5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o rekuperacji przed budową domu

2020-07-06 14:36 Heatpex
Na etapie projektu warto ustalić rozmieszczenie takich elementów aranżacji nad którymi bezpośrednio nie powinno być anemostatów
Autor: Heatpex

Podstawą każdego dobrze działającego systemu rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest indywidualnie i prawidłowo przygotowany projekt instalacji. Co jeszcze jest ważne, by ów system działał sprawnie?

1. Wybierz dobry projekt wentylacji

Ważne jest również, żeby dobrze wybrać źródło takiego projektu oraz żeby osoba przygotowująca projekt miała wiedzę i doświadczenie będące warunkami przygotowania dobrego projektu.

Do wykonania projektu najczęściej potrzebne są plany budynku zawierające informacje o przeznaczeniu, powierzchni oraz wysokości pomieszczeń. Wszystkie te informacje są zawarte w standardowym projekcie budowlanym.  Istotnymi informacjami które będą pomocne przy tworzeniu projektu to planowana ilość mieszkańców budynku oraz informacja o pomieszczeniu w którym chcielibyśmy umieścić rekuperator, najczęściej jest to kotłownia lub poddasze. Jeśli wyborem jest poddasze to warto dodać czy jest to przestrzeń użytkowa czy nie użytkowa. Projektant w oparciu o przesłane przez inwestora informacje obliczy przepływy powietrza oraz dobierze wydajność rekuperatora.

Co powinien zawierać projekt instalacji? Projekt składa się z części opisowej, obliczeń przepływów powietrza dla poszczególnych pomieszczeń, doboru wydajności rekuperatora, listy materiałowej oraz koncepcji instalacji (rozmieszczenia nawiewów i wywiewów). Planując rozmieszczenie nawiewów i nawiewów należy pamiętać o tym że ich właściwe rozmieszczenie zależy od aranżacji pomieszczeń.  Warto na etapie projektu ustalić rozmieszczenie takich elementów aranżacji nad którymi bezpośrednio nie powinno być anemostatów jak np. łózka, stoły, kabiny prysznicowe, aby uniknąć późniejszych kłopotów i dyskomfortu w użytkowaniu.

heatpex
Autor: Heatpex Przed wyborem systemu rekuperacji warto zrobić dobre rozeznanie tego, co jest dostępne na rynku

2. Zainwestuj w wysokiej jakości rekuperację 

Decydując się na instalacje rekuperacji warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z możliwościami jakie dają nowoczesne systemy rekuperacji które pojawiły się na rynku.W stosowanej w Polsce technologii budowania domów murowanych najczęściej spotykaną do tej pory wentylacją, była wentylacja grawitacyjna. Wentylacja grawitacyjna oddaje wraz z wywiewanym powietrzem całe ciepło do otoczenia budynku, jest zbyt intensywna wentylacją zimą (bardzo osusza powietrze), latem działa zbyt mało efektywnie (konieczne jest otwieranie okien, czasem nawet drzwi). Mimo tych wad inwestorzy ze względu na wysokie ceny montażu oraz koszt metalowych klasycznych rozwiązań, bardzo rzadko decydowali się na taką inwestycję. Dzięki wprowadzeniu na rynek rozwiązań wykonanych z tworzyw sztucznych (lub połączenie metalowych skrzynek z tworzywowymi rurami) znacznie spadły koszty inwestycji, które długo odstraszały inwestorów. Obecnie przeglądając występujące na polskim rynku warto zwrócić uwagę na te cechujące się wysokim poziomem higieny oraz wysoką klasą szczelności. Na poziom higieny pozytywnie wpływa gładkość wewnętrznej ścianki rur którymi jest prowadzone powietrze, zastosowanie przez producenta rur oraz pozostałych elementów systemu, technologii nadającej ich powierzchni wewnętrznej własności antybakteryjne. Decydując się na system rekuperacji posiadający własności antybakteryjne, należy kierować się skutecznością zastosowanej technologii, zdecydowanie lepszym wyborem będą systemy o skuteczności powłoki antybakteryjnej 99% oraz wyższej. Jednak by uzyskać dobrze działającą instalacje wentylacji, sama higiena nie wystarczy, niezbędna jest również właściwa klasa szczelności systemu. To dzięki temu parametrowi systemu do wnętrza rur i kształtek nie dostają się zanieczyszczenia (np. fragmenty izolacji z przegród budowlanych) oraz zmniejsza się zużycie energii przez rekuperator (straty przepływu zwiększają pobór prądu).

Nieszczelności w instalacji są również źródłem hałasu więc można pokusić się o stwierdzenie, że szczelniejsza instalacja to cichsze rozwiązanie. Na polskim rynku można spotkać pełen zakres tego parametru, od systemów których producenci nie deklarują żadnej klasy szczelności, poprzez producentów którzy deklarują klasę szczelności C, producentów którzy deklarują klasę szczelności D (klasa D to klasa lepsza niż C) oraz nową, najwyższą możliwą na rynku klasę szczelności ATC1 (klasa ATC1 jest 3 krotnie wyższą klasą szczelności niż klasa D).

heatpex
Autor: Heatpex Najlepiej zdecydować się na autoryzowanego przez producenta systemu doświadczonego fachowca

3. Instalacja w dobrych rękach: postaw na sprawdzonego wykonawcę

Projekt i wysokiej jakości system rekuperacji nie wystarczą by powstała dobra instalacji, do tego niezbędne  są ręce które złożą te elementy w całość, wywiercą otwory pod anemostaty, rozmieszą skrzynki rozprężne oraz rozdzielcze, połączą całość rurami, zamontują czerpnie i wyrzutnię. Choć prace te mogą wydawać się proste, łatwo jest przy nich popełnić błędy. Niewłaściwie połączone rury, złe rozmieszczenie rozdzielaczy powietrza czy uszkodzenie elementów systemu podczas instalacji, to tylko niektóre błędy które mogą się przytrafić podczas montażu. Dlatego warto zdecydować na autoryzowanego przez producenta systemu doświadczonego fachowca, dzięki któremu przez lata będziemy się cieszyć dobrze wykonana i bezproblemową rekuperacją.

heatpex
Autor: Heatpex

4. Odzyskaj ciepło - wentylacja z rekuperacją

Sercem każdego systemy rekuperacji jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik służący do odzysku ciepła. Rekuperator tłoczy i wyciąga powietrze. Bez niego system nie może działać. Na polskim rynku rekuperatorów panuje duża konkurencja, co przekłada się na to że wybór rekuperatora jest dla inwestora często problemem. Wybierając urządzenie, warto zastanowić się których funkcji naprawdę potrzebujemy. Oczywistymi cechami których szukamy są niski poziom hałasu (warto przed zakupem wybrać się i zobaczyć i posłuchać urządzenia, w salonie producenta czy u znajomych posiadających takie urządzenie), jakość która przełoży się na długą bezawaryjną pracę, zużycie energii przez urządzenie, bypass który pozwoli letnią nocą schłodzić dom (choć nie zastąpi klimatyzacji to dla wielu będzie to wybawienie), czy grzałkę która będzie zapobiegać zamarzaniu wymiennika w największe mrozy. Kluczowym elementem każdego urządzenia jest jego sterowanie. Warto zastanowić się przed zakupem czy aby na pewno chcemy na mieć na ścianie kolejny duży sterownik czy może proste, intuicyjne sterowanie panelem bezpośrednio na urządzeniu połączone z zaawansowaną aplikacją na telefon? Opcji jest naprawdę wiele, a dobrze przemyślany wybór pomoże instalacji spełnić nasze oczekiwania.

Firma Heatpex
Autor: Heatpex

5. Dbaj o wentylację! Regulacja systemu

Żaden system rekuperacji nie będzie działał poprawnie bez regulacji przeprowadzonej przez dobrego specjalistę. Regulacja systemu polega na ustawieniu właściwych i zgodnych z projektem przepływów powietrza w każdym pomieszczeniu. Osoba regulująca system powinna dokonać pomiaru i regulacji przy każdym anemostacie (najczęściej biały okrągły element końcowy instalacji z ruchomym talerzykiem), następnie zrobić finalny obchód budynku dokonując samych pomiarów (bez regulacji!) i wykazać że przepływy powietrza są zgodne z tymi określonymi w projekcie. W przypadku najczęściej spotykanego w Polsce w budownictwie jednorodzinnym 1-stopniowego systemu regulacji strumieni powietrza, ze względu że regulacji dokonuje się na anemostacie W późniejszym użytkowaniu instalacji nie wolno manipulować anemostatami ze względu na możliwość rozregulowania  instalacji która przestanie zapewniać komfort. W takim przypadku konieczne będzie wezwanie specjalisty który ponownie wyreguluje system. Jednak są na polskim rynku systemy które posiadają 2-stopniową regulację. W systemie HEATPEX ARIA standardowo proponujemy klientowi, montaż przepustnic o płynnej regulacji które nie tylko rozwiązują ten powszechny problem ale również tłumią hałas. W systemie ARIA to na przepustnicy specjalista reguluje przepływy, wszystkie anemostaty są otwarte na takim samym poziomie, dzięki czemu użytkownik może nimi swobodnie operować w trakcie użytkowania bez obawy rozregulowania całego systemu, by wrócić do systemu wyregulowanego przez specjalistę wystarczy ponownie ustawić wszystkie anemostaty na ten sam poziom otwarcia, bez dodatkowych kosztów i wizyty specjalisty, prawda że proste?

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Alka
|

Rekuoerator to naprawdę fajna sprawa. U mnie w domu sprawdza się on rewelacyjnie. Za namową męża wybraliśmy polską firmę i jesteśmy bardzo zadowoleni.