Ganek: ważny element domu. Budowa ganku - budowa podłogi

2018-12-03 15:38
Ganek w domu
Autor: Piotr Mastalerz Projekt domu: Justyna Mitmanska-Prymas / Pracownia Projektowa Chaber

Dobrze zaprojektowany i wykonany ganek jest ozdobą domu. Budowa ganku jest takim samym wyzwaniem jak budowa domu. Jak zbudować fundament, jak posadzkę na ganku?

Ganek: jak go zbudować

Najprostszy ganek przed domem to wysunięte poza lico ściany zadaszenie, oparte na dwóch słupach. Zadaszenie ganku powinno być pokryte takim samym materiałem, jak cały dach. W domach murowanych słupy muruje się z cegły lub kamienia albo wykonuje z betonu wylewanego w tak zwanych tubach szalunkowych. Stopy fundamentowe do oparcia takich słupów powinny być zagłębione poniżej poziomu przemarzania gruntu. Ze stóp wyprowadza się zbrojenie, z którym łączy się następnie zbrojenie słupów. Stopy fundamentowe pod słupy ganku często łączone są z ławą fundamentową, na której opiera się konstrukcja ganku. Ganek można zabudować ścianami, tworząc w ten sposób sień.

Sprawdź też: materiały budowlane - zwrot VAT >>>

Ganek: podłoga na gruncie

Najprostszy ganek, występujący najczęściej w domkach jednorodzinnych, zbudowany jest na tarasie naziemnym. Po wytyczeniu zarysu przyszłego ganku, trzeba w jego obrębie wybrać wierzchnią warstwę ziemi, a powstałe zagłębienie wypełnić podbudową – ze żwiru bądź pospółki. Na niej układa się podsypkę, czyli warstwę piasku stabilizowanego cementem. I podbudowę, i posypkę trzeba dobrze zagęścić.

Jak wykonujemy taką podłogę na gruncie? Bezpośrednio na podłożu z piasku wylewamy tzw. chudy beton, ok. 10 cm. Po kilku dniach, gdy beton zwiąże, wykonujemy izolację przeciwwilgociową – najlepiej z papy lub folii. Należy pamiętać o wywinięciu materiału izolacyjnego na ścianę (ok. 10 cm), by tworzył tzw. nieckę. Na koniec stosujemy posadzkę cementową. Grubość jednej warstwy powinna wynosić minimum 4 cm. Należy wykonać ją ze spadkiem (ok. 2 cm na metr długości). Posadzkę zbroimy gotową siatką zbrojeniową.

Użytkowanie posadzki możemy rozpocząć po 24 godzinach, natomiast prace okładzinowe po całkowitym wyschnięciu.
Na tarasach szerszych niż 3 m należy wykonać dylatacje. Ich brak, uniemożliwiający naturalne rozszerzanie się i kurczenie materiałów, z których zbudowany jest taras, spowodowałby spękania poszczególnych warstw.

Hydroizolacja tarasu

Zanim zabierzemy się do przyklejania płytek, musimy wykonać podpłytkową hydroizolację tarasu. Warto użyć folii w płynie. Wykonanie izolacji wodoszczelnej oraz wtopienie w nią – w miejscach szczelin dylatacyjnych – profili uszczelniających daje pełną gwarancję szczelności. Na zakończenie prac okładzinowych, szczeliny dylatacyjne należy wypełnić masą elastyczną, które dostępne są w szerokiej gamie kolorów. Aby zmniejszyć zużycie folii oraz dobrze przygotować podłoże, należy wcześniej je zagruntować. Dopiero potem nakładamy folię w płynie, przynajmniej w dwóch warstwach. Po wyschnięciu folii można zacząć prace okładzinowe.

Sprawdź też: nawierzchnia na taras >>>

A może ganek z ogrzewaniem?

Jeżeli chcemy, aby nasz ganek był całkowicie bezpieczny podczas zimy, możemy zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wtedy musimy dodatkowo zastosować izolację termiczną z płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Płyty należy układać w „mijankę”. Warstwę termiczną przykrywamy folią, która zapobiegnie przedostaniu się wilgoci z wierzchniej wylewki. Do zatopienia maty grzejnej można użyć zaprawy klejącej do płytek podłogowych. Posłuży ona jednocześnie do przyklejania płytek.

Ganek: jakie płytki?

Na ganku trzeba zastosować płytki mrozoodporne i antypoślizgowe, np. terakotę zewnętrzną, różne rodzaje kamienia naturalnego, niepolerowany gres lub płytki klinkierowe nieszkliwione. Układając zaprawę, pamiętajmy, że powinna dokładnie wypełnić przestrzenie pod dużą płytką, dzięki czemu unikniemy jej pęknięcia, spowodowanego na przykład naciskiem na „pusty” narożnik. Do spoinowania najlepiej zastosować fugę – elastyczną o przedłużonej trwałości koloru.

Witaj na ganku
Autor: archiwum muratordom Ganek zbudowany na tarasie naziemnym
Witaj na ganku
Autor: archiwum muratordom Dobrze zaprojektowany ganek powinien podkreślać charakter wejścia
Zdaniem eksperta

Ganek: konieczne pozwolenie na budowę

Jak każda konstrukcja, także i ganek powinien być zaprojektowany wyłącznie przez uprawnionego konstruktora. To on zdecyduje o sposobie fundamentowania podpór, nośności słupów, ścian bocznych oraz stropu czy daszku, a także o izolacjach przeciwwilgociowych (i ewentualnie termicznych, jeśli nad gankiem znajduje się taras lub pomieszczenie mieszkalne). Trzeba pamiętać, że każda zmiana fasady budynku, a więc i dobudowa ganku, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a do tego potrzebny będzie projekt architektoniczny nowego elementu domu. Budowa ganku wymaga pozwolenia na budowę.


Piotr Dereń, GRUPA ATLAS

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają