Budynek szkieletowy: baza naukowców na Grenlandii. Strefa Komfortu Ariston Challenge

2018-12-14 9:24

Zobacz, jaki dom zbudowano dla duńskich klimatologów na wyspie Disko? Jaki kocioł gazowy ma ogrzać budynek i zapewnić ciepłą wodę w kranach przez cały rok.

Grenlandia
Autor: Ariston Celem projektu było wzniesienie niewielkiego domu, w którym badacze będą mogli pracować przez cały rok

Na Grenlandii panują bardzo niskie temperatury (od -20 do -50 stopni Celsjusza), ponadto są tam duże opady śniegu i silne wiatry. Na wyspie Disko, u jej zachodnich wybrzeży, od lat prowadzą prace badawcze klimatolodzy z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Do tej pory pracowali w namiotach, co podczas zimy uniemożliwiało dłuższy pobyt. Firma Ariston, producent kotłów gazowych, pomp ciepła i podgrzewaczy wody, postanowiła zbudować bazę dla naukowców w tak ekstremalnym pod względem klimatu miejscu. Celem było nie tylko stworzenie Strefy Komfortu Ariston Challenge dla naukowców, ale także bazy do testowania jej produktów i technologii w najbardziej niesprzyjających warunkach.

Pokazujemy, w jakiej technologii został wzniesiony budynek, który będzie funkcjonował w bardzo niskiej temperaturze, oraz jaki kocioł wybrano do jego ogrzewania.

Grenlandia
Autor: Ariston Dla trzech instalatorów zakwalifikowanych do programu pierwszą trudnością było dotarcie na miejsce budowy

Strefa Komfortu Ariston

To budynek szkieletowy, który zapewnia ciepło, wygodę i ochronę, nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. W domu są salon, sypialnia, łazienka i dwa pomieszczenia techniczne. Jednocześnie może w nim przebywać maksymalnie 6 osób.
Największym wyzwaniem przy wznoszeniu Strefy Komfortu Ariston na Grenlandii była pogoda – od niej zależał dostęp do placu budowy. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom budowa bazy zajęła tylko 20 dni.

Założenia konstrukcyjne: budynek na Grenlandii

Biorąc pod uwagę specyficzny klimat lokalizacji, projektanci zdecydowali się na zastosowanie konstrukcji w systemie modułowym. To rozwiązanie ma wiele zalet: zmniejsza koszty, minimalizuje wpływ na środowisko i eliminuje typowe błędy na placu budowy. Wszystkie stalowe elementy konstrukcji wykonano z użyciem specyficznego stopu odpornego na znaczne spadki temperatury. Przegrody zewnętrzne zaprojektowano z myślą o wysokiej efektywności energetycznej - redukcji zużycia energii. Dodatkowo konstrukcja została wzmocniona, żeby zachować niezbędną sztywność i chronić przed uderzaniami wiatru o dużej sile.

Grenlandia
Autor: Ariston Budynek bazy został wzniesiony w systemie szkieletowym

Budowa Strefy Komfortu Ariston

Szkielet budynku wykonano z drewna bukowego pochodzącego z certyfikowanych upraw.
Ściany zewnętrzne i dach stanowią konstrukcje typu fasada wentylowana. Ich wnętrze jest wypełnione polistyrenem ekstrudowanym (XPS) o wysokiej gęstości, który jest bardzo dobrym materiałem termoizolacyjnym - ma niski współczynnik przewodzenia ciepła. Na zewnątrz na podkonstrukcji wykonanej z płyt OSB są zainstalowane okładziny - kompozytowe panele wykończone lakierowaną sklejką zabezpieczoną przed działaniem wody. Ściany działowe to  lekka konstrukcja drewniana z izolacją akustyczną wykończona panelami drewnianymi o grubości 18 mm. Okna fasadowe są wykonane z drewna modrzewiowego z przekładką termiczną. Zainstalowano w nich pojedynczą warstwą szkła niskoemisyjnego.

Zobacz także:

Podłoga w budynku ma budowę warstwową. Jest dobrze ocieplona, żeby chronić użytkowników przed zimnem podobnie jak ściany i dach. Tworzą ją kompozytowe panele wykończone z zewnątrz warstwą płyt włóknocementowych. Ocieplenie podłogi stanowi również polistyren ekstrudowany o dużej gęstości, z uzupełniającą izolacją z włókna drzewnego. Posadzka wewnątrz jest wykończona winylową wykładziną wzmocnioną siatką z włókna szklanego, montowaną do paneli drewnianych oraz płyt OSB. Przed wejściem do budynku jest niewielki taras wykonany z desek z litego drewna modrzewiowego, którego powierzchnia została zabezpieczona antypoślizgowo.

Zobacz także:

Grenlandia
Autor: Ariston W dobrze ocieplonym i skutecznie ogrzewanym budynku szkieletowym nawet przy największych grenlandzkich mrozach będzie ciepło i przytulnie

Ogrzewanie: kocioł gazowy Alteas ONE

Do zapewnienia ciepła i ciepłej wody użytkowej w domu na Grenlandii wybrano wysokiej klasy kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny, o doskonałych osiągach i innowacyjnym wzornictwie. W kotle zastosowano nowoczesny układ zapłonowy i elektroniczny system kontroli spalania. Można go obsługiwać za pośrednictwem panelu dotykowego na obudowie. Kocioł jest nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny. Przednia obudowa jest pokryta szkłem hartowanym UltraSafe odpornym na zarysowanie. Alteas One jest więc produktem, którego nie należy ukrywać – może być jednym z głównych bohaterów aranżacji domu. Kocioł jest wyposażony w modem Wi-Fi, co pozwala na łączność z Ariston NET i zdalną obsługę urządzenia.

Grenlandia
Autor: Ariston Kocioł Alteas One jest estetyczny, nie musi być schowany w pomieszczeniu techniczym

Parametry techniczne kotła

Kocioł osiąga klasę energetyczna A+ po podłączeniu termostatu pokojowego CUBE i sondy zewnętrznej, które są w standardowym wyposażeniu. W urządzeniu wykorzystano nowy wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej XtraTechTM, w którym sekcje przepływowe zostały powiększone o 142% w porównaniu z poprzednią wersją. Palnik modulowany (modulacja mocy 1:10) pozwala płynnie regulować moc grzewczą w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Takie rozwiązania przynoszą zwiększenie efektywności i oszczędność paliwa.

Zobacz także:

Kocioł ma fabrycznie zaprogramowane kilka trybów działania. Funkcja AUTO gwarantuje ciepło i oszczędność energii w oparciu o automatyczną analizę warunków środowiskowych, podłączonych urządzeń zewnętrznych i wymaganych poziomów wydajności. Funkcja COMFORT zapewnia szybsze dostarczanie ciepłej wody w 2 trybach: Comfort Plus (gorąca woda dostępna zawsze po 5 sekundach) i Comfort (gorąca woda dostępna zawsze przez 30 minut po ostatnim użyciu). Nową jest funkcja CARE, czyli automatyczne przypomnienie o konieczności wykonania konserwacji.

Grenlandia
Autor: Ariston Kocioł Alteas One jest łatwy do instalacji

QUIZ Co wiesz o zimie?

Pytanie 1 z 10
Kiedy zaczyna się atronomiczna zima?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.