Nowoczesna wentylacja - system ATMO

2020-03-03 12:51 Materiał sponsorowany
Jawar ATMO
Autor: JAWAR

Wentylacja w domu mieszkalnym ma nie tylko znaczący wpływ na zdrowie jego mieszkańców, ale również utrzymanie prawidłowego stanu technicznego budynku. Firma Jawar opracowała nowy, energooszczędny system Jawar ATMO, łączący najlepsze cechy z dwóch rodzajów wentylacji. Nowe rozwiązania zastosowane w systemie sprawiają, że możemy cieszyć się świeżym powietrzem w domu przez cały dzień, bez dużych strat ciepła, a co za tym idzie - pieniędzy.

Człowiek, w ciągu doby wdycha i wydycha około 10.000 litrów powietrza. W przeciągu godziny wydzielamy około 20 litrów dwutlenku węgla CO2. Ponadto, w trakcie codziennego dnia spędzonego w domu oddziałują na nas dodatkowe czynniki, takie jak środki czystości, farby, czy kleje, które są źródłem bezwonnych i niewidocznych dla nas toksyn ujemnie wpływających na nasze zdrowie. Do tego dochodzą również liczne źródła wilgoci – parująca podczas kąpieli oraz gotowania woda, czy suszące się pranie. Tak liczne źródła pary wodnej i innych substancji sprawiają, że w dzisiejszych czasach posiadanie właściwej wentylacji przestaje być luksusem, a staje się koniecznością.

Co to jest system wentylacyjny ATMO?

Zgodnie z przepisami świeże powietrze należy nawiewać do pomieszczeń, gdzie spędzamy najwięcej czasu, a wywiewać z tych, w których posiadamy największe źródła wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów. ATMO to nowy system wentylacji z odzyskiem ciepła, którego mechanizm działania opiera się na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy pionowych kanałów perlitobetonowych. Prosta budowa systemu została oparta na kanałach pionowych, jak w wentylacji grawitacyjnej oraz na wydajności i odzysku ciepła, jak w przypadku wentylacji mechanicznej. Jawar ATMO wyposażony jest również w rekuperator, który dokonuje wymiany ciepła pomiędzy usuwanym i dostarczanym powietrzem. Pustaki wentylacyjne wykonane z perlitobetonu wyróżniają się natomiast doskonałą izolacyjnością, co skutkuje małymi stratami ciepła w układzie. Wykorzystanie perlitu zapewnia też cichą pracę systemu, a łatwość montażu pustaków znacznie obniża koszty inwestycji.

Jawar ATMO
Autor: JAWAR Link: Dowiedz się więcej >>>

Działanie systemu wentylacyjnego ATMO

Jawar ATMO jest systemem działającym tak jak wentylacja mechaniczna. Wyciąga zużyte powietrze z pomieszczeń, nawiewa świeże, zapewniając jednocześnie wymianę ciepła oraz filtrację pyłów. System składa się z 3 podstawowych modułów. Pierwszym jest centrala o wydajności 180 m3/h wyposażona w wymiennik ciepła o sprawności do 92%, wentylatory zapewniające nawiew i wywiew oraz system wymiennych filtrów. Posiada również panel sterowania, który możemy umieścić w dowolnym miejscu mieszkania np. salonie lub sypialni. Drugi moduł to kanały pionowe wykonane z pustaków perlitobetonowych. Odpowiadają one za cichą pracę systemu i dobrą izolację termiczną. Dzięki ich wykorzystaniu nie ma potrzeby instalowania podwieszanych sufitów. Anemostaty nawiewne i wywiewne zawarte w systemie umieszczone są na wlocie/wylocie kanałów pionowych w pomieszczeniach mieszkania i umożliwiają regulację powietrza nawiewanego/wywiewanego. Trzeci moduł składa się z  instalacji poziomej złożonej z czerpni i wyrzutni, skrzynek rozdzielnych oraz przewodów łączących kanały pionowe z rekuperatorem. Czerpnia odpowiada za dostarczenie powietrza z zewnątrz do rekuperatora, a wyrzutnia za usunięcie zużytego na zewnątrz budynku. Skrzynki rozdzielne umożliwiają z kolei rozgałęzienie powietrza nawiewanego z rekuperatora na odpowiednią ilość kanałów pionowych oraz połączenie powietrza wywiewanego z kilku kanałów pionowych do rekuperatora. Łączy się je za pomocą przewodów izolowanych elastycznych. Przewody są zakończone systemowymi złączkami i dzięki ich zastosowaniu instalacja całego systemu jest szybka i łatwa.

Jawar ATMO
Autor: JAWAR

Odpowiednia wentylacja - inwestycja w zdrowie

Nieprawidłowo działająca wentylacja wiąże się z wieloma problemami zarówno dla samego budynku, jak i zdrowia domowników. W źle wentylowanych pomieszczeniach, mieszkańcy mogą narzekać na bóle głowy, pieczenie oczu, czy ogólne zmęczenie i trudności z koncentracją. Ponadto istnieje ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które nie tylko powodują korozję biologiczną elementów konstrukcyjnych budynku, ale również mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia, powodując liczne alergie, a nawet astmę. Z tego też względu sprawna wentylacja w domu, która zapewni dostarczenie świeżego powietrza przez cały dzień i usunie nadmiar wilgoci to w dzisiejszych czasach konieczność.  

Partnerzy

Jeden z wiodących producentów ceramiki kominowej wytwarzanej w nowoczesnej technologii izostatycznego prasowania. Firma jako jedyna na świecie produkuje jednolite trójniki ceramiczne w zakresie średnic do 200mm, a także trójniki izostatyczne w kącie 45°.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE