Budowa domu - najlepszy czas na montaż instalacji centralnego odkurzania

2013-04-04 16:48
Instalacja centralnego odkurzania - rury
Autor: Andrzej Szandomirski Długi wąż z odpowiednią końcówką podłączony do gniazda w ścianie to wszystko, czego potrzebujesz do sprzątania, jeśli masz instalację centralnego odkurzania. Jednostki centralnej nie widzisz i prawie nie słyszysz

Instalacja centralnego odkurzania to rozwiązanie, które najlepiej zamontować na etapie budowy domu. Aby zmniejszyć koszty, można ją podzielić na dwa etapy. Dzięki centralnemu odkurzaczowi komfort sprzątania domu jest nieporównywalny z tradycyjnym odkurzaniem, a efektu nie da się przecenić.

Centralny odkurzacz najlepiej zainstalować podczas budowy domu

Instalację centralnego odkurzania robi się ze sztywnych rur z antystatycznego tworzywa o gładkiej powierzchni wewnętrznej zapewniającej dużą prędkość przepływu powietrza.

Powinno się je prowadzić jak najkrótszą i najprostszą trasą od gniazd ssących do jednostki centralnej. Zwykle układa się je równolegle i prostopadle do przegród budowlanych oraz pod kątem 45°, jeśli dzięki temu trasa może być krótsza i mieć mniej załamań. Nie muszą być prowadzone ze spadkiem, ponieważ ruch zanieczyszczeń w instalacji jest wymuszony pracą silnika.

Rury – zazwyczaj o średnicy 50 mm – trzeba jakoś ukryć i najłatwiej zrobić to na wczesnym etapie budowy domu, jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Poziome odcinki
można prowadzić pod stropem piwnicy, a w domu niepodpiwniczonym – w pogrubionej wylewce. Na wyższych kondygnacjach do ich rozprowadzenia można wykorzystać nieużytkowe poddasze albo przestrzeń nad sufitem podwieszanym.
Pionowe odcinki instalacji najlepiej ukryć w bruzdach w ścianie lub za ekranami z płyt gipsowo-kartonowych.

W istniejącym domu rozprowadzenie rur centralnego odkurzania jest trudniejsze i bardziej kosztowne. Można je zrobić podczas remontu, a dla ułatwienia do ukrycia instalacji wykorzystać kanały wentylacyjne, szachty instalacyjne, przestrzenie pod schodami czy szafy wnękowe.

Instalację centralnego odkurzania możesz rozłożyć na dwa etapy

Pierwszy etap montażu centralnego odkurzacza polega na ułożeniu w ścianach przewodów i zakończeniu ich na powierzchni ścian gniazdami ssącymi. Trzeba go wykonać w trakcie budowy lub remontu domu. 

Drugi etap, czyli zakup jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów, można odłożyć na później. Dzięki temu większą część kosztów związanych z instalowaniem centralnego odkurzania (najdroższe są jednostka centralna i akcesoria) będzie można ponieść w bardziej dogodnym terminie.

Centralny odkurzacz usuwa kurz skuteczniej niż tradycyjny

Nie tylko dlatego, że ma większą siłę ssania, ale także dzięki temu, że powietrze zassane wraz z kurzem po przefiltrowaniu w jednostce centralnej nie wraca do sprzątanego pomieszczenia, lecz jest wydmuchiwane na zewnątrz domu. Wraz z nim są też usuwane drobiny kurzu i żyjące w nich roztocza, których nie udało się zatrzymać na filtrze. W pomieszczeniu nie powstają zawirowania powietrza wzbudzające cząsteczki kurzu, które w nim jeszcze pozostały.

Ta zaleta centralnego odkurzacza jest szczególnie ważna dla alergików. W miarę napełniania się zbiornika  na kurz nie zmniejsza się siła ssania, więc skuteczność odkurzania jest zawsze taka sama.

Ciche i wygodne odkurzanie

Wprawdzie jednostka centralna, czyli odpowiednik korpusu tradycyjnego odkurzacza, jest równie jak on duża, a nierzadko większa, ale nie trzeba jej ciągnąć ani przenosić podczas odkurzania. Jest ona na stałe zamontowana w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub innym dogodnym miejscu i połączona z instalacją zakończoną kilkoma gniazdami ssącymi w różnych miejscach domu.

Do gniazd podczas sprzątania podłącza się wąż ssący podobny do tego w tradycyjnym odkurzaczu, zwykle tylko dłuższy. Na zewnątrz nie ma kabla elektrycznego (biegnie on wzdłuż rur w ścianach), który w tradycyjnych rozwiązaniach ciągnie się za odkurzaczem i plącze.

Dla komfortu użytkowników ważne jest i to, że pojemnik na kurz centralnego odkurzacza opróżnia się tylko dwa-trzy razy w roku, a nie – jak w odkurzaczach tradycyjnych – dwa-trzy razy w miesiącu.

W czasie sprzątania mimo większych obrotów silnika słychać jedynie niewielki szum niezakłócający rozmowy, słuchania radia, a nawet snu, ponieważ jednostkę centralną umieszcza się zwykle w osobnym pomieszczeniu z dala od sypialni i pokoju dziennego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają