Ciemne plamy na liściach bzu lilaka - bakterioza lilaka

2013-05-20 13:25

Lilaki (bzy) to popularne krzewy ogrodowe o dekoracyjnych i pachnących kwiatach. Niestety, czasem na liściach i pędach bzu pojawiają się ciemne plamy. To objawy groźnej choroby lilaka: bakteriozy lilaka.

bez-lilak
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Liiak pospolity, zwany potocznie bzem, ubarwia ogród w maju

Objawy bakteriozy lilaka

Bakteriozę lilaka powoduje groźna bakteria Pseudomonas syringae pv. Syringae. Do infekcji dochodzi przy przenoszeniu bakterii (z porażonych roślin) z wiatrem, przez zwierzęta lub wodę, a także na zakażonych narzędziach używanych do cięcia roślin. Bakterie wnikają do roślin przez naturalne otwory w skórce, uszkodzenia spowodowane przez szkodniki oraz przez niezabezpieczone zranienia lub miejsca po cięciu. Na młodych pędach początkowo można zauważyć pojedyncze, okrągłe ciemne plamy, które z czasem pokrywają całe pędy i prowadzą do rozległej nekrozy. Na liściach plamy są początkowo jasnozielone, później stają się coraz ciemniejsze, a wokół nich tworzy się cienka żółta obwódka. Liście ulegają zniekształceniu, czernieją i szybko opadają. Porażone także mogą być kwiaty, które przestają rosnąć, ciemnieją i zasychają.

Jak zwalczać bakteriozę lilaka?

Bakterie powodujące bakteriozę lilaka zimują w resztkach roślin oraz w ich porażonych częściach, dlatego też konieczne jest usuwanie i palenie porażonych liści, gałęzi, kwiatostanów oraz wycinanie chorych części roślin aż do zdrowej tkanki oraz zabezpieczanie miejsc po cięciu maścią ogrodniczą zawierającą fungicyd. Po zauważeniu choroby niezwłocznie trzeba przystąpić do jej zwalczania. Mamy do wyboru naturalny preparat Biosept lub fungicyd miedziowy Miedzian. Skuteczne mogą okazać się inne preparaty (np. zwalczające rak bakteryjny drzew pestkowych), które jednak nie są zarejestrowane do zwalczania bakteriozy lilaka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.