Wisteria - cięcie wiosenne. Jak przycinać wisterie na wiosnę? Kiedy obcina się wisterię?

2024-03-17 9:36

Aby wisteria (glicynia) obficie kwitła potrzebuje regularnego przycinania. Cięcie wiosenne wisterii wykonuje się w stanie bezlistnym, w marcu lub kwietniu, gdy pąki już lekko nabrzmieją. Jak przycinać wisterie na wiosnę? Czego nie lubi wisteria?

Spis treści

  1. Kiedy obcina się wisterię?
  2. Jak przycinać wisterie na wiosnę?
  3. Czego nie lubi wisteria?

Glicynia (wisteria) to wyjątkowo duże pnącze, którego silnie rosnące pędy dorastają (w zależności od odmiany) do 4-10 m wysokości. Regularne cięcie glicynii pozwala nie tylko zachować odpowiednie rozmiary rośliny, ale również doskonale wpływa na obfitość kwitnienia.

Wisterie należy przycinać dwa razy do roku. Główne cięcie wykonuje się w lecie, kiedy przycina się nowe przyrosty, zostawiając około 4 pąków, aby jesienią zawiązały się okazałe pąki kwiatowe.

Kiedy obcina się wisterię?

Wiosenne cięcie glicynii wykonuje się w stanie bezlistnym, w marcu–kwietniu, gdy pąki już lekko nabrzmieją.

Jak przycinać wisterie na wiosnę?

Wycinamy wszystkie pędy przemarznięte, uszkodzone i nadmiernie zagęszczające roślinę. Zeszłoroczne przyrosty z pękatymi pąkami kwiatowymi przycinamy nad najwyższym pakiem, gdy chcemy mieć jak najwięcej kwiatostanów lub nad drugim pąkiem kwiatowym, gdy chcemy mieć możliwie największe kwiatostany. Tniemy w odległości około pół cm od pąka, lekko skośnie, aby woda nie spływała na pąk kwiatowy. Miejsca cięcia należy zabezpieczyć pastą Santar lub podobną.

Czego nie lubi wisteria?

Wisteria nie lubi półcienia - w taki miejscu będzie kwitła słabo. Nie lubi też nadmiernej wilgoci w podłożu. Najlepsze warunki rozwoju zapewnia jej miejsce ciepłe, słoneczne, osłonięte, z żyzną i przepuszczalną ziemią. 

W naszych warunkach klimatycznych ważne jest, by kupując glicynię wybierać rośliny rozmnażane wegetatywnie. Silne mrozy powodują, że roślina może zmarznąć nawet do granicy gruntu. Jeśli jest to roślina rozmnażana wegetatywnie z sadzonek, to ma korzenie takie same jak odmiana i łatwo ją odtworzymy. Jeżeli to byłaby roślina szczepiona, to nie wiemy, czy ten pęd wyrósł z podkładki - siewki czy z części szlachetnej.

Autor: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.