Dobór komina do kotła. Jaki komin: stalowy czy ceramiczny?

2018-04-25 18:51

Dobór komnia do kotła: poradnik. Każdy kocioł grzewczy, kominek i piec musi być podłączony do odpowiedniego komina. Są kominy stalowe i kominy ceramiczne. Komin ma wpływ na jakość pracy urządzenia grzewczego oraz nasze bezpieczeństwo. Musi być dobrze dobrany do rodzaju i parametrów tego urządzenia oraz zbudowany starannie i zgodnie z zasadami.

komin na dachu
Autor: Wiktor Greg Komin powinien przede wszystkim prawidłowo działać i być trwały, ale dobrze jest, kiedy ładnie wygląda

Jest kilka technologii budowy kominów. O tym, która jest najlepsza w konkretnym przypadku, decydują różne okoliczności. Podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać komin do kotła.

Kominy ceramiczne

Choć obecnie dostępne są różne technologie, kominy nadal muruje się z cegły. Jest do tego potrzebna cegła bardzo dobrej jakości, pełna. Coraz częściej zastępują ją pustaki ceramiczne i bloczki z betonu komórkowego. Mają lepsze właściwościami termoizolacyjne, ale nie nadają się do budowania z nich przewodów dymowych i spalinowych. Dobra i powszechnie dostępna do budowy kominów jest cegła klinkierowa, ale sporo kosztuje. Dlatego projektanci i inwestorzy wybierają ceramiczne kominy systemowe – znacznie łatwiejsze do wykonania i dzięki temu niekoniecznie droższe niż komin murowany, który trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed kwaśnymi skroplinami. W dodatku tak zwane systemowe kominy ceramiczne mają ważną zaletę – są uniwersalne. Dzięki temu projektując dom, nie trzeba od razu decydować, w jakie urządzenie grzewcze będzie wyposażony.

Systemowy komin ceramiczny o odpowiedniej średnicy będzie odpowiedni do współpracy z każdym urządzeniem. Kominy ceramiczne mogą bowiem pracować przy temperaturze spalin od 60 do 600oC i nadają się do kotłów zbudowanych zarówno w starszej, jak i najnowszej technologii. Paliwem może być węgiel dowolnego typu, drewno i innego rodzaju biomasa, gaz oraz olej.

 >>> Sprawdź też: budowa komina w istniejącym domu

bloczek kominowy keramzytobetonowy
Autor: Andrzej T. Papliński Keramzytobetonowe bloczki z kanałami wentylacyjnymi utrzymują ceramiczną rurę spalinową we właściwej pozycji, a izolacja cieplna zapobiega wychładzaniu spalin

Kominy stalowe

Kominy stalowe są jednościenne lub dwuścienne. Oprócz systemów kominowych ze stali produkuje się także koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe do kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania. Kominy stalowe nie są uniwersalne tak jak ceramiczne i zapewne z tego względu nie cieszą się tak dużą popularnością. Inny rodzaj stali jest odpowiedni do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych, a inny do kontaktu z produktami spalania paliw stałych. Dlatego stalowe systemy kominowe dzielą się na:

  • kwasoodporne (do kotłów na paliwa płynne)
  • żaroodporne (do kominków i kotłów na paliwa stałe)

W dodatku stal nie najlepiej znosi kontakt z produktami spalania węgla. Dlatego kominy stalowe, których zaletą jest niewielka masa, są wybierane przede wszystkim do remontowanych bądź przebudowywanych domów. 

Stary komin najłatwiej dostosować do współpracy z nowoczesnym urządzeniem grzewczym, wyposażając go w stalowy wkład kominowy (jednościenny). Gdy trzeba wybudować nowy komin, najwygodniej dostawić na zewnątrz domu stalowy komin dwuścienny.

Do odprowadzania spalin z nowego kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania, zamiast komina można wykorzystać krótki przewód powietrzno-spalinowy. W domu jednorodzinnym z kotłem o mocy do 21 kW nie trzeba go wyprowadzać nad poziom dachu.

 

wkład ze stali kwasoodpornej
Autor: Andrzej T. Papliński Komin murowany wznosi się wraz ze ścianami domu. Do wykonania przewodów wentylacyjnych można użyć specjalnych pustaków, a do zabezpieczenia muru przed skroplinami – rur ze stali kwasoodpornej

Dobór komina do kotła: kiedy stalowy, a kiedy ceramiczny

Jeżeli szukamy komina uniwersalnego do nowego domu, najlepszym wyborem jest systemowy komin ceramiczny z izolacją cieplną przewodu spalinowego. Takie systemy kominowe mogą współpracować z każdym kotłem i kominkiem generującym spaliny o temperaturze 60-600oC. Izolacja zabezpiecza rury przed szybkim wychłodzeniem i zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu spalin, a dzięki temu również osłabieniu ciągu kominowego.

  • Komin do kotła na paliwo płynne

Jeżeli komin nie będzie musiał obsługiwać urządzenia spalającego paliwo płynne, wystarczy system kominowy bez izolacji, przeznaczony do odprowadzania dymu o temperaturze co najmniej 200oC. Jest to odpowiedni komin na przykład do kominka. Do kominków odpowiedni jest też stalowy komin dwuścienny żaroodporny. Stalową rurę można obudować na przykład płytami gipsowo-kartonowymi, ale często pozostawia się ją widoczną – jako element wystroju wnętrza.

  • Komin do kotła na paliwo stałe

Jeżeli planujemy przez wiele lat korzystać z kotła na to samo paliwo, także do kotłowni możemy wybrać komin, który nie jest uniwersalny. Komin do kotła na węgiel można wymurować z cegły, ale trzeba to zrobić bardzo starannie i materiał musi być dobrej jakości. Mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu zapewnia systemowy komin ceramiczny. Jego przewód dymowy nie musi być zaizolowany cieplnie ponieważ jest przeznaczony do pracy w temperaturze 200-600oC i jest odporny na pożar sadzy. Komin stalowy nie jest polecamy, ponieważ pod wpływem kontaktu z produktami spalania węgla szybko skoroduje. Spaliny z kotłów na drewno są mniej agresywne wobec stali, więc podobnie jak do kominka także i do takiego kotła można wybrać dwuścienny żaroodporny komin stalowy.

  • Komin do kotła na biomasę

Komin stalowy nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku spalania w kotle biomasy, takiej jak słoma, ponieważ w jej spalinach jest duża ilość związków chloru, które powodują bardzo szybką korozję stali. Do takich zastosowań najlepiej nadają się kominy ceramiczne, a spośród stalowych te, które są dodatkowo zabezpieczone żaroodporną emalią.

  • Komin do kotła na paliwo gazowe

Do niskotemperaturowego kotła na paliwo gazowe odpowiedni jest ceramiczny komin systemowy przeznaczony do urządzeń wytwarzających spaliny o temperaturze do 200oC. Może on pracować przy nadciśnieniu i dzięki temu nadaje się do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania i wentylatorem wydmuchującym spaliny do komina. Pustą przestrzeń wokół rury spalinowej w takim kominie można wykorzystać do dostarczania do kotła powietrza do spalania paliwa. Wtedy komin pełni funkcję przewodu powietrzno-spalinowego, a przez cienkie ścianki rury spalinowej powietrze wstępne odgrzewa się od spalin. Jako przewody powietrzno-spalinowe najczęściej jednak wykorzystuje się koncentryczne przewody ze stali kwasoodpornej. Można je umieszczać w murowanym pionowym kanale komina (gdy wylot spalin ma być nad dachem) albo wyprowadzić poziomo (z zalecanym spadkiem) przez ścianę zewnętrzną i zakończyć 0,5 m od niej (gdy moc kotła nie przekracza 21 kW).

komin stalowy dwuścienny
Autor: Andrzej Szandomirski Najlepszy do współpracy z gazowym kotłem kondensacyjnym jest koncentryczny stalowy przewód powietrzno-spalinowy. Można go kupić razem z kotłem albo zamówić u innego sprzedawcy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.