Zdrowo, świeżo, rekuperacja!

2021-04-14 11:54 Materiał sponsorowany
Rekuperacja Ensy Ecomax
Autor: Ecomax

Czyste, przefiltrowane powietrze, odzysk ciepła i optymalny poziom wilgotności - to trzy podstawowe funkcje domowych rekuperatorów obrotowych. Norweskie rekuperatory ENSY wyróżnia coś jeszcze - bezkompromisowa jakość wykonania oraz wysoka skuteczność działania. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej

Rekuperatory obrotowe ENSY testowane są na co dzień w wymagających norweskich warunkach atmosferycznych. Niemal 120-letnie doświadczenie w produkcji mechanicznych urządzeń wentylacyjnych oraz unikalna technologia pozwoliły osiągnąć bezkompromisową wydajność działania, umożliwiającą zatrzymanie optymalnej ilości ciepła przy zachowaniu wyjątkowej świeżości i jakości powietrza, również pod względem wilgotności. ENSY to nie tylko synonim nowoczesności i ekologii, to także realna oszczędność, bowiem wszystkie modele rekuperatorów zużywają minimalną ilość energii.

Liczy się jakość. I ilość. 

Prawidłowa wentylacja powietrza w naszych mieszkaniach i domach, a więc tam, gdzie spędzamy większość codziennego czasu, to absolutna podstawa. Powietrze, którym oddychamy powinno być czyste, bo jego jakość ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i komfortowe samopoczucie. Coraz częściej, zwłaszcza w miastach i większych skupiskach budynków mieszkalnych, dotyka nas problem wysokiego stężenia ulicznych zanieczyszczeń, w tym spalin i zabójczego smogu, którym poddajemy się biernie przez cały rok. To odpowiednia filtracja sprawia, że powietrze pozyskiwane z zewnątrz jest skrupulatnie oczyszczane, a dla nas bezpieczne. Warto zatem sprawdzić, czy wybrane urządzenie wyposażone zostało w skuteczne i wydajne filtry.

W jednostkach ENSY zastosowano aż dwa, trzy razy większe od standardowych, przeciwpyłkowe filtry klasy F7 zdolne zatrzymać nawet ultradrobne, najbardziej niebezpieczne dla ludzi i zwierząt pyłki PM1. Większy rozmiar to jeszcze bardziej efektywne działanie przy znacznie rzadszej potrzebie czyszczenia. Opcjonalnie możemy też zamontować filtry najwyższej klasy F9 z aktywnym węglem, które poza wszystkimi atutami filtrów F7 niwelują dodatkowo uciążliwe zapachy.

Rekuperacja Ensy Ecomax
Autor: Ecomax
Rekuperator obrotowy

Rekuperatory powietrza ENSY to gwarancja doskonałej jakości powietrza oraz niższych opłat za energię cieplną nawet o 30%! Sprawdź wyjątkowo wydajny rekuperator obrotowy ENSY InoVent 700.

Wysoką sprawność urządzeń ENSY oceniać należy przede wszystkim przez pryzmat zdolności wymiany powietrza we wszystkich dostępnych pomieszczeniach zamkniętych. Innymi słowy - im lepiej dobierzemy konkretny model, tym bardziej sprawdzi się on w praktyce, a więc w całym naszym większym domu lub mniejszym mieszkaniu, i tym mniej zapłacimy za jego pracę. Abyśmy mogli oddychać swobodnie, świeżego, zdrowego powietrza powinniśmy mieć pod dostatkiem - dla pełnego komfortu i lepszego samopoczucia zaleca się przynajmniej jedną, pełną wymianę na godzinę. Wydajność na poziomie 840 m3/h dla najmocniejszego rekuperatora w gamie - InoVent 700 robi niemałe wrażenie. Jeśli dodamy do tego niskie zużycie prądu od 25 W i zaskakująco cichą pracę już od 9 dB, otrzymamy produkt, który nie tylko znakomicie spełni swoją funkcję, ale będzie też oszczędny i komfortowy w używaniu

Rekuperacja Ensy Ecomax
Autor: Ecomax

Nie wyrzucajmy ciepła przez okno!

Poza sprawną wymianą powietrza, kluczową funkcją rekuperatorów ENSY jest odzysk drogocennego ciepła. Co to oznacza w praktyce? Ze względu na istotną różnicę temperatur, za energię cieplną płacimy z reguły (i to niemało!) w sezonie grzewczym, zapominając najczęściej, iż uzyskaną energię ‚wyrzucamy' bezpowrotnie przez okno… Urządzenia norweskiego producenta zdolne są przy odpowiednich ustawieniach odzyskać średnio 85% wytworzonego ciepła, przez co zapłacimy za nie znacznie mniej. Ponadto wysoka wydajność pozwala na skuteczne działanie bez użycia nagrzewnicy, co pozwoli zaoszczędzić dodatkowe pieniądze za prąd. We wszystkich dostępnych modelach z nagrzewnicy skorzystać możemy w każdym momencie, aby wspomóc wymiennik podczas bardzo zimnych temperatur, zwykle poniżej -15°C.

Rekuperacja Ensy Ecomax
Autor: Ecomax

W codziennych warunkach mieszkalnych najwięcej niezdrowego powietrza kumuluje się w dwóch pomieszczeniach: w kuchni, w której gotujemy oraz w łazience, w której bierzemy gorący prysznic lub robimy pranie. Dzieje się tak dlatego, że unoszące się opary nie są dostatecznie sprawnie wydalane na zewnątrz, zwłaszcza zimą. Wtedy też najczęściej odczuwamy dyskomfort w oddychaniu” - tłumaczy Daniel Wysocki z bydgoskiej firmy Ecomax, wyłącznego dystrybutora rekuperatorów obrotowych ENSY.

I tu wspomnieć należy o kolejnej kluczowej kwestii - jednostki ENSY odzyskują również wilgotność. To właśnie jej poziom decyduje o tym, czy powietrze skumulowane w pomieszczeniach zamkniętych przyjazne będzie dla użytkowników. Zaawansowana technologia obrotowa zwraca nawet do 90% wilgotności z powietrza w domu lub mieszkaniu, a wbudowany higrostat (czujnik wilgotności) nieustannie monitoruje jej poziom, dobierając automatycznie pożądane ustawienia.

Co wyróżnia rekuperatory ENSY?

 1. Wysoki odzysk ciepła. 
 2. Optymalna wilgotność powietrza.
 3. Filtracja powietrza na poziomie ultradrobnych pyłków PM1
 4. Możliwość podłączenia okapu kuchennego.
 5. Niższe opłaty za energię cieplną przez cały rok, nawet o 30%!
 6. Wysoka sprawność programu letniego Cool Recovery w upalne dni.
 7. Zaskakująco niskie zużycie energii elektrycznej.
 8. Bardzo cicha praca - już od 5 dB!
Rekuperacja Ensy Ecomax
Autor: Ecomax

Korzyściami związanymi z montażem rekuperatora powietrza można się cieszyć nie tylko w sezonie grzewczym, ale także przez cały rok. Dzięki zaawansowanemu programowi letniemu Cool Recovery, rekuperatory ENSY zdolne są ograniczyć napływ ciepłego powietrza latem, wspierając np. domowy system klimatyzacji i istotnie oszczędzając koszty - potrzeba wytworzenia zbawiennego chłodu będzie w tym wypadku znacznie mniejsza. Niewątpliwym atutem jest też możliwość automatyzacji działania w oparciu o porę dnia oraz nocy, zwłaszcza w okresie, gdy dobowa różnica temperatur staje się istotna - np. znacznie zimniejsze wieczory pod koniec lata pomimo wciąż wysokich wartości za dnia.

Rekuperatory ENSY dostępne są w kilku wariantach, co pomoże nam dobrać właściwą jednostkę w zależności od charakterystyki oraz stanu budynku - o mniejszej lub większej wydajności, montowaną na suficie lub ścianie. Każdą z nich podłączyć też można pod dedykowany, oryginalny okap kuchenny. Dodatkowo w ofercie producenta znajdziemy specjalny rekuperator już ze zintegrowanym okapem. Takie połączenie sprawia, że pochłaniane powietrze jest od razu oczyszczane i wymieniane na świeże, a dzięki opcjonalnemu włącznikowi szybkiego przewietrzenia natychmiast pozbędziemy się z mieszkania uciążliwych zapachów.

Modele i rodzaje rekuperatorów obrotowych ENSY

 • jednostki ścienne: InoVent 200 / InoVent 300 / InoVent 350 / InoVent 400 / InoVent 700
 • jednostki sufitowe: InoVent 300 / InoVent 400
 • rekuperator z okapem: InoVent 200 Slim (w wersji naściennej lub do zabudowy meblowej - np. w kuchennej szafce)

W ofercie firmy Ecomax dostępne są modele rekuperatorów, które z powodzeniem zainstalujemy nawet w niewielkim mieszkaniu, gdzie przestrzeń użytkowa jest ograniczona i liczy się każdy metr. Sufitowa alternatywa montażowa (aż dwa takie modele: InoVent 300 i InoVent 400) to jeszcze więcej praktycznych możliwości, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których ściany zostały już zagospodarowane.

Rekuperacja Ensy Ecomax
Autor: Ecomax Rekuperator obrotowy ENSY do montażu sufitowego
Do mieszkań i apartamentów

InoVent 200 Slim to wysoce wydajny rekuperator obrotowy w kompaktowej obudowie, ze zintegrowanym okapem kuchennym, dostępny również w wersji do zabudowy. Maksymalny przepływ powietrza to aż 260 m3/h, co w połączeniu z wysokiej jakości okapem pozwala nie tylko na bieżącą wymianę powietrza, ale też na sprawną eliminację niepożądanych oparów i zapachów.

Rekuperacja Ensy Ecomax
Autor: Ecomax Kompaktowy rekuperator obrotowy ze zintegrowanym okapem, do montażu w zabudowie kuchennej

ENSY - jakość, która się zwraca!

Rekuperatory ENSY wyróżniają: 

 • najwyższa jakość wykonania,
 • zaawansowana konstrukcja,
 • wyjątkowo wydajne, oryginalne podzespoły.

Ewentualny serwis jest nadzwyczaj prosty, bowiem większość elementów zainstalowana została na specjalnie zaprojektowanych szynach montażowych, a ich wymiana lub konserwacja nie wymaga narzędzi. Sprawdźmy, co kryją w środku:

 1. Za wysoką sprawność odzysku ciepła odpowiadają wydajne, aluminiowe wymienniki marki Heatex Sweden oraz wentylatory marki EBM Germany, których wielkość, w zależności od konkretnego modelu rekuperatora, pozwala na optymalne działanie w domach i mieszkaniach o zróżnicowanych powierzchniach.
 2. Moc dostosowaną do wydajności danego modelu urządzenia zapewnia bezawaryjny, oryginalny silnik EC marki Stegia Sweden, z zaskakująco niskim poborem energii elektrycznej.
 3. Wymiennik ciepła oraz silnik łączą wzmocnione, solidne linki napędowe (nie paski!). Dodatkowo w najbardziej wydajnych modelach, ze względu na obciążenie, zastosowano jeszcze bardziej trwały, podwójny system linek.
 4. Aż 4 czujniki temperatury i wbudowany higrostat (czujnik wilgotności powietrza) gwarantują bieżący, dokładny pomiar wewnętrznych wartości klimatycznych. W razie potrzeby, dla kompletnej automatyzacji pracy, dołączyć możemy szereg pomocnych czujników i akcesoriów dodatkowych: czujnik CO2, czujnik dymu, czujnik gazu, czujnik ruchu, filtr węglowy klasy F9 oraz oryginalny okap kuchenny ENSY. Opcjonalne włączniki szybkiego przewietrzenia, przewodowe lub komunikujące się z centralą za pośrednictwem sieci WiFi, pozwolą nam na natychmiastowe przewietrzenie wskazanego pomieszczenia i pozbycie się uciążliwych oparów oraz zapachów.
 5. Całym systemem sterować możemy wygodnie zarówno poprzez przenośny, centralny panel ścienny lub zdalnie za pomocą intuicyjnej aplikacji mobilnej. Bieżące wartości i ustawienia urządzenia kontrolować możemy wygodnie na przenośnym, kolorowym wyświetlaczu LCD.
 6. Specjalnie opracowana konstrukcja wygłuszająca z systemem podwójnych ścianek obudowy zapewnia ultracichą pracę jednostki, umożliwiając niezakłócony relaks, a nawet sen - przy podstawowych, codziennych ustawieniach, praca rekuperatorów ENSY jest niemal niesłyszalna! 
Rekuperacja Ensy Ecomax
Autor: Ecomax Rekuperatory obrotowe ENSY - postaw na jakość!

Należy pamiętać, iż o efektywności pracy systemu rekuperacji decyduje także projekt, a więc ilość i rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych oraz umiejscowienie i właściwy montaż jednostki centralnej. Od prawidłowo dobranego modelu zaś - stopień odzysku ciepła, komfort pracy i jego bezawaryjność. Warto zatem powierzyć te czynności autoryzowanym profesjonalistom.

Wybierając rekuperator, pamiętaj, że:

 • wielkość wymiennika ciepła powinna być dopasowana do mocy i wydajności wybranego modelu rekuperatora,
 • moc oraz wydajność wybranego modelu powinna być dobrana do wielkości przestrzeni i ilości pomieszczeń,
 • jakość zastosowanych materiałów nie powinna być kompromisem ceny - staranne wykonanie oraz markowe podzespoły posłużą nam znacznie dłużej,
 • głośność pracy rekuperatora wpływać będzie na nasz codzienny, użytkowy komfort,
 • wbudowane czujniki i akcesoria dodatkowe usprawnią pracę urządzenia, a możliwość automatyzacji wybranych paramentów ułatwi codzienną obsługę.

Zalety korzystania z markowych rekuperatorów obrotowych ENSY: 

 • komfort oddychania świeżym, czystym i zdrowym powietrzem, 
 • obrotowa technologia gwarantująca wydajne działanie w najniższych temperaturach, nawet bez użycia grzałki,
 • integracja z okapem kuchennym,
 • ulga dla alergików dzięki wyjątkowo skutecznej filtracji ultradrobnych pyłków PM1.
Rekuperacja Ensy Ecomax
Autor: Ecomax
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE