Dalmierz laserowy: jak wybrać dobry dalmierz?

2019-04-25 12:07

Aby przeprowadzić pomiary na dużych odległościach, potrzebujesz kogoś do pomocy. Może to być dalmierz laserowy, najbardziej precyzyjny sprzęt do mierzenia dystansu.

Dalmierz laserowy
Autor: BOSCH Druga osoba nie będzie potrzebna do pomocy w pomiarach. Jeśli masz dalmierz laserowy sam wszystko zmierzysz i nie będziesz się musiał zanadto przy tym nachodzić

Dalmierz wysyła promień laserowy, z miejsca w którym go trzymasz, do elementu który wziąłeś na cel. Mierzy długość tego promienia, dzięki czemu wiesz jaki jest odległość między tobą a wybranym punktem. Samo urządzenie jest przeważnie wielkości smartfona, z tym że grubsze od niego. Ma wbudowany cyfrowy wyświetlacz, na którym pojawia się wynik pomiaru. Wynik może być podany w metrach, calach lub stopach. Dalmierze energię czerpią z baterii AAA lub akumulatora.

Co jeszcze potrafi dalmierz laserowy

Coraz więcej dalmierzy laserowych oferuje różne dodatkowe funkcje. Przeważnie dotyczą one zarządzania wynikami pomiarów. Zapamiętują więc kolejne pomiary, tym samym zastępując kartkę i ołówek do notowania wyników. Sumują je też i odejmują. Wyliczają ponadto pola powierzchni lub kubaturę. Są i takie, które radzą sobie nawet z funkcjami trygonometrycznymi. Bardziej profesjonalne modele dalmierzy laserowych mierzą także kąty. Warta uwagi jest funkcja tyczenia. Po wprowadzeniu wartości bazowej i interwału dalmierz laserowy za pomocą intuicyjnych strzałek naprowadzać będzie na wskazane punkty w terenie.

Laserowy pomiar odległosci
Autor: BOSCH Czerwony promień lasera dobrze odcina się od tła, co pozwala dobrze nacelować nim na wybrany punkt.

Jaki wybrać dalmierz laserowy

Dalmierze laserowe kosztują od 50 do 2400 zł. Zastanawiasz się pewnie, skąd taki rozrzut cenowy. Urządzenia te różnią się między sobą. Szukając dalmierza dla siebie zwracaj więc uwagę, jaki jest jego maksymalny zasięg. Tanie mają zasięg do 25 m, a najdroższe nawet do 250 m. Zwracaj również uwagę na dokładność pomiarową. Nie powinna być większa niż ±2 mm.

Przeczytaj też:

Kupując dalmierz laserowy bierz także pod uwagę wygodę obsługi. Zapewni ja na przykład taki drobiazg, jak podświetlany ekran, dzięki któremu zdołasz pracować także nocą lub w ciemnych pomieszczeniach. Niekiedy do dalmierza laserowego dodawany jest statyw, poprawiający precyzję pomiaru. Dalmierze najbardziej zaawansowane technologicznie mają dotykowe ekrany i wbudowane kamerki. Na wyświetlaczu pojawia się wtedy zdjęcie przestrzeni, w której przyszło ci dokonywać pomiarów. Kolejnych pomiarów możesz już dokonywać na tymże zdjęciu, a nie w „realu”. Część z nowoczesnych, profesjonalnych dalmierzy laserowych daje możliwość kopiowania danych na komputer w czasie rzeczywistym lub zapisywania ich w formie plików, które można otwierać w programie CAD.

Pomiar a temperatura
Autor: YATO Większość dalmierzy poprawnie pracuje przy temperaturze nie mniejszej niż 0 st. C, tylko niektóre poprawnie działają podczas mroźnych dni

Po co jest płytka celownicza

To plastikowa tarczka, która pozwala precyzyjnie celować promieniem laserowym, gdy dokonujesz pomiaru na odcinku dłuższym niż 20 m, zwłaszcza na zewnątrz budynków. W pomiarach pomagają też okulary antyrefleksyjne, dzięki którym lepiej widać w terenie promień. Drogie, profesjonalne dalmierze emitują tak wyraźny promień, że płytki celownicze nie są potrzebne.

dalmierz Stabila LD 220
Autor: materiały prasowe Lange Łukaszuk Poręczny, praktyczny dalmierz Stabila LD 220 w klasie ochrony IP 54. Jego zakres pomiarowy w pomieszczeniu to 30 m, a przy wykorzystaniu tarczy celowniczej – do 50 m. Jego podstawowe funkcje to pomiar: długości, powierzchni, kubatury i pomiar ciągły (wszystko dzięki zintegrowanemu kalkulatorowi). Osiąga przy tym dokładność z tolerancją do 3 mm

Dalmierze ultradźwiękowe

Oprócz dalmierzy laserowych oferowane są także tańsze dalmierze ultradźwiękowe (od 170 do 400 zł). Wysyłają falę ultradźwiekową, która odbija się od przedmiotu i powraca. Urządzenie przelicza czas jaki to zajęło na jednostki miary długości.

Przeczytaj też:

Korzystając z dalmierza ultradźwiekowego nie widzisz promienia, więc nie możesz dokładnie trafić w przeciwległy punkt pomiarowy. Aby temu zaradzić producenci wyposażają je w diodę emitującą promień świetlny. Mają też mniejszy zasięg niż dobrej jakości dalmierze laserowe. Ponadto zmiany temperatury podczas badania mogą go zakłócać. Gdybyś chciał dokonać nim pomiaru na większym dystansie niż 15-18 m, musiałbyś użyć oddzielnego urządzenia – odbiornika fal.

Dalmierz współpracujący z telefonem
Autor: RYOBI Dalmierz może mieć formę przystawki do smartfona

Wieszanie na ścianie

Pytanie 1 z 7
Jaki to łącznik?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.