Choinka na pniu - jak ją zrobić? Jak ubrać choinkę na pniu?

2023-11-29 7:16
Dekoracje bożonarodzeniowe
Autor: Agata Meble Mała choinka na pniu może dekorować świąteczny stół

Choinka na pniu w ostatnich latach robi furorę w Święta Bożego Narodzenia. Mała choinka na pniu może zastąpić stroik na świątecznym stole, duża - tradycyjną choinkę. Żywa choinka na pniu ma prawdziwy pień i gałązki. Jaką wybrać choinkę na pniu? Jak zrobić choinkę na pniu? Nie jest to trudne, a warto!

Spis treści

  1. Żywa choinka na pniu
  2. Choinka na pniu - aranżacje
  3. Sztuczna choinka na pniu
  4. Choinka na pniu - mała i duża
  5. Jak samodzielnie zrobić choinkę na pniu?
  6. Jak ubrać i ozdobić choinkę na pniu?

Mówiąc w skrócie choinka na pniu to mniejsze lub większe drzewko, którego dolną część stanowi naturalny albo sztuczny pień, górną zaś kształtna korona z gałązek - naturalnych lub sztucznych. Korona zaopatrzona jest w szpic lub bolec, który wsuwa się w odpowiedniej średnicy otwór w pniu. Stojakiem może być bryła kompozytu owinięta jutą, częściej jednak jest nim donica z ziemią (dla żywych choinek) lub z betonem – dla sztucznych drzewek.

Żywa choinka na pniu

Żywa choinka na pniu ma prawdziwy pień i gałązki, które nie gubią igieł (najlepiej jodłowe) i są solidnie przytwierdzone do wsuwanej w pień osi korony - zazwyczaj stalowym drutem i dodatkowo przyklejone klejem na gorąco.

Inny wariant choinki na pniu to model z jednym długim pniem osadzonym w donicy, będącym „nóżką” drzewka. Umocowane są do niego (od pewnej wysokości nad ziemią) gałązki: najdłuższe na dole, najkrótsze na górze. Takie świąteczne drzewko łatwo zrobić samodzielnie. Niektórzy producenci choinek kształtują też żywe drzewka (przeważnie sosny) tak, by wyglądały jak choinki na pniu – czyszczą dół pnia z gałęzi, a koronę tną w gęsty zgrabny stożek.

Żywa choinka na pniu (nawet jeżeli nie ma korzeni) wolniej otrząśnie się z igieł, jeśli wstawimy ją do donicy z ziemią, zadbamy o jej regularne podlewanie i nie będzie stać bezpośrednio przy grzejniku. Warto też zamgławiać powietrze wokół drzewka.

Choinka na pniu - aranżacje

Sztuczna choinka na pniu

Z daleka sztuczna choinka na pniu nie różni się od prawdziwego drzewka. Najczęściej imituje świerk syberyjski, jodłę kaukaską albo sosnę. Pień takiej choinki może być naturalny lub z tworzywa sztucznego. Natomiast osadzona na nim korona składa się z gałązek z tworzywa polietylenowego, ściętych na taką długość, by tworzyły stożek. Obsypane są one plastikowymi igłami dobranymi tak, by wraz z pniem tworzyły okaz jednego gatunku (np. jeżeli pień jest świerkowy, to igły i szyszki też). A czasami jest wręcz przeciwnie – na przykład pień pochodzi od brzozy, co daje niecodzienny efekt.

Na co zwracać uwagę?

Choinka na pniu - mała i duża

W sklepach dostępne są choinki w różnych wymiarach, na dłuższym i krótszym pniu. Najmniejsze mają niecały metr (mierzone od spodu donicy do czubka drzewka), zaś największe ponad 2 metry wysokości. Pień stanowi zazwyczaj 1/3 wysokości drzewka.

Jak samodzielnie zrobić choinkę na pniu?

Na początek wybierzmy odpowiednie drzewko w donicy – jego wysokość musimy uzależnić od tego, ile je miejsca chcesz przeznaczyć na choinkę i gdzie ją chcesz ustawić. Ponieważ choinka na pniu to drzewko, którego pień na dole jest pozbawione gałęzi, musimy usunąć dolne pędy. Ścinamy gałęzie stopniowo, poczynając od dołu i obserwujemy, kiedy drzewko będzie prezentować się najładniej - ważna jest proporcja długości "gołego" pnia do długości jego fragmentu z pędami. Na koniec warto przyciąć nieco pozostałe gałęzie, by uformować je w kształt stożka.

Jak ubrać i ozdobić choinkę na pniu?

Choinka na pniu może być udekorowana bombkami, lampkami i innymi ozdobami, jak tradycyjne drzewko bożonarodzeniowe. Końce sztucznych igieł często zdobione są śniegiem w sprayu, cekinami lub pokryte szkliwem imitującym sople.

Na niektórych gałązkach są ślady żywicy, a wśród zielonych igieł zdarzają się brązowe (stylizowane na uschnięte) i prawdziwe lub sztuczne szyszki, odpowiednie dla danego gatunku. Podstawa (przeważnie donica) owinięta jest materiałem (zazwyczaj jutą), w dowolnym kolorze, niekiedy pozłacanym lub posrebrzanym, opasanym wstążką prezentową z kokardą.

Przeczytaj też:

Jak powstają bombki choinkowe i ozdoby świąteczne? Fabryka SZKŁO‑DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie