Brunatna zgnilizna drzew pestkowych na wiśni [Porada eksperta]

2019-04-30 8:59

Po przekwitnięciu końce gałązek wiśni zamierają, a młodsze pędy schną i całkowicie obumierają. Co jest tego przyczyną?

Wiśnie
Autor: GettyImages
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Prawdopodobnie przyczyną zamierania młodych pędów wiśni jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych wywoływana przez grzyba Monilia laxa. Choroba ta jest pospolita na rożnych drzewach pestkowych (m.in. na wiśni, czereśni, śliwie, moreli, brzoskwini). Wyrządza znaczne szkody w sadach wiśniowych. Grzyb Monilia laxa poraża kwiaty, pędy, liście i owoce. Zgorzel kwiatów i pędów występuje u wiśni, u innych gatunków częściej porażane są owoce. Porażone kwiaty więdną, brunatnieją i zasychają. Pozostają na drzewie przez dłuższy czas. W okresie dojrzewania na owocach występują sine lub szarobrunatne plamy, pokryte nieregularnie ułożonymi szarymi brodawkami. Część porażonych owoców opada i gnije; część pozostaje na drzewie, wysycha i marszczy się tworząc tzw. mumie.

Najgroźniejszą formą choroby jest nekroza pędów, co w sprzyjających chorobie warunkach może prowadzić do zasychania całych gałęzi, zwłaszcza u wiśni. Grzyb zimuje w postaci grzybni w mumiach na drzewie, ale też w porażonych pędach i zaschniętych kwiatach. Wiosną grzybnia wytwarza obficie zarodniki, które są źródłem infekcji. Zakażenie drzew wiśni następuje najczęściej przez kwiaty. Z porażonych kwiatów grzybnia przerasta przez szypułkę do pędów i powoduje ich obumieranie. Miejscem zakażenia owoców są zwykle skaleczenia spowodowane np. przez szkodniki.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest szczególnie niebezpieczna w latach o dużej ilości opadów. Zwalczanie należy rozpocząć od niszczenia źródeł zakażenia: wyciąć porażone pędy, usunąć zasuszone kwiaty i gnijące owoce. Należy zwalczać szkodniki wiśni (przyczyniają się do rozprzestrzeniania zarodników grzyba). Zwalczanie chemiczne: jednorazowo zastosować Miedzian 50 WP/WG lub Miedzian Extra 350 SC tuż przed kwitnieniem lub 2 razy: na początku i w pełni kwitnienia. Zamiast preparatów miedziowych można użyć fungicydy (wybrać jeden): Bumber 250 EC, Helicur 250 EW, Kaptan Plus 71,5 WP, Score 250 EC, Tebu 250 EW, Topsin M 500 SC. Środki te należy zastosować w temperaturze wyższej niż 12°C zgodnie z zaleceniami podanymi w etykiecie-instrukcji wybranego środka ochrony roślin.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.