Bezpieczny dom inteligentny. Nowoczesna ochrona budynku
Warto wiedzieć

Autor: FAKRO

System FAKRO smartHome to unikatowe na rynku rozwiązanie, w którym można znaleźć kompleksową ofertę stolarki budowlanej wraz z możliwością zintegrowania jej w projekcie inteligentnego domu. Firma FAKRO oferuje bardzo szeroki wachlarz produktów, począwszy od okien pionowych, drzwi tarasowych HS, okien dachowych, okien do dachów płaskich, poprzez cała gamę dodatków (markizy, rolety, żaluzje), aż po drzwi wejściowe czy bramy garażowe. Produkty stolarki otworowej FAKRO wykonane są w jednolitej stylistyce i kolorystyce, z jednakowych materiałów i w nowoczesnym wzornictwie. Projekt FAKRO smartHome to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, w którym produkty FAKRO zintegrowane są w system inteligentnego domu – można nimi sterować lokalnie za pomocą pilota, a wyposażając dom w specjalną centralę oraz dodatkowe czujniki, budynkiem można zarządzać poprzez aplikację ze smartfona z dowolnego miejsca na ziemi.

Czytaj więcej o FAKRO smartHome >>

Dom z widokiem
Okno balkonowe FGH-V Galeria Fakro

Autor: FAKRO

Okno balkonowe FGH-V Galeria

W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają