22 kroki do wykończenia domu (cz. II)

2020-07-29 16:08

Podczas wykańczania domu trzeba wykazać się prawdziwymi zdolnościami organizacyjnymi, szczególnie jeśli część prac chce się wykonać we własnym zakresie. Sprawdź, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Co i w jakiej kolejności trzeba zrobić, by sprawnie i bezproblemowo zakończyć budowę domu? Przede wszystkim należy właściwie zaplanować kolejność poszczególnych prac wykończeniowych. W części I - roboty mokre wewnątrz budynku.

  • Wykończenie zewnętrzne domu krok 11. Ocieplenie ścian zewnętrznych

Jeszcze przed zakończeniem osadzania okien i drzwi można przystąpić do układania izolacji termicznej na ścianach zewnętrznych budynku, jeśli są dwuwarstwowe (w ścianach jednowarstwowych nie ma ocieplenia, a w trójwarstwowych izolacja jest układana wraz ze wznoszeniem ścian). Po zamocowaniu styropianu lub wełny mineralnej układa się warstwę podkładową z tynku wzmocnioną siatką z włókna szklanego. Następnie osadza się parapety zewnętrzne.

  • Wykończenie zewnętrzne domu krok 12. Cokół i podbitka

Przed wykonaniem wierzchniej warstwy elewacyjnej powinno się ułożyć płytki okładzinowe na cokole i zamocować podbitkę okapu. Ewentualne przypadkowe uszkodzenia warstwy podkładowej będzie łatwo naprawić. W tym samym czasie do ścian montuje się wszelkiego rodzaju wsporniki i konstrukcje, na przykład do zawieszenia okiennic, rur spustowych czy anteny satelitarnej.

  • Krok 13. Tynki zewnętrzne

Tynk cienkowarstwowy musi być układany w sposób ciągły przynajmniej na każdej ze ścian, dlatego do tej pracy trzeba zatrudnić odpowiednio liczną i zgraną ekipę. Inaczej na elewacji powstaną plamy i zacieki. Zaraz po wykonaniu tynku powinno się założyć (już na stałe) rury spustowe, aby rozbryzgująca się woda deszczowa nie spowodowała szkód.

  • Krok 14. Ocieplenie stropu

Jeszcze przed końcem robót elewacyjnych można wrócić do wykończenia wnętrza domu (mniej więcej 10 dni po ułożeniu tynków wewnętrznych). W pierwszej kolejności warto ocieplić strop. Co prawda praca ta nie koliduje z innymi i w zasadzie można ją wykonać w dowolnym terminie, jednak lepiej, żeby w domu było jak najmniej wilgoci. Na stropie układa się paroizolację (jeśli strop jest drewniany), a następnie dwie warstwy wełny mineralnej przesunięte względem siebie tak, żeby wyeliminować do minimum możliwość powstania mostków termicznych. Gdy poddasze będzie pełnić funkcję strychu (magazynu), to izolację termiczną układa się pomiędzy wzajemnie prostopadłymi belkami drewnianego rusztu (również dwie warstwy). Na wierzchu przybija się ażurowo deski, tak żeby zapewniona była pod nimi cyrkulacja powietrza.

Wykończenie domu - na czym można zaoszczędzić, a na czym nie warto
  • Krok 15. Okładziny wewnętrzne i malowanie

W tym samym czasie można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest układanie glazury w kuchni, łazienkach, pomieszczeniu technicznym, spiżarni, garażu i rozpocząć pierwsze malowanie. Drugie lepiej wykonać po ułożeniu podłóg, instalacji gazowej i wycyklinowaniu parkietów.

  • Krok 16. Instalacja gazowa

Już po ułożeniu tynków wewnętrznych można przystąpić do montażu instalacji gazowej, choć lepiej zrobić to po pierwszym malowaniu. Pozostawione w ścianach przejścia znacznie ułatwią i przyspieszą pracę, ale przede wszystkim spowodują, że robota będzie czysta – bez pyłu i gruzu.

  • Krok 17. Posadzki

Po mniej więcej 6 tygodniach od wykonania wylewki samopoziomującej można przystąpić do układania posadzek. Jednak zanim to nastąpi, trzeba zbadać wilgotność podłoża (nie może przekraczać 3%) – szczególnie w przypadku podłóg drewnianych. Jeśli podkład jest zbyt mokry, należy jeszcze odczekać kilka dni lub wysuszyć go za pomocą nagrzewnic. Do pracy można przystąpić dopiero po ponownym sprawdzeniu wilgotności podłoża.

  • Krok 18. Drzwi wewnętrzne

Po ułożeniu posadzek, a przed drugim malowaniem warto zamontować drzwi wewnętrzne. Co prawda dawniej futryny osadzano jeszcze przed tynkowaniem (w surowych ścianach), ale obecnie, w dobie regulowanych ościeżnic, prace te można wykonywać nawet po ostatecznym malowaniu pomieszczeń.

  • Krok 19. Malowanie

Po wycyklinowaniu, polakierowaniu lub nawoskowaniu parkietów i zabezpieczeniu ich folią i tekturą falistą można przystąpić do ostatecznego malowania ścian i sufitów.

  • Krok 20. Biały montaż

Zwykle na samym końcu budowy montuje się armaturę oraz urządzenia techniczne, kuchenki, kocioł, wentylatory itp. Później pozostaje już tylko przeprowadzenie prób szczelności instalacji i prawidłowej pracy urządzeń, dokonanie ewentualnych regulacji lub poprawek – i można się wprowadzać do własnego domu.

  • Krok 21. Ogrodzenie, chodniki, podjazdy

Już po zamieszkaniu w domu można przystąpić do prac porządkowych na działce – czyli wykonać ogrodzenie z prawdziwego zdarzenia, zamontować porządną bramę i furtkę, ułożyć chodnik i podjazd do garażu oraz zainstalować oświetlenie zewnętrzne.

  • Krok 22. Urządzanie ogrodu

To ostatni etap prac, który często wykonuje się dopiero na wiosnę w następnym roku. Gdy budowa domu zostanie zakończona późną jesienią, powinno się rozłożyć humus i przekopać go, pozostawiając glebę w tak zwanej ostrej skibie (bez zagrabienia). Z sadzeniem drzewek i krzewów należy się wstrzymać do wiosny.

Żargon pracowników budowlanych

Pytanie 1 z 8
Co to jest "kij z wodą"?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.