Palma sabałowa, czyli bocznia piłkowana - jak ją uprawiać i pielęgnować?

2023-12-12 14:36

Palma sabałowa, znana też jako bocznia piłkowana, to niezwykle atrakcyjna palma należąca do rodziny arekowatych. Dopiero przed kilkoma laty pojawiła się w naszych ogrodach. Poznaj warunki uprawy boczni piłkowanej i dowiedz się, jak dbać o palmę sabałową uprawianą w donicy.

Palma sabałowa
Autor: GettyImages Duże, wachlarzowate liście palmy sabałowej wnoszą do ogrodu powiew egzotyki

Spis treści

  1. Palma sabałowa - jak wygląda?
  2. Czy palma sabałowa nadaje się do uprawy w ogrodzie?
  3. Palma sabałowa - warunki uprawy
  4. Czy palma sabałowa jest odporna na mróz?
  5. Uprawa palmy sabałowej w pojemniku
  6. Jak dbać o palmę sabałową uprawianą w donicy?
  7. Różne nazwy palmy sabałowej

Palma sabalowa, inaczej bocznia piłkowana (łac. Sabal minor) to piękna palma należąca do rodziny arekowatych. Dopiero przed kilkoma laty pojawiła się w naszych ogrodach. Poszukują jej miłośnicy roślin egzotycznych, których zachwyca swym szczególnym pokrojem.

Palma sabałowa - jak wygląda?

Palma sabałowa jest stosunkowo niska - dorasta do 150-300 cm wysokości i sprawia wrażenie krzaczastej, bo jej piękne, duże, ciemnozielone, wachlarzowate liście wyrastają na długich ogonkach z podziemnego lub częściowo podziemnego pnia.

Palma sabalowa w pierwszych latach wegetacji rośnie bardzo wolno. Również po wysadzeniu z pojemnika do gruntu lub po przesadzeniu na nowe miejsce, możemy się spodziewać, że przez rok-dwa nie będziemy obserwowali młodych przyrostów. Uzbrójmy się zatem w cierpliwość, bo nadejdzie moment, gdy nowe liście będą wyrastać po kilka w sezonie i utworzą wspaniałe, spektakularne kępy.

Czy palma sabałowa nadaje się do uprawy w ogrodzie?

Na podstawie dostępnych opisów wprowadzenie tej atrakcyjnej rośliny do kompozycji naszych ogrodów zapowiada się optymistycznie, ale dopiero kolejne lata uprawy przyniosą odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście palma sabalowa okaże się tolerancyjna na warunki panujące w różnych rejonach Polski i zadomowi się na terenie całego kraju, czy też jak wiele egzotycznych roślin, będzie mogła przetrwać jedynie w rejonach zachodnich i na stanowiskach osłoniętych przed silnym wiatrem. Niewiadomą jest też, jaki wpływ na aklimatyzację tej pięknej palmy do naszych warunków będą miały coraz bardziej widoczne zmiany klimatu? Odpowiedź przyniesie czas.

Palma sabałowa
Autor: GettyImages Liście palmy sabałowej to niezwykłej urody zielone wachlarze

Palma sabałowa - warunki uprawy

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że palma sabalowa najlepiej rośnie w podłożu przepuszczalnym (zdrenowanym), ale wilgotnym, na stanowisku słonecznym lub nieco ocienionym. W odpowiednich warunkach zakwitnie wiosną (w maju-czerwcu) drobnymi białymi kwiatami zebranymi w groniaste kwiatostany, a po przekwitnięciu zawiąże niewielkie czarne owoce.

Czy palma sabałowa jest odporna na mróz?

Bocznia piłkowana ma opinię palmy odpornej na niską temperaturę. W ofercie internetowej pojawiły się nasiona odmiany ‘Cherokee’, cieszącej się opinią najodporniejszej na mróz, zebrane z okazów rosnących w hrabstwie Cherokee, w północno-wschodniej Alabamie. Według dostępnych danych może ona wytrzymać sporadyczny mróz nawet do -25 st. C. Przy dłuższym ochłodzeniu palmy sabałowe mogą przetrwać w temperaturze około -15 st. C pod warunkiem, że zostaną dobrze okryte (im dłużej utrzymuje się niska temperatura, tym rośliny są bardziej zagrożone). Tam gdzie klimat jest ostrzejszy zaleca się nawet wykorzystanie kabli grzewczych.

Palma sabałowa
Autor: GettyImages Czy palma sabałowa na stałe zagości w naszych ogrodach?

Uprawa palmy sabałowej w pojemniku

Palmy sabalowe mogą być fantastyczną dekoracją wnętrz, tarasów i ogrodów zimowych. Młode egzemplarze dobrze czują się w pojemnikach (starsze silnie rozrośnięte mogą sprawiać kłopoty, ale dla zapalonych miłośników tych roślin pokonywanie problemów będzie stanowić pozytywne wyzwanie). W maju można wystawiać je do ogrodu w miejsce lekko ocienione, a na zimę należy je przenieść do jasnych pomieszczeń, w których temperatura wynosi 10-15 st. C.

Jak dbać o palmę sabałową uprawianą w donicy?

  • Podłoże do uprawy boczni piłkowanej w pojemnikach powinno być dobrze przepuszczalne, bogate w próchnicę, o obojętnym pH.
  • Palma ta nie lubi suchego powietrza, dlatego warto regularnie zraszać jej liście.
  • Tak jak egzemplarze rosnące w gruncie, bocznia w pojemniku nie lubi przeciągów.
  • Podlewać trzeba ją umiarkowanie, bo woda stagnująca wokół korzeni powoduje jej zamieranie.
  • Nawozić należy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalistycznym nawozem do palm.
  • Bocznia piłkowana nie lubi przesadzania, więc robimy to dopiero wtedy, gdy korzenie wyraźnie wypełniają doniczkę.
Kłopoty z nazewnictwem

Różne nazwy palmy sabałowej

Jak zawsze, gdy na rynku pojawia się nowa roślina, towarzyszy temu wydarzeniu chaos dotyczący nazewnictwa. Mamy nazwę łacińską Sabal minor oraz tworzone spontanicznie spolszczenia palma sabalowa i palma sabałowa. Możemy ją też znaleźć jako bocznię piłkowaną. Na internetowych stronach zagranicznych spotkamy Sabal louisiana, oraz Sabal minor var. louisiana, a na polskich jako odmianę Sabal minor ‘Luizjana’

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.