Rekuperacja - czy to się opłaca? Najczęściej zadawane pytania

2020-11-20 15:52 Materiał sponsorowany
Rekuperacja - czy to się opłaca?
Autor: Rekuperatory.pl

Czy rekuperacja się opłaca? Ile kosztuje jej użytkowanie? Czy w domu z rekuperacją można zainstalować kominek? Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Rekuperacja, czyli zrównoważona wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna z odzyskiem ciepła to sposób na energooszczędny dom z filtrowanym świeżym powietrzem bez smogu oraz innych zewnętrznych zanieczyszczeń. W nowoczesnych domach ze szczelnymi oknami grawitacyjny sposób wentylacji pomieszczeń nie działa prawidłowo. Wentylacja grawitacyjna uzależniona jest ponadto od temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego, a co za tym idzie od ciśnienia. Nie można też mieć nad nią dostatecznej kontroli. Wentylacja grawitacyjna, nawet gdyby działała prawidłowo - a może: wtedy, gdyby działała prawidłowo - znacznie wychładzałaby dom zimą i o jakiejkolwiek energooszczędności można by było tylko pomarzyć. To dlatego rekuperacja staje się podstawowym rozwiązaniem w zdrowych i ciepłych domach, w których udaje się znacznie ograniczać straty energetyczne, a więc i koszty eksploatacyjne.

Kiedy zamontować rekuperację?

Zawsze wtedy, gdy chce się mieć zdrowy, energooszczędny dom, w którym oddycha się świeżym, filtrowanym powietrzem oczyszczonym z kurzu, bakterii, wirusów, a także cząsteczek smogu.

Z czego składa się system rekuperacji?

Instalacja rekuperacji składa się z czterech elementów:

 1. Rekuperatora/centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, w której dochodzi do wymiany energii oraz gdzie powietrzu nadawany jest ruch
 2. Instalacji/kanałów wentylacyjnych, którymi transportowane jest powietrze do poszczególnych pomieszczeń i z nich wyciągane
 3. Usługi montażu: od poprawności oraz rzetelności jej wykonania zależy powodzenie działania całego systemu rekuperacji
 4. Projektu oraz odpowiednich obliczeń określających zapotrzebowanie na powietrze każdego pomieszczenia
Rekuperacja - czy to się opłaca?
Autor: Rekuperatory.pl

Czy rekuperacja sprzyja oszczędzaniu pieniędzy? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło: zużywa mniej energii zimą na jego ogrzanie. Dzieje się tak dlatego, że część raz wytworzonej energii jest odzyskiwania i w rekuperatorze przekazywana do powietrza nawiewanego do pomieszczeń z zewnątrz. Energooszczędność budynku to więc jedna z głównych korzyści z zamontowania rekuperacji. Jednak dużo ważniejszą zaletą dla inwestora może się wydać ostatecznie filtracja i oczyszczanie powietrza nawiewanego z pyłu zawieszonego, pyłków roślin, a w wersjach zaawansowanych także z bakterii oraz wirusów. Poziom tego oczyszczenia może dochodzić nawet do 99% w zależności od zastosowanego rozwiązania i urządzenia.

Uwaga! Rekuperator fabrycznie wyposażony jest w dwa filtry o wstępnej klasie filtracji, co oznacza, że zatrzymują one niewielką ilość większych zanieczyszczeń. Dobrze jest pomyśleć o dokupieniu kompletu filtrów dokładnych lub doposażeniu rekuperacji w urządzenie dokładnie eliminujące zanieczyszczenia smogowe oraz mogące wywoływać i pogłębiać alergie wziewne, szczególnie u dzieci. 

Rekuperacja - czy to się opłaca?
Autor: Rekuperatory.pl

Jakie są główne korzyści rekuperacji?

 1. Wyciąga zużyte powietrze z pomieszczeń.
 2. Skutecznie odprowadza nadmiar wilgoci i zapachów.
 3. Nawiewa świeże powietrze zewnętrzne.
 4. Nawiewane powietrze jest filtrowane: biernie przez filtry rekuperatora oraz za pomocą zaawansowanych urządzeń montowanych na kanale nawiewnym, które likwidują pył PM1, 2.5 i 10, bakterie, wirusy i zapachy, a także wytrącają pyłki.
 5. Zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne domu, likwiduje straty energetyczne na wentylacji budynku zmieniając je na oszczędności.
 6. Dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła (GWC) rekuperacja obniża temperaturę powietrza nawiewanego latem, dzięki czemu podnosi komfort w pomieszczeniach.
 7. Umożliwia poczynienie znacznych oszczędności w inwestycję w pompę ciepła. Mądrze sporządzony projekt na ogrzewanie z dolnym źródłem pompy ciepła, który uwzględnia niższe zapotrzebowanie energetyczne budynku, pozwala zaoszczędzić nawet do 15 tys. złotych!
Rekuperatory.pl
Rekuperacja - czy to się opłaca?

Autor: AERISnext

Masz pytania lub wątpliwości dotyczące rekuperacji? Spytaj nas: o rekuperacji wiemy wszystko!

Szczegółowa konsultacja, bezpłatna kalkulacja montażu rekuperacji – zadzwoń: 603 446 366 lub napisz: pytania@rekuperatory.pl

Ile kosztuje użytkowanie rekuperacji?

Przegląd serwisowy raz w roku: około 400 zł. Wymiana filtrów raz na 3-6 mcy: w zależności od klasy filtracji od 64 do 210 zł za komplet 2 szt. Zużycie energii elektrycznej: dziennie około 0,6 zł.

Czy rekuperację można łączyć z wentylacją grawitacyjną?

Nie można. W budynku funkcjonować może tylko jeden rodzaj wentylacji. Jeżeli zaplanowano rekuperację, kominy do wentylacji grawitacyjnej muszą być zaślepione.

Rekuperacja - czy to się opłaca?
Autor: Rekuperatory.pl

Projekt rekuperacji: czy na pewno jest potrzebny?

Wykonanie projektu systemu rekuperacji jest obowiązkowe. Nie decyduj się na firmę, która mówi, że prosty schemat zrobiony odręcznie na budowie wystarczy. Nie ważne, ile montaży firma ma na swoim koncie. Każdy dom = indywidualny projekt rekuperacji poparty wyliczeniami zgodnymi z normami, wg których będzie później można wyregulować cały system lub przywrócić czy sprawdzić jego parametry.

Czy w domu z rekuperacją mogę mieć kominek?

Ponieważ rekuperacja to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna, w pomieszczeniach, w których działa nie powinno dochodzić do naruszenia tej równowagi. Z tego też powodu kominek posiadać powinien zamkniętą komorę spalania, przez którą powietrze pobierane jest z zewnątrz, nie z pomieszczenia, w którym się znajduje. Jeżeli inwestor zamierza wykonać tzw. otwarte palenisko, pomieszczenie, w którym się ono znajduje, należy odizolować od pomieszczeń wentylowanych mechanicznie i wyposażyć w wentylację grawitacyjną.

Czy w domu z rekuperacją mogę otwierać okna?

Nie ma żadnego przeciwwskazania, by w budynku z rekuperacją otwierać okna – jak najbardziej można to robić. Zresztą trudno wyobrazić sobie dom, w którym wiosną nie można otwierać okien. W pozostałych porach roku – gdy temperatura na zewnątrz znacznie odbiega od temperatury komfortu - raczej się tego nie robi. Latem z uwagi na przegrzanie pomieszczeń, zimą zaś z powodu ich wychłodzenia. Podsumowując, w domu z rekuperacją nie ma potrzeby otwierania okien, co znacznie ogranicza potencjalny hałas z zewnątrz oraz eliminuje niebezpieczeństwo wpuszczenia do domu much i komarów - ale można to robić!

Czy w domu z rekuperacją mogę włączać okap kuchenny?

Krótkotrwałe działanie okapu kuchennego nie zaburza pracy systemu rekuperacji. Ważne, by nie łączyć kanału, którym powietrze znad okapu wyrzucane jest na zewnątrz, z przewodami wentylacyjnymi. Trzeba do tego celu przeznaczyć osobny kanał wylotowy.

Czy w domu z rekuperacją naprawdę nie ma kominów?

W domu z rekuperacją potrzebny będzie komin spalinowy do kotła oraz kominka. Żaden inny komin, np. wentylacyjny, nie jest potrzebny. Gdy w domu pracuje pompa ciepła lub zamontowane zostało ogrzewanie elektryczne , a inwestor zrezygnował z kominka, spoza dachu żaden komin wystawać nie będzie. Ważne, by na rekuperację zdecydować się stosunkowo wcześnie: można wtedy na papierze dokonać wszystkich pożądanych i generujących oszczędności korekt, np. usunięcia części kominów lub znacznego ograniczenia ich rozmiarów.

Decydując się na rekuperację, warto zainwestować w wysokiej klasy rekuperator z największym możliwym wymiennikiem ciepła oferujący potencjalną możliwość uzyskania najwyższych oszczędności na ogrzewaniu. Rekuperator taki to tylko część sukcesu. Równie ważne jest dobranie, zaprojektowanie i wykonanie, a także zaizolowanie instalacji wentylacyjnej.

Czy warto zdecydować się na rekuperację?

Rekuperacja nie jest kolejną obowiązkową instalacją w domu: tak, jak instalacja elektryczna, ogrzewania czy wod-kan. Ale czy na pewno? Jeszcze kilka lat temu traktowano ją jako ekskluzywny dodatek, coraz częściej jednak rekuperacja jest montowana przez wielu młodych, trzeźwo myślących, świadomych i rozsądnie podchodzących do inwestycji osób. Coraz częściej spotyka się ją także w inwestycjach realizowanych przez inwestorów zastępczych oraz deweloperów. Dziś można śmiało powiedzieć, że rekuperacja staje się – podobnie jak w krajach skandynawskich - standardem w nowoczesnych energooszczędnych budynkach.

Ma to sens, szczególnie w świetle obowiązujących warunków technicznych, jakie musza spełniać budynki jednorodzinne. Określają one, że budynek, dla którego pozwolenie na budowę zostało złożone po 1 stycznia 2017r, w momencie oddawania go użytkowania musi posiadać znacznie obniżony wskaźnik EP*: aż do 95 kWh/(m2rok). Od 1 stycznia 2021r. wskaźnik ten spadnie jeszcze do 70 kWh/(m2rok). W 2014 roku wskaźnik ten wynosił 120 kWh/(m2rok), a jeszcze wcześniej nie był w ogóle narzucany.

*EP to wskaźnik, który określa zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Obniżyć można go nie tylko dzięki montażowi rekuperacji – choć ta należy do jednego z czterech najszybszych sposobów uzyskania przez budynek niskich parametrów energochłonności. Pozostałe trzy to znaczne zwiększenie izolacji budynku, montaż systemu grzewczego opartego na pompie ciepła oraz trzyszybowych energooszczędnych okien.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE