Jaki rekuperator wybrać do domu? Korzyści z wentylacji mechanicznej

2021-11-02 12:30 Materiał sponsorowany
Neovent rekuperacja
Autor: Shutterstock

Energooszczędny dom powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną. Rekuperacja nie tylko przyniesie wymierne korzyści dla naszego zdrowia, zapewniając świeże i czyste powietrze, ale także przyczyni się do zmniejszenia rachunków.

Energooszczędna wentylacja budynku, czyli co to jest rekuperacja? 

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna budynku zapewniająca odzysk ciepła. Jest to instalacja, w której ruch powietrza wymuszany jest pracą wentylatorów w centrali , która jest sercem całej instalacji. Zadaniem rekuperacji jest usuwanie powietrza zużytego z pomieszczeń, jednocześnie zapewniając stały dopływ świeżego, dodatkowo już oczyszczonego z wszelkich zanieczyszczeń, pyłów, kurzu, alergenów, a nawet smogu. Dzięki czemu użytkownik zyskuje czyste i zdrowe powietrze w domu, które jest już wstępnie ogrzane ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego, z budynku na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna Neovent
Autor: Neovent Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest odpowiedzią na zawodną, niewystarczającą i uzależnioną od warunków atmosferycznych wentylację grawitacyjną. Nie bez znaczenia na popularność instalacji rekuperacji jest stale pogarszająca się jakość powietrza, którym oddychamy.

Odzysk ciepła w rekuperacji = oszczędności 

Jesienią oraz zimą z domu wywiewane jest zużyte powietrze, które posiada komfortową temperaturę. W wymienniku ciepła energia cieplna jest od niego „odbierana” i przekazywana do świeżego powietrza, napływającego z zewnątrz. W ten sposób odzyskuje się nawet do 86% ciepła! Dzięki przekazanej energii temperatura powietrza nawiewanego do budynku wzrasta. By zapewnić maksymalny komfort cieplny mieszkańcom domu wystarczy je tylko „dogrzać”. Wyliczenia wykazują, że wentylacja mechaniczna pozwala zaoszczędzić nawet 30% kosztów ponoszonych na ogrzanie budynku. Rekuperacja to po prostu zdrowa oszczędność.

Czy wiesz, że...

50% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe stanowi energia potrzebna na ogrzanie powietrza napływającego do pomieszczeń z zewnątrz? Oznacza to, że połowa rachunku za prąd jest ściśle powiązana z wentylacją budynku.

Odzysk wilgoci w rekuperacji 

Odzysk ciepła, a co się z tym wiąże – energooszczędność, jest wskazywany jako jedna z podstawowych zalet rekuperacji. A co z odzyskiem wilgoci? W okresie zimowym rekuperatory, które nie posiadają tej zdolności, mogą doprowadzić do powstania zjawiska „suchego powietrza”, powodującego dyskomfort, który może negatywnie wpłynąć na zdrowie, powodując m.in. zapalenie spojówek, podrażnienie błon śluzowych, nosa, czy gardła.

Wentylacja mechaniczna Neovent
Autor: Neovent W domu, gdzie wentylacja jest niewystarczająca, gromadzi się wilgoć i wkrótce pojawia się toksyczna pleśń. Skuteczna rekuperacja zapewni optymalne parametry powietrza, którym oddychamy w domu – zarówno pod kątem temperatury, jak i wilgotności

Rekuperator z obrotowym wymiennikiem ciepła 

Warto pamiętać, że człowiek czuje się najlepiej, gdy poziom wilgotności powietrza wynosi ok. 60%. Jeżeli wartość ta będzie zaniżona bądź zawyżona, mieszkańcy budynku zaczną odczuwać dyskomfort. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wybór rekuperatora wyposażonego w obrotowy wymiennik ciepła, który zapewnia odzysk zarówno ciepła, jak i wilgoci.

Jest to możliwe dzięki budowie wymiennika, który swoim kształtem  przypomina plaster miodu. Wykonuje on na minutę od 4 do 22 obrotów. Pozostawanie w ciągłym ruchu, sprawia że nie zamarza, pomimo styczności z wilgocią, nawet podczas najbardziej srogich zim. Rekuperatory z obrotowym wymiennikiem ciepła zapewniają wysoką wydajność bez względu na porę roku – co zdecydowanie daje im przewagę nad urządzeniami  z innymi rodzajami wymiennika ciepła.

Wentylacja mechaniczna Neovent
Autor: Neovent Rekuperator Östberg HERU T to topowa centrala z obrotowym wymiennikiem ciepła, zapewniająca odzysk ciepła i wilgoci. Posiada aż 5 lat gwarancji

Syndrom chorego budynku – co to jest? 

Wśród ekspertów z dziedziny wentylacji funkcjonuje pojęcie syndromu chorego budynku, czyli budynku, który niekorzystnie wpływa na zdrowie jego mieszkańców. Źródłem zanieczyszczenia powietrza są wszelkie pyły, kurz, związki azotu i siarki z zewnątrz, lecz także te związane z codziennymi czynnościami wykonywanymi w domu, takimi jak sprzątanie środkami chemicznymi, gotowanie, pranie, nie wspominając nawet o malowaniu ścian. Przy niedostatecznej wentylacji stężenie zanieczyszczeń się kumuluje. Prowadzi to do unoszenia się ich w powietrzu, co wpływa niekorzystnie na zdrowie ludzi. Mieszkańcy budynku mogą odczuwać różnego typu dolegliwości takie jak silne reakcje alergiczne, ale także, można odczuć pogorszenie się samopoczucia oraz jakości snu, bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji.

Wentylacja mechaniczna Neovent
Autor: Neovent Rekuperator Östberg HERU S wykonany jest z wysokiej jakości komponentów, co pozwala na jej montaż w pomieszczeniach ogrzewanych i nieogrzewanych np. na nieużytkowym poddaszu, dzięki czemu nie traci się miejsca w części mieszkalnej domu.

Wybór rekuperatora – czym się kierować? 

Każdy inwestor myślący o zakupie centrali wentylacyjnej nie musi znać się na instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jednak powinien wiedzieć, że rekuperacja, by pracować wydajnie i cicho musi być wykonana z najwyższej jakości materiałów by być szczelna. To zagwarantuje, że rekuperacja będzie działała prawidłowo, a jednocześnie niemal bezszelestnie.

Na co zwrócić uwagę?

  1. Warto wybrać centralę z aluminiowym wymiennikiem ciepła – wysoka jakość wykonania uchroni przed awaryjnością urządzenia.
  2. Dokładne filtry pozwolą na zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń z powietrza m.in. kurzu, pyłów, zarodników roślin, grzybów, a nawet cząstek smogu! Jeżeli w rodzinie ktoś boryka się z alergiami, dobrze by klasa filtrów była wyższa, niż standardowo.
  3. Rodzaj wymiennika ciepła – w Polsce należy zwrócić uwagę na urządzenia wyposażone w obrotowe wymienniki ciepła, by w okresie srogich zim nie martwić się o pracę rekuperatora . Pozostałe wymienniki ciepła należy doposażać w nagrzewnice elektryczne, które pobiorą więcej prądu.
  4. Cicha praca urządzenia to kluczowy parametr, któremu warto poświęcić chwilę przed zakupem. Rekuperator pracuje o różnych porach dnia i nocy, więc musi gwarantować maksymalny spokój mieszkańcom budynku..
  5. Automatyka sterowania – najczęściej rozumiana jako możliwość zdalnego sterowania urządzeniem. Kierowanie pracą urządzenia  przez aplikację w telefonie, z dowolnego miejsca na świecie. Jednak automatyka to również wyposażenie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w dedykowane czujniki np. temperaturowy, wilgotności, stężenia CO2 – dzięki nim czujniki wykrywają nagły wzrost parametrów i same dostosują pracę urządzenia, by zapewnić maksymalny komfort czystego i zdrowego powietrza w domu!

Dom samowystarczalny energetycznie – dom z rekuperacją 

Rekuperacja to instalacja, która pomoże zbudować dom zgodny z Warunkami Technicznymi 2021. Co to oznacza dla inwestora? Budynek będzie energooszczędny, czyli tani w utrzymaniu. Zapotrzebowanie domu z rekuperacją na energię jest niższe niż w tradycyjnym domu wyposażonym w wentylację grawitacyjną, natomiast straty energii z tytułu wentylacji są ograniczone do minimum, dzięki czemu budynek jest zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny.

Partnerzy

Neovent Sp. z o.o. Sp. k. to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, które dostarcza przyjazne dla środowiska i komfortowe w użytkowaniu rozwiązania z branży wentylacji i klimatyzacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE