Aranżacja poddasza: urządzenie salonu, kuchni i łazienki bez błędów

2019-06-19 14:15

Dobra aranżacja poddasza sprawi, że mieszkanie pod skosami zaspokoi potrzeby wszystkich mieszkańców, stając się wygodnym i przyjemnym dla oka miejscem. Dowiedz się, jak zaaranżować poddasze tak, by zaplanowana przestrzeń dzienna była jasna i funkcjonalna. Przestronny salon, pełna słońca kuchnia, funkcjonalna łazienka

Poddasze
Autor: GettyImages

Aranżacja poddasza: przestrzeń dzienna

Aby odpowiednio zaaranżować salon na poddaszu, powinniśmy wykorzystać wysoką przestrzeń i, jeśli to możliwe, z dostępem do okien w ścianach szczytowych. Wspaniale, jeśli znajdzie się tu także balkon albo taras (na przykład na dachu niższej kondygnacji czy przylegającego do domu garażu). Jeśli nie ma takiej możliwości, a poddasze jest wystarczająco duże, można zrezygnować z części przestrzeni i – robiąc wycięcie w połaci dachu – zbudować tak zwaną loggię dachową. Jest to inwestycja, która wymaga zatrudnienia konstruktora i uzyskania pozwolenia na budowę. Loggia dachowa może być połączona z wnętrzem domu oknem i drzwiami balkonowymi. Może też być przeszklona z trzech stron. Zyskujemy przestrzeń dobrze osłoniętą od wiatru. Przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem zabezpieczy ją pergola z zadaszeniem z ruchomych lamelek, a tylko od słońca – markiza lub parasol. To będzie letni pokój z ogrodowymi meblami wypoczynkowymi lub stołem, by można było jadać posiłki na świeżym powietrzu. Innymi rozwiązaniami poprawiającymi funkcjonalność salonu będą budowa lukarny lub montaż balkonowych okien dachowych.

Najlepsze zaaranżować salon na całej szerokości poddasza. W przypadku dachu dwuspadowego będzie to symetryczna przestrzeń o rozpiętości 9-11 m ze skosami po przeciwległych dwóch stronach (więźba płatwiowo-jętkowa). Takie wnętrze aż prosi się o pozostawienie otwartej przestrzeni łączącej salon, kuchnię i jadalnię. W centrum powinna się znaleźć strefa wypoczynku z wygodną sofą. Resztę wnętrza trzeba podzielić na funkcjonalne strefy i wykorzystać jak najlepiej przestrzenie pod skosami.

Trudniejsza będzie adaptacja strychu pod dachem wielopołaciowym o licznych skosach i zakamarkach za kominami bądź pod narożnikami połaci przy zewnętrznej ściance kolankowej. By uporządkować taką przestrzeń wizualnie, najlepszym rozwiązaniem może się okazać jej podział ściankami działowymi i meblami wolnostojącymi.

Poddasze
Autor: GettyImages Jasne mieszkanie na poddaszu. Dzięki oknom i bieli uzyskano dobre doświetlenie oraz wrażenie przestronności

Aranżacja poddasza: kuchnia pod skosami

Dobrze jest umieścić kuchnię blisko wejścia na poddasze. Idealnie, jeśli będzie to od strony północnej, skąd dociera światło rozproszone, lub wschodniej – poranną kawę wypijesz w pierwszych promieniach słońca, a w upalne dni nie ma obawy, że wnętrze będzie się zbytnio nagrzewało.

Aranżacja poddasza powinna wykorzystać każdą możliwość, by dopuścić do wnętrz dzienne światło. Najlepiej, by w kuchni można było pracować w ciągu dnia bez włączania sztucznego oświetlenia. Najlepiej więc blat kuchenny umieścić pod skosem. Można to zrobić dwojako: umieścić blat wzdłuż ścianki kolankowej lub prostopadle do niej. W pierwszym przypadku ścianka kolankowa lub ścianka działowa przed nią musi być wysoka, minimum 125 cm przy kącie nachylenia połaci dachu 45°. W drugim wystarczy ścianka niewiele wyższa od blatu, czyli 95-100 cm. Można też zabudowę odsunąć nieco od ścianki kolankowej.

Kuchnia na poddaszu
Autor: GettyImages

W obu sytuacjach aranżacja poddasza musi obyć się bez wiszących szafek - za to konieczne będą okna połaciowe nad blatami kuchennymi. Równo doświetlą blat, a dodatkowo zniwelują wrażenie braku przestrzeni. Problem okapu można natomiast rozwiązać, stosując urządzenie nablatowe (blatowe). Stosuje się je rzadko nie tylko dlatego, że są drogie, ale też zajmują dużo miejsca w szafce pod płytą grzewczą. Na szczęście na poddaszu silnik okapu może się znaleźć za szafką, w niewykorzystanej przestrzeni pod skosem.

Ciąg kuchenny wygodnie jest też ustawić na ścianie równoległej do skosu, w wyższej części pomieszczenia. W otwartych przestrzeniach dziennych na strychach świetnie sprawdzają się też wyspy kuchenne ustawione równolegle lub prostopadle do skosu.

Aranżacja poddasza: łazienka

To z reguły pomieszczenie, które sprawia najwięcej trudności podczas aranżacji poddasza. Nie rezygnuj z okna dachowego w łazience, wnęka okienna ułatwi ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Poza tym naturalnego światła nie da się przecenić.  Okno pełni też funkcję wentylacyjną. Zarówno tradycyjne, jak i dachowe szybko rozwiązuje problem zbierającej się pary po wziętym prysznicu. Wystarczy je uchylić.

Skosy ograniczają przestrzeń do aranżacji podddasza, ale można pod nimi urządzić nawet miejsce do kąpieli. By można było stanąć w wannie zamontowanej równolegle do ściany kolankowej bez ryzyka uderzenia w powierzchnię skosu, trzeba będzie ją odsunąć od ściany i zabudować. Dzięki temu rozwiąże się też problem ze sprzątaniem za wanną. Zabudowa stworzy półkę do montażu baterii wannowej i na kosmetyki czy świece.

Poddasze
Autor: GettyImages Sposób, w jaki będzie otwierane okno, nabiera szczególnego znaczenia w takim miejscu jak łazienka, w którym z reguły jest niewiele przestrzeni, a okno dachowe najczęściej znajduje się nad WC albo wanną

Więcej pomysłowości wymaga zaprojektowanie kabiny prysznicowej. Jednak wszelkie nietypowe rozwiązania, jak chociażby skośna szyba, wymagają kabiny na wymiar, a to podnosi koszt realizacji. Niełatwe jest też umieszczenie pod skosem umywalki. Co prawda górna jej krawędź znajduje się na wysokości minimum 80 cm od podłogi, ale by dało się z niej korzystać, ścianka musi być wysokości 140 cm. A i tak nie będzie możliwości montażu nad nią lustra. Znów trzeba się uciec do nieszablonowego rozwiązania. Może lustro zamontować nie nad umywalką, ale obok niej? Warto rozważyć też umywalkę wolnostojącą, którą można zainstalować nawet centralnie (instalacje prowadzimy wówczas pod posadzką), a lustro podwiesić do sufitu.

Sprawa z toaletą też nie jest prosta. Toaleta kompaktowa ma 80 cm wysokości, a podwieszana wymaga ścianki wysokości 120 cm (licząc z zabudową standardowego stelaża). Wysokość samej miski to 42 cm od podłogi. Siedząca na niej osoba mierzy plus minus 140 cm. Jest więc możliwe ustawienie toalety pod ścianką kolankową lub przedścianką o wysokości 120 cm przy kącie nachylenia dachu 45°.

Poddasze
Autor: GettyImages Wnęka dachowa ułatwia zagospodarowanie trudnej łazienkowej przestrzeni
Sonda
Jaka jest największa zaleta mieszkania urządzonego na poddaszu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.