Dom z keramzytu. Budowa domu z keramzytobetonu: murowany czy prefabrykowany?

2019-02-01 13:36

Podczas podejmowania decyzji o budowie domu z keramzytobetonu trzeba dokonać wyboru technologii, w jakiej będzie wzniesiony – murowany czy prefabrykowany. Wybór powinien być podyktowany racjonalnymi względami. Zobaczmy, na czym polegają różnice.

dom murowany z keramzytobetonu
Autor: Leca Ściany w domach z keramzytobetonu mają odpowiednią izolacyjność termiczną, gdy połączy się z materiałem termoizolacyjnym. Żeby zachować ich paroprzepuszczalność, warto ocieplić je materiałem, który nie zatrzyma wilgoci

Do murowania wykorzystuje się różnego typu pustaki, bloczki i kształtki keramzytobetonowe, których wytrzymałość pozwala na wznoszenie budynków nawet trzykondygnacyjnych. Wykonuje się z nich fundamenty, ściany konstrukcyjne nośne i działowe, nadproża, kominy i stropy. Ponieważ elementy nie mają gładkiej powierzchni, muruje się je na spoiny grubości 1–1,2 cm, używając zaprawy tradycyjnej lub ciepłochronnej.

Budowa domu z keramzytobetonu

Budowanie domu z prefabrykatów keramzytobetonowych zyskuje popularność głównie ze względu na bardzo krótki czas realizacji, w porównaniu z murowaniem go z pustaków czy bloczków. Elementy prefabrykowane z keramzytobetonu powstają w fabrykach wg konkretnego projektu architektonicznego zleconego przez inwestora (indywidualnego lub katalogowego). Producent dostarcza prefabrykaty na plac budowy i przy użyciu dźwigu montuje je na przygotowanych wcześniej fundamentach. Dzięki temu, że są już precyzyjnie przygotowane, nie generują odpadów, gdyż prace nie wymagają żadnego dopasowywania czy docinania materiałów. Prefabrykowane są głównie nośne przegrody zewnętrzne o odpowiedniej wytrzymałości i termoizolacyjności oraz wewnętrzne o wystarczającej nośności i izolacyjności akustycznej. Producenci prefabrykują także niezbędne elementy konstrukcyjne zbrojone prętami, np. nadproża, podciągi lub słupy. Zamówić można także gotowe schody z betonu. Prefabrykowane ściany są zwykle cieńsze niż murowane, dlatego gdy do tej technologii adaptuje się projekt gotowy, można zwiększyć powierzchnię użytkową domu, zachowując taką samą powierzchnię zabudowy.

ściany murowane z keramzytobetonu
Autor: Jadar Wiele domów posadawia się obecnie na płycie fundamentowej. Stanowi ona trwałe i równe podłoże ważne szczególnie wtedy, gdy technologia wymaga dużej dokładności, tak jak murowanie na cienkie spoiny

Murowane domy z keramzytobetonu


Elementy keramzytobetonowe przypominają wyglądem ceramiczne, ale mimo sporych wymiarów są od nich zdecydowanie lżejsze. Murowanie ścian jest szybsze i nie tak męczące jak z ciężkich materiałów. Pustaki ścienne (trójkomorowe lub szczelinowe) mają wyprofilowane ścianki boczne na wpust i wypust, dzięki czemu nie trzeba wypełniać spoin pionowych. Ułatwia to i przyspiesza murowanie, a także obniża zużycie zaprawy. Spoiny pionowe wypełnia się – podobnie jak we wszystkich innych typach ścian – tylko wtedy, gdy boczne powierzchnie elementów są proste.

  • Pustaki z keramzytobetonu

Wielkość pustaków decyduje o grubości muru, która może wynosić do 49 cm. Najczęściej oferowane elementy z keramzytobetonu to:

  • pustaki o szer.: 36,5 i 38 cm – do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych,
  • pustaki o szer. 24 cm – przeznaczone na warstwę nośną ścian dwu- i trójwarstwowych, a także do budowy wewnętrznych ścian nośnych, 
  • pustaki o szer. 8-18 cm – do budowy ścian działowych oraz warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych.

Zewnętrzne ściany jednowarstwowe z pustaków lub bloczków keramzytobetonowych, szczególnie z elementów o długości 38-60 cm, można usztywnić specjalnymi kratownicami z cienkich prętów, które zatapia się w zaprawie tworzącej spoinę poziomą. Układa się je na co drugiej lub co trzeciej warstwie pustaków oraz na przykład pod otworami okiennymi. O tym, czy zbrojenie jest potrzebne, a także gdzie i jakie trzeba zastosować, decyduje projektant.
 W niektórych systemach elementy murowe mają wgłębienia umożliwiające ich rozłupanie na dwie lub trzy części bez konieczności cięcia elementów. Są też takie pustaki, które w przekroju przypominają kształtem literę S. Dzięki temu w murze pionowe spoiny między nimi tworzą linię łamaną, co poprawia izolacyjność cieplną ściany. Wytwarza się również pustaki z zasklepionymi z jednej strony otworami, dzięki czemu podczas murowania nie dostaje się do nich zaprawa, co mogłoby obniżyć ich izolacyjność.

Zobacz także:

Są również bloczki z nieco grubszą jedną ze ścianek, która ma za zadanie akumulowanie ciepła płynącego z ogrzewanych pomieszczeń i oddawanie go do wnętrza, gdy w domu robi się chłodniej. Podczas murowania ustawia się je grubszą ścianką do wewnątrz domu.

  • Inne elementy keramzytobetonowe

Producenci elementów keramzytobetonowych oferują również gotowe elementy wieńców lub kształtki nadprożowe (o przekroju w kształcie litery U), które – po umieszczeniu zbrojenia oraz warstwy izolacji termicznej od strony zewnętrznej – wypełnia się betonem. Ale otwory okienne i drzwiowe można przesklepić belkami betonowymi L. Jako elewacyjną osłonę wieńca żelbetowego można wykorzystać bardzo wąskie pustaki wieńcowe. 
W asortymencie wyrobów keramzytobetonowych są też cegły (o wymiarach tradycyjnej cegły ceramicznej). Przeznaczone są do uzupełniania elementów nadprożowych, wykonania ścian wewnętrznych, działowych, ażurowych, łuków wewnętrznych.

dom prefabrykowany z keramzytobetonu
Autor: Piotr Mastalerz Prefabrykaty znacznie przyspieszają proces budowy. Budowanie z nich domu jest prostsze, niż może się wydawać

Prefabrykowane domy z keramzytobetonu


Ze względu na możliwości transportowe wymiary prefabrykatów ściennych nie mogą przekroczyć 9 m długości i 3,65 m wysokości, a ciężar – 8 ton. Grubość elementów wynosi najczęściej 10, 12, 15, 17,5, 18, 20 lub 24 cm (z grubszych często wykonywane są ściany stanowiące trzony klatek schodowych lub wewnętrzne ściany nośne, na których opierają się stropy gęstożebrowe). Przegrody te nie mają zatem wystarczającej izolacyjności termicznej, dlatego dom trzeba ocieplić, a potem wykończyć tynkiem, okładziną elewacyjną lub obudować cegłą licową bądź klinkierem. Można także zamówić dwuwarstwowe prefabrykaty ścienne. Część nośną stanowi w nich element z keramzytobetonu, a termoizolację – zazwyczaj gruba warstwa styropianu. Wówczas na budowie wykonuje się warstwę osłonową/elewacyjną. Ściany mogą też mieć budowę trójwarstwową. Do wyboru są prefabrykaty typu sandwich z warstwą izolacji i zewnętrznym wykończeniem, na przykład z betonu architektonicznego, oraz elementy keramzytobetonowe z zatopionymi przewiązkami ze stali nierdzewnej, które odgina się na placu budowy, nabija na nie wełnę mineralną, a następnie muruje zewnętrzną ścianę z klinkieru (zostawiając 2-3-centymetrową szczelinę wentylacyjną).

Prefabrykaty ścienne łączy się na przykład zakotwionymi w nich strzemionami lub pętlami stalowymi, przez które przeprowadza się pręt stalowy (zapobiega rozsunięciu się ścian). W miejscu takiego połączenia powstaje kanał, który się wypełnia mieszanką betonową. Ściany są od razu suche, więc nie trzeba ich sezonować tak jak tradycyjne mury. Dzięki temu do wykończenia domu można przystąpić od razu po złożeniu konstrukcji.

ściany podziemne z keramytobetonu
Autor: Krosbud Keramzytobeton to dobry materiał do wybudowania ścian piwnic. Na tradycyjnych ławach fundamentowych można też ustawić prefabrykowane ściany podziemne. Wystające z nich pręty trzeba połączyć oczepem

Stropy w domach z keramzytobetonu


Na ścianach murowanych najczęściej robi się strop gęstożebrowy typu Teriva z trzy- lub czterokomorowymi pustakami wykonanymi z keramzytobetonu. Opiera się je na żelbetowych lub strunobetonowych belkach stropowych i zabetonowuje. Uzyskuje się w ten sposób stropy o maksymalnej rozpiętości 11,4 m. Dzięki temu, że pustaki keramzytobetonowe są lżejsze niż betonowe, strop jest lżejszy. Ma też większą izolacyjność akustyczną.

Zobacz także:

W domach wzniesionych z prefabrykatów keramzytobetonowych również można stosować stropy z prefabrykatów betonowych, ale sprawdzą się także inne technologie, na przykład płyta monolityczna (betonowana na budowie), filigran, płyty kanałowe, a nawet strop drewniany. Prefabrykaty keramzytobetonowe są tak konstruowane, aby ułatwiały prowadzenie prac ciesielskich. Służą temu na przykład gwintowane mufy do montażu prętów kotwiących murłatę oraz zintegrowane wieńce.

dom z prefabrykatów keramzytobetonowych
Autor: Piotr Mastalerz W domach z keramzytobetonu można zrobić dowolny strop, nawet drewniany. Budując dom z prefabrykatów, trzeba przewidzieć sposób oparcia stropu. Na przykład przez pozostawienie w płytach gniazd na osadzenie belek stropowych

Materiały na ściany domu – zobacz czy wiesz z czego i jak budować?

Pytanie 1 z 13
Czy beton komórkowy produkuje się z:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.