Asparagus doniczkowy do uprawy w domu – gatunki, uprawa, pielęgnacja asparagusów

2019-03-12 14:50

Asparagusy doniczkowe od dawna zdobią nasze wnętrza. Wśród licznych gatunków asparagusów w domach uprawiamy zazwyczaj tylko dwa - to asparagus gęstokwiatowy i asparagus pierzasty. Poznaj te rośliny i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Galeria: Asparagus pierzasty
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Asparagus pierzasty

Dawniej asparagusy należały do ścisłego grona najchętniej uprawianych roślin pokojowych, ale w ostatnich latach zostały nieco zapomniane. Dzisiaj ponownie wracają do łask i trudno się temu dziwić, gdyż są bardzo atrakcyjne i wyjątkowo dekoracyjne.

Rodzaj Asparagus liczy ponad 250 gatunków, ale w uprawie doniczkowej spotyka się zaledwie kilka z nich, w tym głównie szparaga pierzastego (Asparagus setaceus) i szparaga gęstokwiatowego (syn. szparag Sprengera, łac. Asparagus densiflorus) - oba gatunki są bardziej znane jako asparagusy.

>>Przeczytaj też:

Asparagus pierzasty

Asparagus pierzasty to niewielka roślina, dorastająca do 40-60 cm wysokości, o rozłożystym, malowniczym pokroju i eterycznym wyglądzie. Jej największą ozdobą są sztywne, mocno rozgałęzione pędy, gęsto pokryte bardzo drobnymi, delikatnymi, igiełkowatymi „listkami” (a tak naprawdę gałęziakami czyli zmodyfikowanymi łodygami). Pędy w górnej części lekko wyginają się na zewnątrz i zaczynają rosnąć poziomo, przybierając pozycję horyzontalną, co nadaje roślinie bardzo efektowny wygląd (kwiaty i owoce mają mniejszą wartość dekoracyjną).

Asparagus gęstokwiatowy

Asparagus gęstokwiatowy jest znacznie większy i bardziej okazały, gdyż jego wiotkie, elastyczne pędy w naturze mogą dorastać nawet do 2 m, a w uprawie doniczkowej zwykle do ok. 1 m długości. Pędy łukowato przewieszają się na zewnątrz i na całej długości pokryte są krótkimi, igiełkowatymi „liśćmi” (gałęziakami), które są większe i sztywniejsze niż u poprzedniego gatunku. Dodatkową ozdobą rośliny są drobne, białe kwiaty, pojawiające się o różnych porach roku i dekoracyjne, kuliste, intensywnie czerwone owoce (jagody).

Asparagus gęstokwiatowy ma też kilka odmian, z których najbardziej popularne są:

  • 'Sprengeri' o długich pędach i słabszym kwitnieniu,
  • 'Meyeri' (syn. 'Myersii') o krótkich, wniesionych i bardzo gęsto ulistnionych pędach, wyglądających jak puszyste, kocie ogony.
Asparagus gęstokwiatowy
Autor: GettyImages Asparagus gęstokwiatowy tworzy intensywnie czerwone owoce (jagody)

Uprawa i pielęgnacja asparagusów doniczkowych

Asparagusy doniczkowe nie są trudne w uprawie, ale mają swoje specyficzne wymagania.

  • Asparagus uprawa - temperatura. Przede wszystkim asparagusy nie lubią gorąca. W okresie wegetacyjnym najlepiej rosną w temperaturze 20-22 st. C, zimą natomiast wolą mieć nieco chłodniej i preferują temperatury 16-20 st. C (dobrze czują się w sypialniach, gdzie jest zwykle chłodniej lub na umiarkowanie ciepłych, jasnych werandach). Jeśli mają zbyt ciepło (powyżej 25 st. C) lub zbyt zimno (poniżej 10-15 st. C) albo są narażone na przeciągi, mogą zrzucać „liście”.
  • Asparagus uprawa - światło. Kolejna sprawa to oświetlenie. Oba gatunki asparagusów doniczkowych dobrze rosną w jasnym półcieniu, jednak szparag gęstokwiatowy, a szczególnie jego odmiana 'Meyeri', lubi mieć nieco widniej, choć nie toleruje ostrego słońca. Jeśli w okresie wegetacyjnym rośliny mają za dużo słońca (szczególnie szparag pierzasty), ich zielone części zaczynają żółknąć i tracić swoją urodę. Zimą do takiej sytuacji dochodzi rzadziej, gdyż roślinom znacznie częściej doskwiera niedostatek światła niż jego nadmiar.
  • Asparagus uprawa - podlewanie i nawożenie. W uprawie asparagusów ważne jest też odpowiednie nawadnianie i nawożenie roślin. W okresie wegetacyjnym podłoże w ich doniczce zawsze powinno być lekko wilgotne (ale nie mokre), gdyż rośliny źle reagują na suszę. W tym czasie powinny być też systematyczne dokarmiane nawozami dla roślin pokojowych, gdyż są dość żarłoczne (asparagus pierzasty jest bardziej wrażliwy na zasolenie, dlatego pewien otrzymywać mniejsze dawki nawozów). Zimą należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie (ziemia nie może być jednak całkiem sucha), aby rośliny mogły odpocząć.
  • Asparagus uprawa - wilgotność powietrza. Przez cały rok asparagusom warto też zapewnić podwyższoną wilgotność powietrza. W tym celu można je co jakiś czas spryskiwać wodą, ustawić doniczki na podstawce z mokrymi kulkami keramzytu lub umieścić w ich pobliżu nawilżacz powietrza.
  • Asparagus uprawa - przesadzanie i rozmnażanie. Wiosną, kiedy rośliny wznawiają intensywną wegetację można je przesadzić do nowych doniczek, w dobrej jakości, żyzną, próchniczą, ale przepuszczalną ziemię kwiatową. Przy okazji można je też rozmnożyć, dzieląc starsze egzemplarze.
  • Asparagus uprawa - cięcie. W razie potrzeby wiosną można też odmłodzić przez przycięcie pędów asparagusy pierzaste, które po kilku latach uprawy tracą ładny wygląd.

Zobacz też inne artykuły o roślinach doniczkowych o ozdobnych liściach:

Asparagus gęstokwiatowy
Autor: GettyImages Asparagus gęstokwiatowy 'Meyeri'
Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.