Anubias: żelazna roślina akwariowa

2020-11-20 15:25

Anubias jest chętnie wybierany do akwarium. Anubiasy to grupa roślin wodnych, obejmująca kilka gatunków i niezliczoną liczbę odmian różniących się m.in. rozmiarami, kształtem oraz zabarwieniem liści. Łączą je małe wymagania i żelazna kondycja. Dlatego rośliny są bardzo często uprawiane w akwariach tropikalnych i zimnowodnych.

Anubias
Autor: Gettyimages Anubias to roślina chętnie sadzona w akwarium. Wybierają ją zarówno początkujący akwaryści, jak i bardziej zaawansowani

Anubiasy (Anubias) to rośliny należące do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występują w Afryce. Do grupy należy kilka gatunków i niezliczona liczba odmian. W akwariach często spotyka się anubiasa niskiego, karłowego, barteri i wąskolistnego. To rośliny kłączowe, wytwarzające gęste kępy złożone z grubych liści. Blaszki mają grube ogonki. Kształt i wielkość liści to cecha odmianowa, w praktyce w dużym stopniu zależna również od warunków w akwarium. Anubiasy rosną wolno. W słabych warunkach świetlnych mogą wykształcać jeden liść przez kilka tygodni. Są natomiast bardzo trwałe.

Anubias: interesujące odmiany

Anubias to roślina lubiana zarówno przez początkujących, jak i bardziej zaawansowanych akwarystów. Radzi sobie faktycznie w każdym akwarium, znosi zaniedbania, które u innych gatunków często kończą się śmiercią. Prezentujemy interesujące odmiany.

  • Anubias 'Glabra White'

Dość wysoka odmiana przekraczająca 20 cm wysokości. Wyróżniają ją nietypowe lancetowate liście z białymi przebarwieniami.

  • Anubias 'Snow White'

Odmiana niska, wytwarza owalne liście. Blaszki liściowe są zielone, zielonkawe i kremowe.

  • Anubias 'Nana Gold'

Odmiana anubiasa karłowa, lekko przebarwiająca się na złocisto.

  • Anubias 'Coffeefolia'

To odmiana anubiasa o dobrym wzroście. Jej cechą charakterystyczną są karbowane blaszki liściowe przypominające liście kawy.

  • Anubias 'Petite'

To prawdopodobnie najmniejsza odmiana anubiasa dostępna na polskim rynku. Liście są drobne, roślina nie przekracza 3 cm wysokości. Liście są typowe, jajowate, ale ostro zakończone.

Anubias: wymagania

Anubiasy nie mają szczególnych wymagań względem podłoża – może to być żwir, torf lub piasek. Umieszczone na dnie akwarium ukorzeniają się w podłożu, ale równie dobrze można je przytwierdzać na korzeniach, dekoracjach akwarystycznych lub pozostawić jako rośliny pływające. Tolerują szeroki zakres temperatur, od 20 do 30 stopni Celsjusza. Dlatego nadają się zarówno do akwariów tropikalnych, jak i zimnowodnych. Optymalna jest woda miękka do średnio twardej a właściwe pH oscyluje w granicach 5,5-8,0. Dobrze reagują częste podmiany wody.

Przeczytaj też:

Problemy w akwarium: glony, ślimaki, brudna woda - jak je rozwiązywać? >>>

Anubiasy radzą sobie przy bardzo słabym oświetleniu lub braku, chociaż wtedy bardzo wolno rosną (natomiast wiele innych roślin po prostu ginie). Lubią światło rozproszone, optymalnie 0,3W/l przez 8-12 godzin dziennie. Tutaj może pojawić się problem, gdyż często stosuje się mocniejsze oświetlenie (pod inne rośliny i wyeksponowanie podwodnego świata), a to z kolei może powodować porastanie roślin glonami.

Rozwiązaniem może być uprawa roślin pływających - zacieniających niższe partie akwarium, np. pistii rozetkowej. Anubiasy wytrzymują także ciekawość ryb i podgryzanie (częsty problem u roślin akwariowych).

Uprawa anubiasa w akwarium – jak robić to właściwie?

Anubiasy można z powodzeniem „sadzić” w podłożu w akwarium. Sadzenie to nie do końca właściwe słowo, gdyż rośliny po prostu wciska się lekko i przytwierdza, np. za pomocą niewielkich kamieni. Trzeba unikać całkowitego zakrywania kłącza, wtedy może dochodzić do gnicia i masowego żółknięcia liści. Często anubiasy umieszcza się je również na korzeniach i innych elementach dekoracyjnych, np. za pomocą gumek recepturek. Nadają się do formowania bonsai.

Nawozy stosuje się rzadko. Co kilka tygodni można dolać odrobinę nawozu ze zwiększoną dawką potasu i mikroelementów. Anubiasy korzystają z produktów przemiany materii ryb i zwykle to im wystarcza do prawidłowego rozwoju.

Ważniejszy czynnik to światło. Akwarium powinno być doświetlane regularnie, ale niezbyt mocno. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne (zwykle wykonywane przy czyszczeniu i podmianie wody w akwarium) to usuwanie żółtych i uszkodzonych liści.

Przeczytaj też:

Podstawowe wyposażenie akwarium – co jest potrzebne? >>>

Anubiasy łatwo rozmnaża się przez podział. Sadzonka powinna mieć przynajmniej trzy liście, wtedy harmonijnie rozwija się. Ważna jest dbałość o jakość wody. W złych warunkach na liściach mogą pojawić się glony nitkowate, które bardzo trudno usuwa się (kolejny niekorzystny czynnik po nadmiernym oświetleniu).

Aranżacja anubiasów w akwarium

U anubiasów działa podobna zasada jak przy planowaniu rabat kwietnych, niskie rośliny umieszcza się z przodu zbiornika, średnie na drugim planie. Dużo zależy więc od cech odmiany. Anubiasy osadzone na korzeniu w formie bonsai można umieścić przy tylnej szybce. Front akwarium powinien być wolny, co umożliwi rybom swobodne pływanie. Uprawa anubiasów na korzeniach i innych elementach ma dodatkowe zalety. W takich warunkach rośliny mocniej rozbudowują system korzeniowy, który może tworzyć okazałe pióropusze. Anubiasy wyglądają dzięki temu atrakcyjnie w akwarium, a poza tym są to świetne kryjówki dla płochliwych ryb i narybku. W ten sposób można odchować narybek bez potrzeby wyłapywania do oddzielnego zbiornika lub stosowania kojca.

Quiz: jakie powinieneś mieć hobby?

Pytanie 1 z 8
Czy jesteś cierpliwy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.