Czym się różnią mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy?

2013-09-26 8:00

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy to bardzo groźne choroby roślin. Czym różnią się mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy? Jak rozpoznać te choroby roślin? Jakie rośliny atakuje mącznika prawdziwy, a jakie mączniak rzekomy?

Mączniak na róży
Autor: GettyImages Mączniak na róży - objawy porażenia

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy to bardzo groźne choroby roślin, które atakują wiele gatunków roślin, zarówno sadowniczych czy ozdobnych, jak i warzyw czy roślin domowych, a nawet pospolitych chwastów. Choroby te są trudne do rozpoznania dla niewprawnego oka. Aby łatwo je odróżnić można przyjąć jedną ogólną zasadę – mączniak prawdziwy tworzy nalot na górnej i na dolnej stronie liścia, a mączniak rzekomy tylko na dolnej. Jest to jednak duże uproszczenie. Aby właściwie rozpoznać choroby, trzeba dobrze poznać objawy powodowane przez czynniki chorobowe.

Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy atakuje różne części roślin: liście, łodygi, pąki, kwiaty i owoce. Pierwsze objawy na roślinie to lekki białawy nalot, który szybko się rozprzestrzenia. Z czasem cała roślina pokryta jest białym, mączystym nalotem. Liście zaczynają się zwijać, a od spodu zmieniają kolor na brunatny. Rośliny są znacznie osłabione, a w skrajnych przypadkach brunatnieją i zamierają. Choroba często występuje na różach, winorośli, roślinach owocowych (jabłonie, grusze, maliny, porzeczki), drzewach (dąb, klon) oraz wielu innych roślinach ogrodowych.

Mączniak rzekomy

Mączniak rzekomy atakuje liście. Na górnej stronie blaszki liściowej widoczne są plamy (mogą być okrągławe lub nieregularne). Plamy są przeźroczyste, żółtawe, brązowawe lub czerwonawe. W miejscu plam na spodzie liścia pojawia się biały mączysty nalot. Choroba często występuje na winorośli, różach, cebuli, roślinach dyniowatych (dynia, ogórek).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.