Ile kosztuje przegląd klimatyzacji? I dlaczego jest tak ważny? Wywiad z ekspertem

2020-10-26 13:49 Materiał sponsorowany Klima-Therm
Okresowy przegląd klimatyzacji: Klima-Therm
Autor: Klima-Therm – model FUJITSU KETA Design W ofercie marki FUJITSU z grupy rozwiązań ‘dla domu i biura’ znajduje się bogaty wybór urządzeń klimatyzacyjnych typu Split i Multi Split. Najpopularniejszym typem jednostek wewnętrznych są klimatyzatory ścienne dostępne w kilku seriach: DESIGN & TOP, STANDARD oraz ECO

Regularny przegląd klimatyzacji pozwoli nam długo cieszyć się korzyściami płynącymi z tego urządzenia. Ile kosztuje przegląd klimatyzacji? Jak często trzeba go przeprowadzać? Czy każda firma może serwisować urządzenia klimatyzacyjne? Na te i inne pytania odpowie ekspert Paweł Frąckiewicz, Kierownik Serwisu w firmie Klima-Therm.

Dlaczego warto regularnie przeprowadzać przegląd klimatyzacji?

PAWEŁ FRĄCKIEWICZ: W pierwszej kolejności wskazałbym na aspekty ważne z punktu widzenia naszego zdrowia. Podstawową korzyścią płynącą z posiadania klimatyzacji jest zapewnianie odpowiedniego komfortu termicznego, co bezpośrednio przekłada się na nasze dobre samopoczucie. Klimatyzator wpływa również na jakość i czystość powietrza w naszym bezpośrednim otoczeniu. Aby jednak korzystanie z zalet klimatyzacji było bezpieczne, należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej czystości filtra powietrza, jak i wymiennika jednostki wewnętrznej. Musimy mieć świadomość, iż niekonserwowany i zabrudzony klimatyzator jest źródłem bakterii, grzybów, drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów. Inaczej mówiąc - regularna konserwacja gwarantuje przede wszystkim bezpieczne dla naszego zdrowia korzystanie z uroków chłodnego powietrza.

Czy brak regularnego przeglądu może zwiększyć koszty klimatyzacji?

P.F.: Jeżeli tylko zadbamy o odpowiednią częstotliwość obsługi technicznej klimatyzatora, na pewno nie zaskoczą nas niemiło zwiększone koszty eksploatacji urządzenia – czyli w praktyce wyższe rachunki za prąd. Dlaczego? Po pierwsze - czysty filtr i wymiennik klimatyzatora gwarantują odpowiedni zasięg nawiewanego strumienia powietrza, dzięki czemu urządzenie może poprawnie spełniać swoją podstawową funkcję. Zabrudzenie tych elementów w sposób znaczny wpływa na dostępną wydajność urządzenia, a co za tym idzie - wydłuża czas niezbędny na osiągnięcie komfortowej temperatury w pomieszczeniu. W konsekwencji braku odpowiednio częstej konserwacji czas pracy podstawowych elementów funkcyjnych, takich jak wentylatory i sprężarka, znacząco się wydłuży, a sam klimatyzator zużyje zdecydowanie więcej energii elektrycznej. 

Czyli oszczędzamy na domowych rachunkach, jednocześnie ponosimy koszt przeglądu klimatyzacji. Czy to się opłaca?

P.F.: Jestem przekonany, że przegląd to wydatek, który w ostatecznym rozrachunku wyjdzie użytkownikowi na plus. Bo tu chodzi nie tylko o oszczędności wynikające z ponadnormatywnego zużycia energii, ale również o zwiększone zużycie podstawowych podzespołów będące rezultatem nieodpowiednich warunków pracy urządzenia. Krótsza żywotność pociąga za sobą konieczność przedwczesnej wymiany komponentów i naraża użytkownika na niepotrzebne wydatki, przed czym chroni klientów gwarancja, która w przypadku klimatyzatorów Fujitsu wynosi od 5 do nawet 10 lat. Dlatego przeglądy są tak ważne – to dzięki nim zachowujemy gwarancję na urządzenie.

Jak często należy wykonać przegląd klimatyzacji i ile on kosztuje?

P.F.: Warunki gwarancji mówią o dwóch przeglądach w ciągu roku. Wynika to z faktu, iż urządzenie może pracować całorocznie – klimatyzator typu split jako pompa ciepła chłodzi latem, a w tzw. okresach przejściowych skutecznie dogrzewa mieszkanie. Z kolei w zimie klimatyzator może być nawet jedynym źródłem ogrzewania, co klienci umiejętnie wykorzystują na przykład w domkach letniskowych. Właśnie z uwagi na całoroczną pracę systemu zdecydowana większość producentów zaleca dokonywanie przeglądów wiosną – przed sezonem chłodniczym, oraz na jesieni – przed sezonem grzewczym. Za podstawowy przegląd jednostki typu split, na który składa się jedna jednostka wewnętrzna i jedna zewnętrzna, zapłacimy średnio od około 200 do 300 złotych brutto. Stawki te mogą się różnić między innymi w zależności od ilości oraz typu urządzeń, jak i specyficznych uwarunkowań związanych na przykład z dostępem technicznym do samych jednostek.

Okresowy przegląd klimatyzacji: Klima-Therm
Autor: Klima-Therm Klima-Therm dysponuje ogólnopolską siecią serwisową liczącą ponad 800 autoryzowanych punktów partnerskich FUJITSU. Lista rekomendowanych instalatorów dostępna jest na stronie klima-therm.com – zakładka „Sieć sprzedaży

Kto może przeprowadzać serwis i przegląd klimatyzacji - dowolna firma wykonawcza?

P.F.: Nie do końca dowolna. Przegląd klimatyzacji powinien być wykonany przez autoryzowaną przez producenta, bądź generalnego dystrybutora marki, firmę instalacyjno-serwisową. Certyfikat autoryzacji potwierdza bowiem, iż firma, której zlecamy usługę, posiada uprawnienia i niezbędną wiedzę techniczną do obsługi urządzeń danej marki, w tym również uprawniona jest do wykonywania przeglądów gwarancyjnych. Takim podstawowym uprawnieniem jest chociażby certyfikat F-gazowy wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego. W przypadku marki Fujitsu klienci mogą wybrać firmę serwisową z bazy ponad 800 autoryzowanych instalatorów i dystrybutorów, w całej Polsce.

Co składa się na podstawowy przegląd klimatyzacji?

P.F.: Rutynowe czynności obejmują konkretne, obowiązkowe dla serwisanta kroki. Specjalista rozpoczyna pracę od dokładnego oczyszczenia i odgrzybienia filtrów i wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej. Do wykonania czynności serwisowych technik wykorzystuje specjalistyczne i atestowane preparaty, dedykowane do czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych. Czyszczenia i konserwacji wymaga również wymiennik jednostki zewnętrznej. Następnie technik powinien sprawdzić wszystkie najważniejsze parametry pracy klimatyzatora takie jak: pobór prądu silników wentylatorów oraz sprężarki czy ciśnienie pracy klimatyzatora. Elementem podlegającym kontroli jest również weryfikacja szczelności układu chłodniczego – jest to punkt szczególnie ważny w kontekście wydajności oraz bezpieczeństwa użytkowania klimatyzacji. Na koniec obowiązkowe formalności: serwisant spisuje protokół z dokonanych czynności oraz poświadcza przegląd w karcie gwarancyjnej.

Podsumowując: dbamy o klimatyzator i pilnujemy okresowych przeglądów

P.F.: Zdecydowanie tak. Przeglądy klimatyzacji są ważne – zarówno dla naszego zdrowia, jak i długiej i niezawodnej eksploatacji urządzenia.

Ekspert
Okresowy przegląd klimatyzacji: Klima-Therm
Paweł Frąckiewicz, Kierownik Serwisu w firmie Klima-Therm, odpowiada m.in. za nadzór nad jakością świadczonych usług serwisowych

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE