Dachówki fotowoltaiczne produkujące energię zamiast paneli

2019-11-28 12:41
montaż dachówek solarnych
Autor: ZAMARAT Modne obecnie proste dachy kryte dachówką płaską także mogą pozyskiwać czystą energię na potrzeby mieszkańców. Pozwalają na to panele fotowoltaiczne montowane w płaszczyźnie pokrycia. Przytwierdza się je do łat i łączy z dachówkami na zakładki

Pod względem pozyskiwania energii dachówki solarne mogą śmiało konkurować z tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi, montowanymi na gotowych dachach. Dzięki temu, że są wbudowane w pokrycie dachowe, nie zaburzają jego estetyki.

Dachówki solarne (fotowoltaiczne) oferują zarówno producenci fotowoltaiki, jak i producenci pokryć dachowych. Ich podstawową cechą wspólną jest to, że są zintegrowane z pokryciem dachowym, czyli zamontowane na połaci zamiast fragmentu pokrycia. Elementy fotowoltaiczne mają różne wymiary, więc można je wkomponować niemal w dowolne pokrycie dachowe.

dachówki fotowoltaiczne
Autor: BRAAS Inwestorzy decydują się na elementy fotowoltaiczne zintegrowane z dachem głównie ze względów estetycznych, żeby jak najmniej odcinały się od pokrycia

Rozmiar dachówek fotowoltaicznych

Pełną integrację z pokryciem dachowym dają elementy, które można wbudować w jeden rząd dachówek. Na przykład panel Braas PV Premium o wysokości 35,5 cm i długości 177,8 cm jest oferowany do kilku modeli dachówek betonowych o wymiarach 33 x 42 cm i płaskiej dachówki ceramicznej 27,7 x 47 cm. Dopasowanie do konkretnego pokrycia zapewniają odpowiednio dobrane obróbki, w które jest wyposażony każdy z modułów. Jeden panel zastępuje 7,5 dachówki ceramicznej lub 6 dachówek betonowych, więc odciąża też więźbę dachową. Waży bowiem 10 kg, a dachówki ułożone na takiej powierzchni - od 26 do 33 kg. Na takim panelu są 22 ogniwa. Od liczby instalowanych elementów zależy, jaką część zapotrzebowania na energię uda się z nich pokryć.

Ale z dachówkami można też zintegrować większe elementy fotowoltaiczne. Mieści się w nich więcej ogniw (na przykład na PV Indax jest ich 60), więc mają większą moc nominalną. Charakteryzuje je też wyższa sprawność. Ogniwa panelu są zamontowane w anodowanej ramie o wymiarach 170 x 100 cm, którą mocuje się do tych samych łat co dachówki. Większe elementy są droższe od mniejszych, ale nie dwukrotnie - zależnie od wariantu jest to dodatkowe 20-50%.  

dachówka fotowoltaiczna
Autor: ZAMARAT Dachówki fotowoltaiczne mogą być naprawdę małe. Mają wyprofilowane zamki, a na powierzchni zewnętrznej - kilka ogniw
dachówka fotowoltaiczna
Autor: ZAMARAT Na dłuższych panelach mieści się znacznie więcej ogniw, a wciąż można je montować podobnie jak dachówki
dachówka fotowoltaiczna
Autor: BRAAS Większe panele fotowoltaiczne, które umieszcza się w pokryciu mają inną budowę. W ramie z anodowanego aluminium znajduje się aż 60 ogniw

Montaż dachówek solarnych na połaci

Montaż dachówek solarnych powinno się powierzyć osobie z odpowiednimi uprawnieniami, bo choć w Internecie są dostępne filmy instruktażowe, pokazujące prace krok po kroku, to niewłaściwe podłączenie paneli lub nieprawidłowe uruchomienie instalacji mogą stanowić zagrożenie porażenia prądem. Prace prowadzi się dość prosto, choć stopień trudności jest tym większy, im większe są panele. Moduły fotowoltaiczne można łączyć szeregowo w dowolne zestawy. Każdy z modułów ma przewody podłączeniowe ze złączkami.

Przebieg montażu dachówek fotowoltaicznych zależy od wybranej technologii. Mniejsze elementy fotowoltaiczne montuje się podobnie jak dachówki i układa się je od okapu do kalenicy. Kolejne kolumny dokłada się od prawej do lewej strony połaci. Na etapie planowania rozmieszczenia paneli trzeba uwzględnić sposób układania pokrycia - z przesunięciem o pół dachówki w kolejnych rzędach lub bez przesunięcia. Pod pierwszym (najniższym rzędem paneli powinien być ułożony przynajmniej jeden pas pokrycia z dachówek. Podobnie na ostatnim elementem fotowoltaicznym należy umieścić przynajmniej rząd dachówek.

Przeczytaj też:

Zanim ułoży się pierwszy panel, przez membranę dachową trzeba przeprowadzić przewody, którymi połączy się go z instalacją, a przejście uszczelnić.

Do łaty na której będzie opierał się dół panelu montuje się listwę startową. Ich połączenie umożliwiają zaczepy wyprofilowane na spodniej stronie paneli. Zanim dokręci się panel do łaty trzeba pod jego brzeg wsunąć zamek dachówki z prawej strony. Dachówką po lewej stronie panelu nakrywa się zamek wyprofilowany na jego boku. Na ostatnim rzędzie paneli pod kalenicą nakleja się uszczelkę z pianki, która oddzieli panele od opierający się na nich dachówkach wyższego rzędu.

Panele o większych wymiarach montuje się podobnie jak okna dachowe. Wokół zestawu, na połączeniu z dachówkami umieszcza się kołnierz uszczelniający, a na połączeniach modułów listwy przypominające rynienki w zespoleniach okiennych.

montaż dachówek solarnych
Autor: ZAMARAT Panele fotowoltaiczne można łączyć w zestawy i mogą zająć dużą część połaci. Ale nad nimi trzeba zawsze ułożyć przynajmniej jeden rząd dachówek

Fotowoltaika

Pytanie 1 z 8
Ogniwa fotowoltaiczne:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie