Dom z garażem: w bryle budynku, z przodu, z boku czy w piwnicy. Z której strony garaż?

2019-10-24 10:40

Jaki dom z garażem zbudować? Garaż może być wkomponowany w bryłę budynku, przylegać do niej z boku lub od frontu, znajdować się poniżej poziomu terenu albo być osobnym budynkiem. Przedstawiamy wszystkie te opcje.

Gdzie garaż
Autor: zdjęcie: Piotr Mastalerz, projekt: CUBE design Garaż w bryle domu może być ciekawym, nowoczesnym rozwiązaniem

Większość osób budujących dom decyduje się na wersję z garażem. Takie rozwiązanie niekiedy wprost nakazują miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Przepisy mogą też określać wielkość obszaru biologicznie czynnego, czyli nieutwardzonego, na którym rozwija się roślinność. W ten sposób pośrednio wpływają na ograniczenie powierzchni zabudowy i przeznaczonej na dojścia i dojazdy. Umieszczając garaż w budynku, pozostawiamy więcej powierzchni na ogród. Dlatego przy niewielkich wymiarach działki wybór domu z garażem jest optymalnym rozwiązaniem.

Jaki garaż?

W projektach planuje się garaż jedno- lub dwustanowiskowy. O wyborze decydują potrzeby rodzinne. Dość często w garażach stoją rowery, kosiarki i inne rzeczy, na które nie ma miejsca w domu, więc nawet jeśli nie mamy dwóch samochodów, może się przydać większa powierzchnia do przechowywania. Wybierając projekt domu z dużym garażem, zwróćmy uwagę na to, by garaż nie stanowił dominującego elementu i zmieścił się na działce.

Garaż w bryle budynku

Najczęściej występuje w budynkach o zwartej bryle i dachu o prostej konstrukcji. Pomaga ograniczyć powierzchnię zabudowy, co jest zaletą przy niewielkich działkach. W domach z poddaszem użytkowym najczęściej nad garażem projektuje się pomieszczenia mieszkalne. Wadą domu z garażem w bryle budynku jest zmniejszenie powierzchni parteru, zwłaszcza przy niewielkiej szerokości elewacji frontowej. Tak usytuowany garaż ograniczy również możliwość wyboru lokalizacji okien, a w konsekwencji wpłynie na oświetlenie pomieszczeń.

Garaż dobudowany z boku

Dom z garażem z boku wymaga szerszej działki, by zapewnić wjazd do garażu i wejście od strony drogi. W garażu dwustanowiskowym po przesunięciu bramy lub bram (w przypadku dwóch pojedynczych) można zapewnić wjazd od drogi i wejście z boku działki. Taka zmiana umożliwi budowę domu na węższej i dłuższej działce. Dom składa się z dwóch brył, na ogół zróżnicowanych pod względem wysokości, które muszą ze sobą harmonizować. Najczęściej stosuje się taki sam rodzaj dachu jak nad główną częścią budynku. Może być dwu- lub wielospadowy, najlepiej o takim samym kącie nachylenia połaci. Poddasze nad garażem może być wykorzystane na schowek lub cele mieszkalne i dostępne albo z garażu, albo z innej części budynku. To rozwiązanie pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię i zróżnicowanie bryły. Innym sposobem jest zaprojektowanie nad garażem tarasu dostępnego z poddasza lub stropodachu. Garaż z boku domu to dobra propozycja w przypadku zabudowy bliźniaczej.

Garaż dobudowany od frontu

Garaż z przodu domu to rozwiązanie najczęściej stosowane na wąskich działkach. Garaż oddziela część mieszkalną od drogi, co będzie zaletą, jeśli dom sąsiaduje z uciążliwą (głośną) ulicą, ale będzie bardzo widoczny. Umieszczenie garażu częściowo w bryle budynku zmniejszy wrażenie dominacji. Nad wystającym fragmentem można zaplanować taras, stropodach lub zadaszenie pasujące do głównej części.

Radzi architekt
Dom z garażem

Autor: zdjęcie: Piotr Mastalerz, projekt: M. Manecki

Garaż wolno stojący

Przed wyborem projektu należy wziąć pod uwagę to, czy na działce znajdzie się miejsce na taki garaż i czy dojazd do niego nie będzie kłopotliwy. Można go zbudować w dowolnym miejscu działki, nawet w linii ogrodzenia, jeżeli pozwalają na to miejscowe przepisy. Garaż wolno stojący ma własną konstrukcję i dobrze, gdy buduje się go z takich samych materiałów i z zastosowaniem detali architektonicznych podobnych jak w domu, aby harmonijnie z nim współgrał.

Renata Gutowska, architekt

Dom i garaż z łącznikiem

Garaż może stanowić oddzielną bryłę i być skomunikowany z domem przez łącznik. Obie bryły mogą być połączone w obrębie przyziemia lub na wysokości poddasza. W tym drugim przypadku łącznik może być zadaszeniem wiaty. Zaletą takiego rozwiązania jest zróżnicowanie bryły i większe odizolowanie garażu. Rozwiązanie to wymaga jednak większej działki.

Garaż w piwnicy

Za takim rozwiązaniem może przemawiać niewielka działka o korzystnych warunkach gruntowych, zwłaszcza usytuowana na stoku, co pozwoli wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu. Wybierając dom z garażem w piwnicy, należy przewidzieć podjazd o odpowiednim pochyleniu – zgodnie z przepisami może wynosić maksymalne 25%. Duże zagłębienie piwnicy sprawi, że podjazd będzie dłuższy, zwiększy się odległość od drogi, a zmniejszy część ogrodowa za domem. Z kolei mniejsze zagłębienie niekorzystnie wpłynie na wygląd budynku.

Bramy garażowe WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI

Garaż a ochrona cieplna domu

Garaż może być nieogrzewany. Z powodu różnicy temperatury między pomieszczeniami należy uwzględnić docieplenie ściany oddzielającej część mieszkalną od jego strony. Również strop dzielący garaż od pomieszczeń użytkowych na poddaszu powinien być ocieplony. Ze względów przeciwpożarowych zaleca się stosowanie wełny mineralnej. Najkorzystniej usytuować budynek tak, by garaż znajdował się od strony najmniej nasłonecznionej, czyli północnej. W budynkach energooszczędnych w celu maksymalnego odizolowania garażu dostawia się go niekiedy jako oddzielną bryłę do ocieplonej ściany budynku mieszkalnego. Wtedy dom jest ocieplony ze wszystkich stron tak samo, a garaż ma dodatkowe własne ocieplenie. Gdy garaż znajduje się w bryle budynku, bardziej ekonomiczne jest ogrzewanie go. W nieogrzewanym garażu zamkniętym należy stosować przynajmniej naturalną wentylację, a w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych – przynajmniej wentylację grawitacyjną.

Zobacz też:

Sonda
Co wolisz? Wiatę czy garaż?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie