Rekuperacja zamiast wentylacji grawitacyjnej. Różnice i korzyści

2020-11-20 15:53 Materiał sponsorowany Rekuperatory.pl
Rekuperacja - czy to się opłaca?
Autor: Rekuperatory.pl

Czym różni się wentylacja grawitacyjna od mechanicznej? Dlaczego ta pierwsza często nie działa zgodnie z założeniami? I jakie korzyści przyniesie zainstalowanie wentylacji z rekuperacją?

Rekuperacja to inaczej energooszczędna wentylacja. Przywykliśmy mówić o niej przeważnie w kontekście oszczędności: raz wytworzone w budynku ciepło może być wykorzystane po raz drugi do ogrzania świeżego, zewnętrznego powietrza. Przynosi to wymierne oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Jednak nie jest to jedyną zaletą tego rozwiązania. Główną korzyścią dla mieszkańców jest otrzymanie czystego powietrza, którym oddychamy każdego dnia. Rekuperacja umożliwia polepszenie jakości powietrza, jego skuteczne oczyszczenie z kurzu, smogu (nawet najmniejszych cząsteczek), wszystkich wirusów oraz bakterii. 

Rekuperacja - czy to się opłaca?
Autor: Rekuperatory.pl

3 najważniejsze cechy rekuperacji

  1. Oczyszcza powietrza nawiewanego z kurzu (poziom podstawowy), większych cząsteczek smogu PM 2.5 i 10,  zarodników pleśni i grzybów (filtry o wyższej klasie filtracji), najmniejszych cząsteczek smogu PM 1, wirusów, bakterii (elektrofiltr).
  2. Wymiana powietrza zużytego o wysokiej zawartości dwutlenku węgla na świeże, zewnętrzne.
  3. Odzysk energii, niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło (EP niższe nawet o 20 kWh/(m2rok).

3 podstawowe korzyści z rekuperacji

  1. W domu z rekuperacją oddychasz czystym powietrzem pozbawionym alergenów,  smogu, bakterii, wirusów: zapobiegasz chorobom, lepiej się czujesz.
  2. Przez całą dobę, bez otwierania okien, bez wychładzania budynku, oddychasz świeżym powietrzem zewnętrznym o niskiej zawartości CO2: dobrze śpisz, nie boli cię głowa.
  3. Oszczędzasz realne sumy na ogrzewaniu: później załącza się system grzewczy, wcześniej wyłącza, mniej płacisz za energię elektryczną, gaz, paliwa.
Rekuperacja - czy to się opłaca?
Autor: Rekuperatory.pl

Każdy budynek musi posiadać wentylację: rekuperację robisz więc zamiast wentylacji grawitacyjnej, która jest najstarszym i najprostszym, ale jednocześnie nieskutecznym systemem wentylacji.  

Wentylacja grawitacyjna a wentylacja z rekuperacją: porównanie

By wentylacja grawitacyjna zadziałała, konieczne jest albo otwarcie okien albo ich rozszczelnienie, tj. zamontowanie w nich nawiewników. Nawiewniki znacznie podrażają cenę okien, a także działają tylko w określonych warunkach pogodowych. Poprawne działanie wentylacji grawitacyjnej uzależnione jest od siły wiatru oraz temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego (a co za tym idzie od różnicy ciśnień). Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi więcej niż 12 stopni C, nie wystarcza to, by spowodować tzw. ciąg wentylacyjny. Powietrze stoi wtedy w miejscu i do wymiany powietrza w budynku nie dochodzi. Dom przypomina wtedy szczelnie zamknięty słoik. Gdy jest chłodniej, powietrze przez otwarte lub rozszczelnione okna zaczyna napływać powodując niekontrolowany ciąg w kominie. Ciąg ten zimą jest nadwymiarowy (im zimniej, tym silniejszy), dlatego często wtedy okna lub nawiewniki się zamyka (z powodu wychłodzenia mieszkania). Co znowu sprawia, że wymiana powietrza jest utrudniona lub wręcz niemożliwa.

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna: porównanie
Autor: Rekuperatory.pl

Kiedy zamontować rekuperację? Na etapie stanu surowego zamkniętego przed innymi instalacjami. Ale planuj wcześniej, najlepiej, gdy dom jest na etapie projektowym.

Rekuperatory.pl
Rekuperacja - czy to się opłaca?

Autor: AERISnext

Masz pytania lub wątpliwości dotyczące rekuperacji? Spytaj nas: o rekuperacji wiemy wszystko!

Szczegółowa konsultacja, bezpłatna kalkulacja montażu rekuperacji – zadzwoń: 603 446 366 lub napisz: pytania@rekuperatory.pl

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE