Jak zadbać o świeżość powietrza w domu? Ważne nie tylko dla alergików!

2020-09-03 8:31 Materiał sponsorowany Neovent
Wentylacja z rekuperacją Neovent
Autor: Shutterstock

Świeże powietrze ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Bez wątpienia warto więc zainwestować w nowoczesną wentylację z rekuperacją, by móc codziennie cieszyć się czystym powietrzem w domu. To ważne nie tylko dla alergików!

Wymarzony dom to inwestycja na lata. Przy jego budowie trzeba podjąć niezliczoną ilość decyzji, a wśród nich te o znaczeniu strategicznym, które wpłyną nie tylko na komfort użytkowania domu i wygodę jego mieszkańców, lecz również na ich zdrowie.  Jak zatem zbudować dom, by zapewnić sobie jak najwyższy komfort i bezpieczeństwo użytkowania?

Ważną decyzją jest z pewnością to, czy wybudować dom systemem gospodarczym, czyli tani w budowie, natomiast liczyć się z wysokimi kosztami jego eksploatacji, czy jednak zainwestować w budowę więcej, by przez wiele kolejnych lat mieć dom tani w użytkowaniu? Wiele osób na początku drogi przy podejmowaniu decyzji o budowie domu, nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa efektywny system wentylacji mechanicznej w budynku. Wpływa on bowiem nie tylko na komfort użytkowania, lecz także na generowane koszty, a nawet na nasze zdrowie. 

Neovent
Autor: Neovent

Czyste i zdrowe powietrze w domu

Musimy uzmysłowić sobie, że trzyosobowa rodzina w ciągu zaledwie jednego dnia, wykonując podstawowe czynności w domu, takie jak gotowanie, sprzątanie, wzięcie kąpieli w wannie, a nawet śpiąc, produkuje od 4-5 litrów wody! Jak skutecznie pozbyć się nagromadzonej wilgoci z budynku?

Dobra jakość powietrza w budynku zależy od sprawności wentylacji. W nowobudowanych budynkach inwestorzy najczęściej podejmują świadomą decyzję o montażu wentylacji mechanicznej, która działa niezależne od warunków atmosferycznych, dostarczając do budynku świeże powietrze w sposób stały i kontrolowany. Dzięki stałej wymianie powietrza utrzymywany jest odpowiedni poziom wilgotności (wskazane, by było to poniżej 45%), co z kolei zmniejsza ryzyko występowania pleśni.

Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła zapewniają stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, usuwając jednocześnie powietrze zużyte. W tego typu rekuperatorach zachodzi proces odzyskiwania ciepła - w ten sposób w okresie użytkowania można zaoszczędzić nawet do 30% wydatków na energię.  

Rekuperatory polecane alergikom

Ci, którzy decydują się na zakup rekuperatora i ważny jest dla nich aspekt zdrowotny powinni zwrócić uwagę na klasę zastosowanych filtrów. Ich zadaniem jest bowiem oczyszczenie powietrza, a skuteczność filtracji zależy od tego, jak dużo cząstek potrafi dany filtr zatrzymać i jak małe cząstki wychwytuje.

W rekuperatorach Östberg zastosowano filtry klasy F7, klasyfikowane jako filtry niezwykle dokładne, które zatrzymują pyłki roślin, zarodniki grzybów, bakterie, a częściowo również wirusy. Pozwalają one zatrzymać nawet 95% pyłu PM10, który jest jednym ze składników smogu.

Standardowe wyposażenie rekuperatora HERU w wersji S
Rekuperacja HERU Östberg

Autor: Neovent

x Model z podłączeniem bocznym instalacji do króćców wentylacyjnych.x Zaprojektowany, aby nawiewać i wywiewać powietrze odzyskując energię.x Unikatowy design minimalizuje powstawanie mostków termicznych.x Przepływ powietrza jest generowany poprzez dwa cichobieżne wentylatory promieniowe z silnikami typu EC i wirnikami z łopatkami wygiętymi do tyłu.x HERU 100S i  HERU 160S dostarczane sa z elektryczna wtyczka ścienną. HERU 200S i HERU 300S z przewodem el. do stałej instalacji.x 50 mm izolacja ze wszystkich stron wykonana z wełny mineralnej, dzięki czemu centrale można zamontować zarówno w ogrzewanych, jak i nieogrzewanych pomieszczeniach.

Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy filtrów rekuperatory te są szczególnie polecane dla osób skłonnych do różnego rodzaju alergii.

Wentylacja z rekuperacją Neovent
Autor: Neovent

Filtry należy jednak regularnie wymieniać – przy czym fachowcy wskazują, że niemożliwe jest wskazanie określonego przedziału czasowego właściwego dla wszystkich użytkowników. Wszystko zależy od tego czy mieszkamy w zatłoczonym mieście, w pobliży dróg ekspresowych, czy może przy polach uprawnych. Najczęściej jednak wskazuje się, że filtry należy wymieniać nie rzadziej niż co 3-6 miesięcy.

Wentylacja z rekuperacją Neovent
Autor: Neovent
Standardowe wyposażenie rekuperatora HERU w wersji T
Neovent Heru T

Autor: Neovent

x Dwoje drzwi z ukrytymi zawiasami 

x Unikalny design w wykonaniu prawym i lewym 

x Dokładność pomiaru zapewniona dzięki optymalnemu położeniu czujników GT1 i GT3 

x Kaseta z  wymiennikiem obrotowym oraz ze zintegrowanym silnikiem

x Modele HERU 100T oraz HERU 160T standardowo są wyposażone w króciec do podłączenia okapu kuchennego

Neovent wentylacja
Autor: Neovent

Dodatkowym czynnikiem, który może mieć wpływ na podjęcie decyzji o montażu systemu wentylacji mechanicznej, jest fakt, że do 2029 r. można uzyskać dofinansowanie z rządowego programu Czyste Powietrze (dofinansowanie można jednak uzyskać wyłącznie na remont już istniejącego budynku).

Przeczytaj więcej o dofinansowaniu >>>

Świeże powietrze w domu jest ważne nie tylko dla alergików. Badania wskazują na silny związek pomiędzy naszą zdolnością do koncentracji, a jakością powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Wpływa także w bezpośredni sposób na to, jak się czujemy, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Ostatnie miesiące zmusiły nas do pozostania w domu – z uwagi na epidemię COVID-19 przeszliśmy na pracę z domu, a nasze dzieci zmuszone były przez wiele godzin pozostawać w swoich pokojach, ucząc się zdalnie. Dzięki pracy rekuperatora powietrze w pomieszczeniach było stale wymieniane, a nasz komfort pracy i nauki był zdecydowanie wyższy.

Zastosowanie najwyższej jakości central wentylacyjnych Östberg to inwestycja w zdrowie, która się opłaca! Potrzebujesz więcej informacji o rekuperatorach – skontaktuj się z nami.

Partnerzy

Neovent Sp. z o.o. Sp. k. to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, które dostarcza przyjazne dla środowiska i komfortowe w użytkowaniu rozwiązania z branży wentylacji i klimatyzacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE