Dom bez komina – powietrze bez smogu

2020-02-13 14:36 Materiał sponsorowany
Pompa ciepła Mitsubishi Electric
Autor: Mitsubishi Electric Pompa ciepła może być stosowana nie tylko do ogrzewania, lecz także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Odpowiednia konfiguracja umożliwia również chłodzenie latem, zapewniając przy tym doskonały komfort mieszkaniowy

Zielona, darmowa energia jest wokół nas, trzeba tylko po nią sięgnąć. Sposobem na tanie ogrzewanie, które nie wiąże się z emisją żadnych zanieczyszczeń jest pompa ciepła.

Powszechnie stosowane systemy ogrzewania wykorzystują paliwa kopalne, które są spalane, a wytworzona energia posłuży do ogrzania domu. Pompa ciepła działa na zupełnie innej zasadzie, transportuje energię zawartą w powietrzu zewnętrznym lub gruncie do instalacji grzewczej zainstalowanej w budynku. Do funkcjonowania potrzebuje niewielkiej porcji energii elektrycznej, którą z powodzeniem zapewnią chociażby panele fotowoltaiczne.

Zgodnie z zasadami termodynamiki, ciepło przekazywane jest zawsze od ośrodka o wyższej temperaturze, do ośrodka o niższej temperaturze. Od razu nasuwa się pytanie, jak urządzenie może służyć do ogrzewania zimą, gdy temperatury powietrza zewnętrznego lub gruntu są zawsze niższe niż te w ogrzewanym domu. Pompa ciepła do działania wykorzystuje procesy parowania oraz wrzenia czynnika chłodniczego, wymuszając przepływ ciepła w odwrotnym kierunku. Zasada jest bardzo podobna do tej z powszechnie stosowanych urządzeń codziennego użytku - lodówek. Działanie pompy ciepła sprowadza się do spożytkowania energii zgromadzonej w powietrzu zewnętrznym lub zakumulowanej w gruncie na cele ogrzania domu.

Pompa ciepła Mitsubishi Electric
Autor: Mitsubishi Electric Moduły wewnętrzne dostępne są również z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej podgrzewanej warstwowo

Zalety pompy powietrze/woda Ecodan

  • Wysoka niezawodność grzania/chłodzenia
  • Kompaktowa instalacja i cicha praca
  • Krótki czas amortyzacji i niski koszt eksploatacji
  • System przyjazny środowisku – brak procesu spalania
  • Energooszczędna: najwyższa klasa efektywności energetycznej A++
  • Potwierdzona niezawodność do –28 °C dla jednostek z typoszeregu Mitsubishi Electric Zubadan

Pompa ciepła: powietrzna, gruntowa czy wodna

Pompy powietrzne pozyskują energię z otoczenia, co sprawia, że charakteryzują się największą elastycznością miejsca montażu. Nie wymagają wykonywania kosztownych odwiertów pionowych lub prac odkrywkowych gruntu. Współczesna technologia pozwala osiągać sezonową efektywność energetyczną porównywalną do pomp gruntowych. Moc grzewcza oraz efektywność powietrznej pompy ciepła maleje wraz z spadkiem temperatury zewnętrznej. Pompa ciepła musi jednak zapewnić odpowiednią moc nawet przy silnych mrozach. Jednostka dobrana w ten sposób często okazuje się za duża przy przejściowych temperaturach i zaczyna pracować niestabilnie. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie mocy jednostki do ogrzewanego domu. Z kolei dobranie urządzenia o zbyt małej mocy może spowodować częste załączanie się dodatkowych wbudowanych grzałek elektrycznych, przekładając się tym samym na zwiększone koszty eksploatacyjne. Konieczne jest dobranie jednostki, która poradzi sobie zarówno przy silnych mrozach, jednocześnie nie przewymiarowując jej w okresach przejściowych.

Z pomocą przychodzi zaawansowana technologia zastosowana w urządzeniach z typoszeregu Mitsubishi Electric Zubadan (Zubadan - technologia wtrysku par czynnika chłodniczego). Urządzenia wyposażone w technologię Zubadan utrzymują 100% mocy grzewczej do temperatury zewnętrznej -15°C. Zniwelowanie spadku mocy grzewczej umożliwia optymalne dobranie urządzenia do ogrzewanego budynku.

Pompa ciepła Mitsubishi Electric
Autor: Mitsubishi Electric Dzięki tzw. "rewersyjnej" pompie ciepła w upalnych miesiącach można schłodzić pomieszczenia do przyjemnych temperatur. Tę funkcję pompy ciepła należy uwzględnić na początku, aby odpowiednio skonfigurować urządzenie oraz instalację wodną

Pompy gruntowe wykorzystują do działania ciepło zakumulowane w gruncie. Grunt jest bardzo dobrym zasobnikiem ciepła, ponieważ na głębokości od 5 do 10m ma stałą temperaturę równą średniej rocznej temperaturze danej strefy klimatycznej Polski. Do pozyskiwania ciepła z gruntu wykorzystuje się dwa rodzaje wymienników ciepła gruntowych.

Poziomy gruntowy wymiennik ciepła powinien być montowany na głębokości 30cm niższej niż głębokość przemarzania gruntu. Wykonany jest z rur z tworzywa sztucznego i zainstalowany poziomo, na głębokość około 1,2-2,0m. Latem odbiór ciepła z gruntu przez pompę ciepła jest całkowicie zrekompensowany, jednak należy przewidzieć odpowiednie zagospodarowanie działki. Wymiennik musi przeważnie objąć sporą powierzchnię działki i co więcej, teren ten nie może być ani zabudowany, ani nawet zacieniony by umożliwić regenerację poprzez nagrzewanie gruntu. Wiele działek, z racji dostępnej niewielkiej powierzchni, z miejsca wyklucza możliwość zastosowania pompy z takim wymiennikiem.

Wymiennik gruntowy może mieć również konstrukcję pionową, sięgającą na większą głębokość. Taki wymiennik często określany jest, jako sondy ziemne. Ze względu na stabilną temperaturę głęboko w gruncie można się spodziewać jeszcze wyższej efektywności oraz stabilności niż, w przypadku wymiennika poziomego. Wymiarowanie wymiennika należy przeprowadzać w oparciu o znajomość charakterystyki podłoża oraz głębokości występowania warstw wodonośnych, najlepiej przeprowadzając odpowiednie badania. Konieczne jest, więc wykonanie próbnego odwiertu, który umożliwi uzyskanie odpowiednich informacji. Koszt takiej instalacji jest znacznie wyższy niż poziomej, a dodatkowo wymagane jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń, jeśli głębokość odwiertu przekroczy 30 metrów. Jedną z polecanych pomp gruntowych jest urządzenie z najnowszej oferty Mitsubishi Electric serii Geodan.

Źródłem ciepła może być również ciepło zakumulowane w wodach gruntowych (pompy ciepła woda-woda). Jednak instalacja takiej pompy wymaga wykonania ujęcia wody gruntowej, w postaci studni głębinowej. Dodatkowo pompy tego typu uznawane są za kłopotliwe w eksploatacji, ze względu np. na możliwą korozję elementów pompy. Dodatkowo ich instalacja wymaga odpowiednich pozwoleń.  

Konkurs II edycja 2020
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji akcjiCzyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, pożyczek i ulgi podatkowej. Ogromną atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania są bardzo cenne nagrody ufundowane przez naszych partnerów:

  1. ocieplenie ścian zewnętrznych,
  2. ocieplenie poddasza z zamontowaniem bądź wymianą okien dachowych,
  3. wymiana kotła na powietrzną pompę ciepła.

Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Firma MITSUBISHI ELECTRIC jest partnerem akcji CZYSTE POWIETRZE Z MURATOREM

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają