Araukaria chilijska i araukaria wyniosła – czym się różnią, jak o nie dbać? Czy można araukarię uprawiać w ogrodzie?

2023-12-19 14:48

Araukaria to duże drzewo iglaste, które w naszym klimacie uprawiamy najczęściej jako domową roślinę doniczkową. Poznaj gatunki araukarii, ich wymagania, zasady pielęgnacji i dowiedz się, czy można araukarię uprawiać w ogrodzie.

Wśród wielu roślin doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach, można czasem spotkać tak wyjątkowe gatunki jak araukaria, nazywana też igławą.

Spis treści

  1. Jak wygląda drzewo araukaria? Gatunki araukarii
  2. Skąd pochodzą araukarie?
  3. Araukaria - jak pielęgnować araukarię w doniczce?
  4. Araukaria w doniczce
  5. Czy araukaria może rosnąć w ogrodzie?

Jak wygląda drzewo araukaria? Gatunki araukarii

Znanych jest około 20 gatunków tych ciekawych roślin, jednak w uprawie spotyka się zaledwie dwa:

W naturze oba gatunki araukarii są bardzo dużymi, iglastymi, zimozielonymi drzewami, osiągającymi ponad 60 m wysokości, ale w uprawie doniczkowej nie przekraczają zwykle 1,5-2 m, i to dopiero po kilku latach, gdyż rosną bardzo wolno. Oba mają też dość charakterystyczny, stożkowy pokrój oraz odstające od pnia niemal pod katem prostym i rosnące w równych okółkach gałęzie. Bardzo różnią się natomiast wyglądem liści: u araukarii wyniosłej liście mają postać miękkich, zielonych igieł, gęsto pokrywających pędy, natomiast u araukarii chilijskiej przybierają kształt trójkątnych, sztywnych, skórzastych, odstających w górnej części i lekko nachodzących na siebie blaszek, bardzo gęsto porastających pędy. Skórzaste liście pojawiają się też na pniu rośliny, nadając mu wygląd najeżonej zielonymi, sztywnymi, ostrymi kolcami „smoczej skóry”, co nawiązuje do prehistorycznego rodowodu araukarii, żyjącej na ziemi od ponad 200 milionów lat (ich przedstawiciele zamieszkiwali tereny obecnej Europy już w okresie jurajskim).

Skąd pochodzą araukarie?

Oba gatunki araukarii to rośliny egzotyczne, ale pochodzące z nieco innych środowisk.

  • Ojczyzną araukarii wyniosłej jest leżąca w pobliżu Australii wyspa Norfolk, charakteryzująca się morskim, wilgotnym i umiarkowanie ciepłym klimatem zwrotnikowym, dlatego roślina oczekuje niezbyt wysokich temperatur latem (20-24 st. C) i umiarkowanego chłodu zimą (10-12 st. C, temperatura nie może spadać poniżej 5 st. C).
  • Araukaria chilijska pochodzi natomiast z podzwrotnikowych, wilgotnych lasów Chile, gdzie zimą temperatury mogą spadać poniżej 0 st. C, dlatego mimo iż preferuje wyższe temperatury (zimą 0-5 st. C, latem 18-22 st. C), w odpowiednich warunkach jest w stanie przetrwać niewielkie, krótkotrwałe mrozy (do około -10 st. C).

Araukaria - jak pielęgnować araukarię w doniczce?

Z racji swoich dość szczególnych wymagań, araukarie spotykane są w domowej uprawie dość rzadko, gdyż w naszych gorących, suchych mieszkaniach nie czują się najlepiej i często sprawiają problemy. Na złe warunki uprawowe i błędy pielęgnacyjne szybko reagują spowolnieniem wzrostu, deformacją pędów, zrzucaniem liści, a nawet żółknięciem i zasychaniem całych pędów. Rośliny stają się też bardziej podatne na ataki chorób i szkodników (np. wciornastków, wełnowców).

Bardziej odpowiednie niż mieszkania w blokach są dla araukarii przestronne, niezbyt ciepłe wnętrza dużych, starych domów lub kamienic bądź umiarkowanie ciepłe oranżerie i ogrody zimowe, gdzie roślinom można zapewnić lepsze warunki uprawy i zimowy spoczynek.

Araukarie oprócz odpowiedniej temperatury i podwyższonej wilgotności powietrza, oczekują też widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska, gdyż jako rośliny pochodzące z lasów nie lubią pełnego słońca. Należy też zapewnić im żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH, najlepiej przeznaczone do uprawy gatunków iglastych. Latem rośliny trzeba też systematycznie i dość obficie podlewać (nie tolerują przesuszenia) oraz zasilać wieloskładnikowymi nawozami pozbawionymi związków wapnia (najlepiej przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych), zimą natomiast trzeba pozwolić im przejść w stan spoczynku, zapewniając chłodne, widne stanowisko (np. chłodną werandę lub klatkę schodową) oraz zaprzestając nawożenia i ograniczając podlewanie.

Przeczytaj też:

Araukaria w doniczce

Oba gatunki: zarówno araukaria chilijska, jak i araukaria wyniosła, nadają się do uprawy w doniczkach i mogą stanowić wspaniałą ozdobę dużego wnętrza - przestronnego holu lub okazałego salonu. Mogą być też wykorzystane do stworzenia bardzo oryginalnego i nietypowego bonsai. W sezonie letnim można je również wystawić na taras lub do ogrodu. Przed nastaniem zimy muszą być jednak z powrotem zabrane do pomieszczenia, gdyż na zewnątrz nie przetrwają mrozów.

Czy araukaria może rosnąć w ogrodzie?

Wyjątkiem jest jedynie araukaria chilijska, która na odpowiednio wilgotnym, zacisznym i słonecznym stanowisku potrafi znieść krótkotrwałe spadki temperatury do około -10 st. C. Z tego względu bywa nawet uprawia w przydomowych ogródkach na terenie sąsiednich Niemiec.

Niestety, panujący w naszym kraju klimat jest jednak bardziej kapryśny niż u naszych zachodnich sąsiadów, a zimy bywają ostrzejsze, dlatego gruntową uprawę araukarii chilijskiej możemy zaryzykować jedynie w najcieplejszych rejonach kraju (na terenach nadmorskich, gdzie dodatkowo panuje sprzyjająca roślinom podwyższona wilgotność powietrza lub na Dolnym Śląsku), przeznaczając dla nich stanowiska łatwo nagrzewające się, zaciszne i osłonięte od wiatru. Młode egzemplarze należy też okrywać na zimę grubą włókniną lub słomianym chochołem bądź przez kilka pierwszych lat uprawiać w pojemnikach, chowanych na zimę do pomieszczenia, a dopiero gdy podrosną, posadzić do gruntu. Decydując się na uprawę araukarii w ogrodzie, musimy jednak liczyć się z tym, że po wyjątkowo srogiej i mroźnej zimie najprawdopodobniej stracimy roślinę, gdyż takich warunków raczej nie przetrwa.

Przeczytaj też:

Araukaria chilijska
Autor: www.thinkstockphotos.com Uprawę araukarii chilijskiej w ogrodzie możemy zaryzykować jedynie w najcieplejszych rejonach kraju

Czy jesteś prawdziwym znawcą roślin doniczkowych?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
dracena wonna
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają