Deski podłogowe: modna jodełka i inne oryginalne wzory podłóg

2018-10-22 16:04
Deska podłogowa
Autor: Kaczkan Moda na jodełkę francuską to wyraz tęsknoty za bogato wykończonymi mieszkaniami w starych kamienicach

Deski podłogowe są ciepłe i miłe w dotyku. Posadzka z desek wygląda pięknie, nadaje wnętrzom szlachetny wygląd. Drewno jest różnorodne i można je wykończyć na wiele sposobów, dlatego łatwo dopasować je do każdego wnętrza. Spójrzmy na drewniane podłogi pasujące do wnętrz stylowych. Mogą to być podłogi wzorowane na dworskich czy pałacowych, jak i zgoła nowoczesne.

Drewniana podłoga kojarzy się z ciepłem domowym i polską tradycją. Jesteśmy krajem pełnym lasów, więc drewno od zawsze stanowiło materiał wykończeniowy. Po latach zachwytu drewnem egzotycznym znowu doceniliśmy walory naszego dębu, jesionu, klonu, sosny czy brzozy. Z tego drewna można wyczarować każdą podłogę. Podpowiadamy, jakie wybrać deski podłogowe? Jakie wzory i kolory są modne.

deski podłogowe
Autor: Lareco Do stylowych wnętrz pasują najmodniejsze obecnie deski ułozone we wzór heksagonalny

Zalety desek podłogowych:

  • piękny wygląd,
  • duży wybór gatunków drewna,
  • różnorodność wykończenia,
  • łatwość dopasowania do stylu wnętrza,
  • trwałość.

Parkiety pałacowe

Podłoga z drewna może być główną dekoracją wnętrza. Niektórzy parkieciarze mogą być artystami. Potrafią docinać deszczułki w różnym kształcie i zestawiać z nich finezyjne wzory. Zestawienie drewna o różnych kolorach zwiększy jeszcze bardziej efekt dekracyjny. Dla mniej wprawnych parkieciarzy oraz w celu przyspieszenia prac deszczułki ułożone w tradycyjne wzory zestawia się w tak zwane kasetony o większych wymiarach, np. 50 x 50 cm, które łatwo można przykleić na podłodze. Takie podłogi drewniane są sprzedawane jako pałacowe albo dworskie.

Deska podłogowa
Autor: Andrewpol Parkiety dworskie są przygotowywane także w formie kasetonów o większym formacie z powtarzalnym układem deszczułek

Kompozycja podłogi w stylu pałacowym

Wybierając parkiet pałacowy, trzeba pamiętać o dokładnym zaplanowaniu układu podłogi. Liczy się symetria. Dekoracyjne układy mogą pokrywać całą posadzkę. Często jednak wzorzysta podłoga zajmuje tylko centum pomieszczenia. Wtedy można odciąć ją bordiurą od opasek ze zwykłego parkietu pod ścianami. Czasem na środku podłogi montuje się tylko jeden lub kilka zestawów parkietu pałacowego.

Deska podłogowa
Autor: Kros-Par Układanie dekoracyjnego parkietu wymaga dokładnego rozliczenia odległości, tak żeby układ był symetryczny

Parkiety w jodełkę

Układanie małych deszczułek w jodełkę jest bardzo bezpieczne, ponieważ eliminuje efekt pracy drewna pod wpływem naprężeń termicznych. To jeden z najstarszych sposobów układania parkietu. W tej chwili bardzo modna jest jodełka francuska i jodełka węgierska, w których deseczki tworzą pasy o równych krawędziach. Podłoga składa się więc z szerokich pasów skośnych deszczułek. Dwa pasy tworzą układ o wzorze litery "V". W jodełce francuskiej krawędzie desek są przycinane pod kątem 45o (czasem nawet 22,5o). Jodełka węgierska jest wykonywana z deszczułek ściętych pod kątem 60o.

Sprawdź też:

Deska podłogowa
Autor: Prodexpol Wzór jodełki francuskiej tworzą na podłodze szerokie pasy skośnie przycietych deszczułek

Czy rozpoznasz rodzaje drewna? Czy wiesz jak wygląda podłoga z jesionu, a jak z dębu?

Pytanie 1 z 5
Co to za drewno?
Zdjęcie

Wielkość i sposób układania jodełki

Wszystkie nowoczesne jodełki wyróżnia wielkość deszczułek. Mają one znacznie większe rozmiary niż tradycyjny parkiet, np. 8 x 65, 10 x 70 cm. Żeby podkreślić prostoliniowy układ posadzki w jodełkę, można ją układać z pionowymi deszczułkami rozdzielającymi poszczególne pasy. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przestronnych wnętrzach.

Deska podłogowa
Autor: Andrewpol Wzór jodełki węgierskiej jest trochę bardziej rozłożysty. Szerokość podłogi można dodatkowo podkreślić pionowym pasem rozdzielającymć
To jest modne!
Deska podłogowa

Autor: Kaczkan

Deski podłogowe mogą stanowić również dekorację ścian

Deska podłogowa na ścianie

Drewno jest chętnie wykorzystywane także do wykańczania ścian. Producenci desek podłogowych przygotowują kolekcje specjalnie do tego przystosowane – z odpowiednio wyprofilowanymi złączami i klipsami montażowymi. Jednym z wzorów który można ułożyć na ścianie jest właśnie jodełka francuska. Smukłe i ostro zakończone deseczki tworzą bardzo dynamiczny wzór, który jeszcze podkreśla zróżnicowana kolorystyka. 

Sprawdź też:

Deski i dechy na podłodze

Wprowadzenie technologii produkcji desek warstwowych pozwoliło znacząco zwiększyć wymiary desek podłogowych. Producenci deklarują możliwość przygotowania desek o długości do 9 m i szerokości ponad 30 cm. To oczywiście wiąże się z dużymi kosztami, bo do wykończenia wierzchu jest potrzebny fornir w wielkim formacie, a elementy drewniane im większe, tym są droższe, bo po prostu trudno je uzyskać. Jednak przeważająca oferta to deski o długości 2-3 m i szerokości 10-15 cm. Kiedyś deski podłogowe układano na legarach, więc musiały być one jak najgrubsze. Obecnie powszechnie podłogi układa się na klej lub metodą zaklikania jednego elementu z drugim, więc ich grubość nie odgrywa już takiej roli. Deski cieńsze też mają zalety. Podłogę z najcieńszych paneli warstwowych można zlicować z posadzką ceramiczną bez  konieczności różnicowania poziomu podkładu podłogowego.

Gdy wybieramy deski lite dużych rozmiarów, ważna jest stabilność drewna, czyli jak najmniejsze uleganie odkształceniom pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Dąb i jesion są stabilne. Spośród gatunków egzotycznych warto wybrać merbau, iroko, doussie, jatobę
lub tek. Ten ostatni problem nie dotyczy desek warstwowych oraz litych wykonanych z drewna poddanego obróbce termicznej. Te wyroby są stabilne.

Deska podłogowa
Autor: Kaczkan Deska podłogowa o dużej długości i szerokości sprawia, że wnętrze wygląda szlachetniej

Oryginalny wzór desek podłogowych

Drewno wyróżnia różnorodność kolorów i usłojenia. Technologia warstwowa pozwala wykorzystać na wierzchu elementów podłogowych płaty forniru cięte z jednego kloca albo z kilku, ale wyselekcjonowanych pod kątem układu słojów. Ponadto drewno można poddać obróbce mechanicznej - wyszczotkować, ponacinać, przetrzeć. Deski podłogowe mogą też być wędzone, opalane, ługowane, podbarwiane. W ten sposób można tworzyć bardzo oryginalne kolekcje desek podłogowych. To jest jedna z największych przewag desek warstwowych nad litymi – bardzo szeroka oferta wzorów, nie do uzyskania w przypadku drewna litego. Wiele z tych procesów jest robionych ręcznie, dlatego znacznie podnoszą koszt desek. Często na cenę bardziej wpływa obróbka niż zastosowanie cienkiego forniru drogiego drewna egzotycznego. Ciekawie wykończone deski warstwowe mogą być droższe od desek litych, nawet z drewna egzotycznego. Bardzo dużo desek warstwowych osiąga cenę 200-300 zł/m2, bardziej oryginalne i dopracowane – nawet 500 zł/m2.

Warto wiedzieć
Deski podłogowe Barlinek

Autor: materiały prasowe Barlinek

Lico drewna w deskach podłogowych jest poddawane wieloetapowej obróbce, żeby uzyskać jak najciekawszy efekt.

Deski podłogowe: efekty dekoracyjne

Drewno można poddać różnego rodzaju obróbce, żeby zyskało nowy, oryginalny wygląd. Takie zabiegi częściej stosuje się w deskach podłogowych warstwowych, ale i wśród litych znajdziemy elementy o ciekawie zmodyfikowanym wyglądzie. Deski szczotkowane mają podkreśloną strukturę drewna, którą można poczuć dłonią, bo deska nie jest idealnie gładka. Fazowane krawędzie mogą zamaskować niewielkie nierówności posadzki z gotowych elementów. Ścina się je na głębokość 2 mm. Takie deski po ułożeniu tworzą na posadzce wyraźny wzór. Deski podłogowe nacinane (ryflowane) mają na powierzchni wzór nieregularnych poprzecznych nacięć lub siatkę cieniutkich linii. Deski podłogowe kornikowane sprawiają wrażenie, że deski są stare, nadjedzone przez korniki. W tym celu nawiercono w nich liczne otworki. Naprawiane mają wyglądać jak bardzo stare, proste, jakby przeniesione z rozebranej chałupy. Wycięto w nich otwory w miejscach np. sęków i wstawiono w nie kawałki zupełnie inaczej wyglądającego drewna. Deski podłgowe wędzone zmieniają barwę na ciemniejszą. Efekt ten uzyskuje się na skutek oddziaływania na drewno amoniaku pod ciśnieniem. Deski opalane poddano obróbce w kontakcie z ogniem, co wydobyło z drewna inne barwy. Ługowane elementy są wybielone. Drewno powleczone ługiem, czyli wodnym roztworem mocnej zasady, zyskało białoszarawy odcień i nie będzie ciemnieć. Bielone deski można także uzyskać za pomocą roztworu wody utlenionej z amoniakiem. Tak zmyte deski można jeszcze przemyć roztworem sody lub mydła. Podbarwiane elementy mają np. podkreślone brzegi słojów, co wzmocni rysunek. Robi się to zwykle w drewnie wyszczotkowanym. Efekt podbarwiania zależy od narzędzia (pędzel, szmatka, paca parkieciarska) i sposobu nanoszenia bejcy albo farby (malowanie, przecieranie, smarowanie). Obróbka termiczna polega na poddaniu drewna działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia, powoduje, że staje się ono twardsze i stabilniejsze, czyli mniej podatne na odkształcenia. Termodrewno zmienia także kolor, więc czasem wygląda jak zupełnie nieznany gatunek drewna rodzimego lub egzotycznego. Termodrewno robi się z sosny, brzozy, dębu. Zwłaszcza jesion dobrze znosi obróbkę termiczną i ładnie się wybarwia.

Deska podłogowa
Autor: Marchewka Ta podłoga jest wykonana z desek wykończonych wyselekcjonowanym fornirem jesionowym

Deski podłogowe surowe lub wykończone

Deski podłogowe możemy kupić jako surowe albo wykończone i zabezpieczone. Najwięcej elementów surowych jest wśród desek litych. Po ułożeniu podłogi trzeba je wycyklinować i pokryć lakierem lub olejem bądź zapastować. Deski warstwowe są niemal wyłącznie wykończone (surowe można czasem kupić na zamówienie). Właśnie to między innymi decyduje o ich popularności na rynku. Jeżeli wybierzemy zabezpieczone deski, po ich ułożeniu mamy gotową podłogę.

Sprawdź też:

Lakier albo olej nałożony w fabryce jest trwalszy niż warstwy nakładane przez parkieciarzy. Stosuje się do ośmiu warstw lakieru utwardzanego promieniami UV lub trzy warstwy oleju bądź olejowosku również tak utwardzanych. W fabryce może być nałożony lakier o podwyższonej odporności na ścieranie, taki, jaki stosuje się na deskach przeznaczonych do obiektów użyteczności publicznej. Do lakieru lub oleju mogą zostać dodane substancje biobójcze chroniące przed rozwojem grzybów i bakterii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają