10 błędów przy doborze płytek ceramicznych

2020-10-30 17:57

Każdy z nas kiedyś stanie przed kupnem płytek ceramicznych do domu lub mieszkania. Warto zdawać sobie sprawy, jakich błędów podczas ich wybierania lepiej uniknąć.

Błędy przy doborze płytek ceramicznych
Autor: Marta Behling, Pion Poziom Okładzina ceramiczna ścian i podłogi powinna stanowić dopasowany element kompozycji wnętrza. Projekt Decoroom

Płytki ceramiczne przykleja się do ścian i podłóg. Zatem wykonana w ten sposób okładzina jest bardzo trwała. Jeśli popełnimy błąd przy wyborze płytek, jego naprawienie będzie kłopotliwe i drogie. Skuwanie płytek wprowadza dużo odpadów i uciążliwego pyłu do domu. Potem okładziną trzeba wykonać na nowo. Lepiej więc unikać błędów na tym etapie wykańczania domu. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę, wybierając płytki ceramiczne.

Spis treści

  1. Kupno zbyt małej ilości płytek
  2. Dokupienie płytek z innej serii o innym odcieniu
  3. Nieprzymierzenie płytek do wnętrza
  4. Płytki ścienne na podłodze
  5. Płytki o niskiej klasie ścieralności do pomieszczeń intensywnie użytkowanych
  6. Śliskie płytki do pomieszczeń wilgotnych
  7. Płytki o dużej nasiąkliwości na zewnątrz
  8. Niedopasowanie wielkości płytek do wnętrza
  9. Bardzo duże płytki do małego pomieszczenia
  10. Niedopasowanie koloru i wzoru płytek do pomieszczenia

Kupno zbyt małej ilości płytek

Zanim dokonamy zakupu płytek do danego pomieszczenia, musimy zmierzyć powierzchnię i dokonać wstępnej aranżacji układu płytek. To decyduje o tym, ile płytek trzeba kupić. Jest to ważne, zwłaszcza w przypadku płytek, które mają bardzo wielkie wymiary. Zazwyczaj dodaje się 10-15% w stosunku do powierzchni do ułożenia.

Dokupienie płytek z innej serii o innym odcieniu

Płytki są produktem naturalnym i kolejne serie w danej kolekcji mogą nieco różnić się odcieniem od innych. Płytki jaśniejsze mają oznaczenie A1 lub A2, ciemniejsze B1 lub B2. W przypadku płytek klinkierowych oraz gresu nieszkliwionego porcellanato nie ogranicza się liczby odcieni. Każda partia produkcyjna ma oznaczone wybarwienie za pomocą litery A z cyframi od 1 do 99. Zawsze zwracajmy uwagę na oznaczenia odcieni na opakowaniach. Dopóki nie skończyliśmy prac, zachowajmy karton po płytkach z oznaczeniem serii i wybarwienia.

Błędy przy doborze płytek ceramicznych
Autor: Maove Kącik wypoczynkowy przy wielki oknie tarasowym ma posadzkę wykonaną z dwóch wielkich płyt gresu

Nieprzymierzenie płytek do wnętrza

Płytki sprzedawane w marketach budowlanych są wyłożone w miejscach o różnym oświetleniu. Mogą być to stelaże umieszczone na zewnątrz, które oglądane w jesiennym świetle albo wieczorem będą inaczej wyglądać niż latem i w środku dnia. We wnętrzach z kolei używa się sztucznego oświetlenia, które też wpływa na odbiór barw. Ważny jest też nie tylko kolor, ale także wzór oraz format płytek. Można kupić po 1 płytce z tych, które nam się podobają i przymierzyć je w miejscu, w którym mają przyklejone. To pozwala często zweryfikować wybór i uniknąć pomyłki.

Płytki ścienne na podłodze

Każda kolekcja płytek ma określone przeznaczenie. Podstawowe to wskazanie, czy są to płytki podłogowe, czy ścienne. Glazura na przykład to płytki fajansowe, które mogą być układane tylko na ścianach.

Przeczytaj też:

Wybrać płytki szkliwione czy nieszkliwione? >>>

Również z gresu lub kamionki (terakota) lub klinkieru mogą być wykonane płytki ścienne. Są one cieńsze niż te podłogowe, mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną (mogą pękać pod naciskiem ciężaru). Płytki ścienne mają niską klasę ścieralności, więc ułożone na podłodze bardzo szybko mogą ulec zniszczeniu.

Błędy przy doborze płytek ceramicznych
Autor: Tubądzin Wiele kolekcji płytek zawiera elementy podłogowe i ścienne, które różnią się grubością, wytrzymałością i ścieralnością

Płytki o niskiej klasie ścieralności do pomieszczeń intensywnie użytkowanych

Płytki ceramiczne szkliwione mają określaną klasę ścieralności PEI. Bada się to, poddając je testom na obrotowym walcu z materiałem ściernym. Im wyższe oznaczenie (więcej obrotów, zanim pojawiły się ubytki), tym płytki są bardziej odporne na ścieranie. Wyróżnia się 5 klas. W PEI 1 wystarczy 150 obrotów do uszkodzenia powierzchni płytek. W PEI5 potrzeba powyżej 12 000 obrotów. Do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych, np. przedpokoju, korytarza, holu, zwłaszcza w domu, w którym nanosi się dużo piasku, najlepiej wybierać płytki klasy PEI4 lub PEI5.

Śliskie płytki do pomieszczeń wilgotnych

Rozlanie odrobiny wody na płytkach polerowanych tworzy na nich niebezpieczną ślizgawkę. Dlatego do łazienki lub pralni, a także kuchni, w której bywa, że woda znajdzie się na podłodze, powinno wybierać się płytki antypoślizgowe, które mają oznaczenie klasy R9. Jeszcze lepsze są płytki klas wyższych – R10 czy R11. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że zwykle mają one powierzchnię strukturalną, fakturowaną, która jest trudniejsza do utrzymania w czystości.

Błędy przy doborze płytek ceramicznych
Autor: Comitor W kuchni sprawdzą się płytki niepolerowane, które są mniej śliskie

Płytki o dużej nasiąkliwości na zewnątrz

Od nasiąkliwości zależy mrozoodporność płytek. Im mniejsza, tym lepiej. Wyróżnia się trzy klasy: płytki o małej nasiąkliwości - do 3%, średniej - od 3 do10% i wysokiej - powyżej 10%. Za mrozoodporne uznaje się elementy o nasiąkliwości do 3%.

Przeczytaj też:

Płytki klinkierowe we wnętrzu >>>

Takie są płytki gresowe lub płytki klinkierowe, które świetnie sprawdzają się w zastosowaniach zewnętrznych. W przypadku innych materiałów ceramicznych, trzeba sprawdzić, jaką mają nasiąkliwość. W danych technicznych parametr ten jest oznaczany literą E.

Wiercenie w płytkach ceramicznych. Jak zrobić dziurę w glazurze?

Niedopasowanie wielkości płytek do wnętrza

Rozpiętość formatów płytek ceramicznych jest ogromna. Od mozaiki złożonej z kwadracików 2 x 2 cm, przez klasyczne płytki 10 x 10 lub 20 x 20 cm oraz średnie, popularne formaty 30 x 30 lub 30 x 60 cm albo 45 x 45 cm, po najmodniejsze wielkoformatowe – 100 x 100, 120 x 90, a nawet 160 x 240 cm. Myśląc o okładzinie z płytek, trzeba pamiętać, na jakiej powierzchni zostanie wykonana. Mozaiki, bardzo często szklane, są chętnie wykorzystywane w łazienkach, ale już wyłożenie takim materiałem całych ścian w wielkim pokoju kąpielowym nie będzie wyglądać dobrze. Można połączyć drobną mozaikę jako dekorację z większymi płytkami, którymi wypełni się pozostałą powierzchnię pomieszczenia. Wiele kolekcji płytek 10 x 10 cm ma motywy kulinarne albo kąpielowe, bo zostały opracowane z myślą o niedużych powierzchniach, np. nad blatem kuchennym albo pod prysznicem czy nad wanną. Na wielkie płaszczyzny do wyboru mamy liczne kolekcje płytek o średnich i dużych formatach.

Błędy przy doborze płytek ceramicznych
Autor: Cerrad W wielkim pokoju kąpielowym można ułożyć posadzkę z wielkich płyt gresu

Bardzo duże płytki do małego pomieszczenia

Płytki wielkoformatowe to najmodniejszy teraz materiał. Fajnie jest móc podążać za modą, ale nie zawsze mamy odpowiednie ku temu warunki. Kompozycja z wielkich płytek wymaga przestrzeni, żeby móc popatrzeć na nią z pewnej odległości. Dopiero wtedy widać efekt zastosowana takich płytek. Wykorzystanie płyt wielkoformatowych np. w małej łazience lub kuchni to błąd. Należy unikać sytuacji, w których na wąskiej ścianie znajdzie się pas, który będzie tworzyć od podłogi do sufitu kolejno 1 wielka płyta i fragment docinany.

Niedopasowanie koloru i wzoru płytek do pomieszczenia

W tej kwestii trzeba postępować podobnie jak przy wyborze farb do malowania ścian i tapet. W jasnych pomieszczeniach można wykonać okładzinę z płytek w intensywnych, nasyconych kolorach. W łazience z oknem możemy pozwolić sobie na ciemniejsze płytki. Ale jeśli łazienka jest bardzo mała i słabo doświetlona, wyłożenie jej ścian czarnymi albo brunatnymi płytkami da niedobry efekt. Podobnie jest z wzorami.

Błędy przy doborze płytek ceramicznych
Autor: Zajc W salonie połączonym z kuchnią tylko podłoga z płytek ma intensywny wzór. Projekt Tamara Tymowski Sybaris Design

W małych pomieszczeniach nie będą dobrze wyglądać płytki z nieproporcjonalnie dużym motywem dekoracyjnym. Zdecydowanie lepiej wybrać te z dekoracjami o mniejszym formacie. Na więcej ekstrawagancji można sobie pozwolić, gdy mamy przestrzeń, która pozwoli wygrać ozdobom.

Przy okazji, warto pomyśleć przez chwilę, czy dany kolor lub wzór będzie nam się wciąż podobał za rok albo 5 lat.

Wybieramy i układamy PŁYTKI: inspracje, porady, instrukcje

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.