Poradnik. Jak wybrać dobry klimatyzator do domu?

2021-04-20 7:38 Materiał sponsorowany
Klimatyzator LG Deluxe
Autor: LG Klimatyzator LG Deluxe wyposażony jest w zaawansowane technologie, które gwarantują największą funkcjonalność i rozbudowane możliwości sterowania. Pracą klimatyzatora można sterować z dowolnego miejsca na świecie, poprzez połączenie Wi-Fi, za pomocą dedykowanej aplikacji LG ThinQ. Włączenie klimatyzatora i ustawienie żądanej temperatury przed powrotem do domu po pracy nie jest żadnym problemem. Poprzez aplikację ThinQ można sterować wszystkimi urządzeniami LG, które znajdują się w domu, np. oczyszczacz powietrza, TV, pralka, pompa ciepła Therma V i inne.

Lata w Polsce stają się coraz bardziej upalne, dlatego w wielu domach stosuje się klimatyzatory. Jak wybrać klimatyzator odpowiedni do swoich potrzeb. Na jakie parametry klimatyzatorów zwrócić uwagę.

Spis treści

  1. Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać
  2. Klimatyzator stacjonarny typu split
  3. A może klimatyzator przenośny?
  4. Klimatyzator split: estetyka i design
  5. Klimatyzator split: wiele możliwości
  6. Jak dobrać moc klimatyzatora
  7. Warto wybrać cichy klimatyzator
  8. Funkcje użytkowe klimatyzatorów

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać

Na rynku jest wiele klimatyzatorów, więc najpierw trzeba zdecydować, jaki rodzaj chcemy kupić. Oferta jest bardzo duża. Na wiele czynników trzeba zwrócić uwagę. Poczynając od typu klimatyzatora, jego wielkości i sposobu wykończenia, przez moc i wydajność chłodniczą, po wygodne korzystanie i przydatne funkcje użytkowe.  Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pozwolą dobrze wybrać właściwy dla siebie klimatyzator - o odpowiednich parametrach i zakresie działania.

LG klimatyzatory
Autor: LG Na wygodę użytkowania klimatyzatora wpływają na pozór drobne elementy, tj. możliwość sterowania nawiewem w obu płaszczyznach, pozwalająca skierować strumień powietrza tak, żeby jak najskuteczniej chłodził pokój czy funkcje automatycznej diagnostyki i auto oczyszczania, które zwiększają trwałość i pomagają utrzymać urządzenie w idealnym stanie. Warto też wspomnieć o wyglądzie klimatyzatora, który jest coraz ważniejszy. Jednostkę wewnętrzną trudno schować czy zamaskować, a przecież można ją potraktować jako element wystroju wnętrza. Projektanci LG stworzyli serię klimatyzatorów Artcool o metalicznym i lustrzanym wykończeniu obudowy, które dodadzą wnętrzu wyjątkowego stylu.

Klimatyzator stacjonarny typu split

Najpopularniejsze są klimatyzatory stacjonarne split - są sprawdzone, stosowane od lat i ciągle udoskonalane. Mają bardzo wiele przydatnych funkcji, można je łatwo dopasować do potrzeb. Stały rozwój tej technologii sprawia, że zdecydowanie górują zaletami nad innymi klimatyzatorami.

Klimatyzator typu split instaluje się w pomieszczeniu, które chcemy ochładzać stale. Składa się z 2 jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzna, która nadmuchuje schłodzone powietrze, jest cicha i estetyczna. Najczęściej mocuje się ją na ścianie wysoko pod sufitem. Jednostka zewnętrzna, nieco głośniejsza (obejmująca skraplacz, wentylator i sprężarkę) jest poza domem. Jeśli chcemy klimatyzować wiele pomieszczeń, można kupić osobny split dla każdego z nich albo klimatyzator multisplit, który ma jedną jednostkę zewnętrzną o większej mocy chłodzenia oraz kilka jednostek wewnętrznych, które montuje się w poszczególnych pokojach. 

A może klimatyzator przenośny?

Urządzenia przenośne są tańsze niż klimatyzatory split, ale to rozwiązanie ma wiele ograniczeń. Można ich używać w dowolnym pokoju, tam gdzie chcemy w danym czasie ochłodzić powietrze. Wymagają jednak ustawienia blisko okna lub drzwi tarasowych, które muszą być uchylone, ponieważ wstawia się w nie rurę odprowadzającą gorące powietrze z klimatyzatora. Jednocześnie do wnętrza wpada więc ciepłe powietrze. Dlatego ich wydajność jest zdecydowanie mniejsza niż klimatyzatorów stacjonarnych. Są również dość głośne. Nie mają rozbudowanych funkcjonalności, więc nie zapewnią maksymalnego komfortu.

Klimatyzatory
Autor: LG Klimatyzator LG ARTCOOL MIRROR będzie świetnie wyglądać w nowocześnie urządzonym wnętrzu

Klimatyzator split: estetyka i design

Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów typu split są estetyczne i ciekawie wykończone. Można je dopasować do pomieszczeń w różnym stylu. Klasyczny styl klimatyzatora LG Artcool Mirror doskonale wkomponuje się w każde wnętrze. Elegancki szklany panel tworzy efekt odbicia lustrzanego otoczenia. Zastosowanie szkła podkreśla ponadczasowy styl i solidność urządzenia. Kolorowa i designerska jednostka wewnętrzna klimatyzatora może być nawet ozdobą wnętrza, tak jak to jest w przypadku klimatyzatora LG Artcool Gallery, który ma na froncie reprodukcję słynnego obrazu "Pocałunek" Gustawa Klimta.

Klimatyzatory
Autor: LG Klimatyzator LG ARTCOOL GALLERY wygląda jak dzieło sztuki

Klimatyzator split: wiele możliwości

Ale przede wszystkim klimatyzatory split oferują wiele funkcji. Oprócz chłodzenia, a także ogrzewania powietrza, w klimatyzatorze może być ono również filtrowane, oczyszczane, osuszane, jonizowane. Producenci oferują urządzenia o różnej mocy chłodniczej, więc można je precyzyjnie dobrać do wielkości pomieszczenia, w którym chcemy obniżyć temperaturę. Każdy użytkownik ma swoje preferencje. Liczba i różnorodność funkcjonalności jest wielka, co pozwala optymalnie dopasować klimatyzator do własnych potrzeb.

Ważne jest też jak najmniejsze zużycie energii elektrycznej. Klimatyzatory mają najwyższe klasy energetyczne - od A+ do  A+++, ponieważ stosuje się specjalne rozwiązania mające na celu zmniejszenie ich energochłonności. W urządzeniach firmy LG jest funkcja Aktywna Kontrola Zużycia Energii, która dostosowuje pobór energii i moc chłodzenia, tak żeby ograniczyć częstotliwość pracy sprężarki.

Jak dobrać moc klimatyzatora

Podstawowym parametrem określającym klimatyzator jest moc chłodnicza (i grzewcza, bo coraz częściej używamy klimatyzatorów do ogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza w okresach przejściowych). Skupmy się jednak na mocy chłodniczej. Powinna być ona dobrana przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Często jednak wielu zapomina, że w naszych domach stosujemy urządzenia generujące ciepło, np. komputery, telewizory, kuchenki. Również w salonie w wielkimi przeszkleniami o wystawie południowej z pewnością będzie potrzebny klimatyzator o większej mocy. Przyjmuje się, że do chłodzenia 1 m2 powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5-2,8 m potrzeba 0,1 kW mocy. Dobór mocy klimatyzatora warto powierzyć fachowcom, którzy korzystają ze specjalistycznych programów obliczeniowych.

Warto wybrać cichy klimatyzator

Dla wielu minusem klimatyzacji jest to, że słychać, jak pracuje. Jednostajny szum ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Może utrudniać skupienie się, naukę, czytanie. Jednak klimatyzatory typu split są bardzo komfortowe pod tym względem. W jednostkach wewnętrznych stosuje się jak najcichsze podzespoły. Jednostka zewnętrzna w splitach może bardziej hałasować, co może czasem przeszkadzać naszym sąsiadom. Dla zachowania dobrych stosunków warto pomyśleć o odpowiednim jej ustawieniu i zabezpieczeniu. Wybierając urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki emituje w różnych trybach pracy. Wartości w decybelach mogą być podane dla trybu normalnego, ekonomicznego lub szybkiego nawiewu. Około 40 dB we wnętrzach odpowiada cichym odgłosom domowym. W przypadku klimatyzatora do sypialni ważna jest głośność w trybie nocnym. Gdy wynosi ona mniej więcej 25 dB odpowiada to szumowi liści.

Klimatyzatory LG z serii DualCool są wyposażone w sprężarkę Dual Inverter™, która rozwiązuje problemy związane z generowanym hałasem, w rezultacie czego urządzenie chłodzi szybciej, pracuje dłużej oraz ciszej. Zastosowanie bezszczotkowego, wydajnego kompresora nie tylko zwiększa efektywność pracy klimatyzatorów, pozwalając uzyskać nawet o 40% szybsze chłodzenie pomieszczenia, ale sprawia, że cały sprzęt pracuje znacznie ciszej od klimatyzatorów wyposażonych w klasyczne, nieinwerterowe kompresory.

Dzięki 10-letniej gwarancji na kompresor, użytkownicy mogą cieszyć się zaletami klimatyzatorów LG przez dłuższy czas. Dodatkowo inwerterowa sprężarka płynnie dostosowuje swoją wydajność, aby utrzymywać wymaganą temperaturę w pomieszczeniu. Sprężarka inwerterowa pracuje w najbardziej efektywnym zakresie działania, co pozwala oszczędzić więcej energii niż w przypadku konwencjonalnej sprężarki.

Funkcje użytkowe klimatyzatorów

Klimatyzatorem można sterować elektronicznie za pomocą wyświetlacza z panelem dotykowym, pilota lub smartfona. Oferta funkcji dostępnych w urządzeniach jest różnorodna. Warto się w niej zorientować, żeby dobrze dopasować wybrane urządzenie. Podstawowe funkcje to temperatura w pomieszczeniu, prędkość wentylatora i kierunek nawiewu. Tryb ekonomiczny pozwala obniżyć zużycie energii, power lub booster - zwiększyć moc, żeby szybko obniżyć temperaturę. Nowoczesne klimatyzatory mają wiele czujników, które dostosowują tryb pracy do zastanej sytuacji.

Najnowocześniejsze, z modułem WiFi, można obsługiwać zdalnie za pomocą aplikacji internetowych w smartfonie. Tak są wyposażone klimatyzatory LG z serii Deluxe, co gwarantuje największą funkcjonalność i rozbudowane możliwości sterowania. Można sterować klimatyzatorem z dowolnego miejsca na świecie przez połączenie WiFi za pomocą dedykowanej aplikacji LG ThinQ. W bardzo łatwy sposób włączy się klimatyzator i ustawi żądaną temperaturę przed powrotem do domu po pracy. Za pomocą smartfona można śledzić na bieżąco wszystkie parametry pracy urządzenia, np. włączone funkcje, pobór energii. Poprzez aplikację ThinQ istnieje również możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami LG, które znajdują się w domu, jak oczyszczacz powietrza, TV, pralka, pompa ciepła Therma V i inne.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE