Dom pasywny Sky Garden. Instalacje przewidziane w projekcie

2013-04-16 15:30
Ogród zimowy z wkładem akumulacyjnym
Autor: MENTHOL ARCHITECTS W ogrodzie zimowym przewidziano ceramiczny wkład akumulujący ciepło docierające do niego z kolektora słonecznego. Zadaniem wkładu jest niedopuszczenie do nadmiernego spadku temperatury po zmroku, kiedy nie ma możliwości wykorzystywania energii słonecznej.

Sky Garden to dom pasywny, o bardzo niskim wskaźniku zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji – na poziomie nieco poniżej 15 kWh/(m2.rok). Dowiedz się, jakie rozwiązania instalacyjne pozwolą osiągnąć podobny standard.

Dom bez grzejników

Całkowite projektowe obciążenie cieplne dla domu Sky Garden wynosi tylko 2,65 kW, więc do zapewnienia w jego pomieszczeniach temperatury komfortu nawet w największy mróz wystarczy niewielka ilość energii. Dlatego architekci zdecydowali się nie projektować w domu kosztownej instalacji centralnego ogrzewania. Jest co prawda piec na pelety z płaszczem wodnym, ale nie ma grzejników. Znaczna część otwartej przestrzeni mieszkalnej (pokój dzienny, jadalnia, kuchnia) jest ogrzewana ciepłem promieniującym przez obudowę pieca, a płaszcz ma służyć do podgrzewania wody w znajdującym się w pomieszczeniu technicznym zasobniku.

Kolektory słoneczne podgrzeją wodę

Woda w nim jest podgrzewana także przez umieszczony na dachu próżniowy kolektor słoneczny. Dzięki termoizolacyjnym właściwościom próżni jest on w stanie dostarczać ciepło nawet zimą mimo niskiej temperatury zewnętrznej. Jeśli energii dostarczanej z pieca i kolektora jest zbyt mało, by temperatura wody w zasobniku osiągnęła wymaganą wartość, automatycznie uruchamia się grzałka elektryczna. To gwarantuje, że ciepła nie zabraknie nawet przy niesprzyjającej pogodzie, gdy nikt nie będzie miał możliwości zajęcia się obsługą pieca na pelety. Dzięki temu, że w zasobniku jest aż 400 l wody, stanowi on pojemny akumulator ciepła. Woda z zasobnika jest wykorzystywana do celów użytkowych – mycia, kąpieli i zmywania naczyń w przystosowanej do korzystania z ciepłej wody zmywarce (co umożliwia zaoszczędzenie energii elektrycznej).

Rekuperator, czyli wentylacja z ogrzewaniem

Osiągnięcie wymaganego wskaźnika zapotrzebowania na energię w domu pasywnym nie jest możliwe przy zastosowaniu typowej instalacji wentylacji grawitacyjnej. Konieczna jest taka, która umożliwia zredukowanie strat ciepła wynikających z usuwania ciepłego powietrza z pomieszczeń i podgrzewania napływającego w to miejsce świeżego. W domu Sky Garden przewidziano w tym celu system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Jego najważniejszym elementem jest rekuperator z dwoma krzyżowymi wymiennikami ciepła, przez które kolejno przepływa wywiewane powietrze, co umożliwia odzyskiwanie z niego aż do 95% ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła

Na zmniejszenie zapotrzebowania na energię duży wpływ ma także zastosowany gruntowy wymiennik ciepła z rury o średnicy 200 mm, o całkowitej długości 65,4 m, umieszczonej na głębokości 1,5 m. Przepływające nią powietrze zimą jest wstępnie ogrzewane, latem – chłodzone, a potrzebna do tego energia pochodzi z gruntu. System wentylacji w Sky Garden służy nie tylko do wymiany powietrza. To nawiewane do pomieszczeń, o temperaturze niewiele niższej od panującej w nich (dzięki odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego), jest jeszcze dodatkowo podgrzewane o kilka stopni przez nagrzewnicę zainstalowaną w przewodzie nawiewnym (zasilaną ciepłem pochodzącym z opisanego wcześniej zasobnika). Jest to więc jednocześnie system ogrzewania nadmuchowego, który mimo niewielkiej mocy jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło w tak dobrze zaizolowanym i zaprojektowanym domu.

Bufor ciepła

Na najwyższej kondygnacji domu jest ogród zimowy. Projektanci założyli, że zimą temperatura nie spadnie w nim poniżej 10oC, a nawet będzie przekraczać 15oC. Ma się to udać dzięki zyskom ciepła od nasłonecznienia i tak zwanemu efektowi cieplarnianemu – przezroczyste ściany z poliwęglanu przepuszczają promieniowanie słoneczne do wnętrz i jednocześnie zatrzymują większość promieniowania cieplnego. W rezultacie temperatura w ogrodzie jest znacznie wyższa niż na zewnątrz, do czego przyczynia się jeszcze ciepło przenikające przez przegrody z przylegających ogrzewanych pomieszczeń. Obecność ogrodu zimowego, stanowiącego tak zwany bufor cieplny, na najwyższej kondygnacji przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania domu na ciepło co najmniej o kilka procent.

NIE PRZEGAP:

Woda użytkowa

Oprócz mającego duży wpływ na ograniczenie zapotrzebowania na energię ze źródeł konwencjonalnych sposobu podgrzewania wody użytkowej w domu Sky Garden ważny jest także ekologiczny sposób jej pozyskiwania. Woda deszczowa trafiająca do rynien spustowych jest magazynowana w dwóch zbiornikach – o pojemności 300 l znajdującym się koło domu (pod ziemią) i o pojemności 400 l umieszczonym na kondygnacji z ogrodem zimowym, by woda mogła być z niego dostarczana do punktów poboru grawitacyjnie, co umożliwi korzystanie z niej w przypadku awarii pompy. Ma służyć do podlewania roślin w ogrodach zimowym i wokół domu, a także (po przefiltrowaniu) do spłukiwania misek ustępowych i prania w pralce automatycznej. Dzięki temu zużycie wody pitnej powinno być mniejsze nawet o połowę.

Tu znajdziesz więcej informacji o konstrukcji i wykończeniu domu Sky Garden

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają