Tweetop OZE, czyli pompy ciepła i rekuperatory

2022-05-02 7:40 Materiał sponsorowany
Pompa ciepła Tweetop
Autor: Tweetop

Już od kilku lat firma Tweetop, znana z produkcji systemów rurowych z tworzyw sztucznych, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku oferuje także produkty, należące do odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła oraz rekuperatory.

Pompy ciepła oferowane przez Tweetop należą do grupy urządzeń typu powietrze-woda, które charakteryzują się tym, że pozyskują aż do 80% energii cieplnej z powietrza zewnętrznego. Jednocześnie nie emitują spalin, ani nie generują popiołu oraz innych zanieczyszczeń i przyczyniają się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

W ofercie firmy Tweetop znajdują się trzy serie pomp ciepła typu powietrze-woda.

Pompy ciepła z serii EcoHeat Pro klasy A+

To urządzenia dedykowane do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Ich najistotniejszym parametrem jest współczynnik COP na poziomie 3.9, co oznacza, że urządzenia dostarczają nawet 3.9 razy więcej energii cieplnej w stosunku do energii pobieranej z sieci elektrycznej. Sprawia to, że pompy EcoHeat Pro wytwarzają ciepłą wodę użytkową 4 razy taniej od podgrzewaczy elektrycznych.

W ofercie dostępna jest jednostka o mocy 1.8 kW, współpracująca ze zintegrowanym zasobnikiem o pojemności 200 lub 300 litrów, wykonanym ze stali emaliowanej lub stali kwasoodpornej typu 316. Pompy ciepła EHP zostały nagrodzone złotym medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich w 2014 roku.

Pompy ciepła i rekuperatory Tweetop
Autor: Tweetop EcoHeat Pro

Pompy ciepła z serii EcoHeat Complex klasy A++

To uniwersalne urządzenia dwufunkcyjne, a więc potrafiące zarówno ogrzać budynek, jak i przygotować ciepłą wodę użytkową. Dzięki wyjątkowo wysokiemu współczynnikowi COP, dochodzącemu nawet do wartości 5.7, pompy EcoHeat Complex stanowią bardzo ekonomiczną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła, jak kotły węglowe, gazowe, olejowe, czy też opalane biomasą, od których są znacząco tańsze w eksploatacji.

Typoszereg pomp serii EHC to jednostki o mocach nominalnych 9, 11 i 13 kW, które są w stanie pozyskiwać energię z powietrza zewnętrznego o temperaturze nawet do -25°C. Latem realizują także funkcje chłodzenia pomieszczeń z mocami na poziomie odpowiednio: 6.84, 9.2 i 10.3 kW.

Pompy ciepła typu EcoHeat Complex bazują na technologii DC INVERTER, umożliwiającej sterowanie pracą sprężarki, co pozwala na płynną regulację wydajności cieplnej pompy, dostosowując ją do aktualnego zapotrzebowania budynku oraz unikając w ten sposób częstych zatrzymań i uruchomień urządzenia. Dzięki temu wydłużono żywotność pompy i zmniejszono zapotrzebowanie na energię.

Pompy ciepła i rekuperatory Tweetop
Autor: Tweetop EcoHeat Complex

Pompy ciepła z serii EcoHeat Mono klasy A+++

To urządzenia, które podobnie jak pompy EHC, są dedykowane do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowania c.w.u. Zostały wprowadzone do oferty w tym roku i są najnowocześniejszym modelem pomp ciepła w palecie produktowej Tweetop. Poza znaną z pomp typu EHC technologią DC INVERTER, jednostki EHM wyposażone są w technologię EVI. Dzięki temu znacznie podniesiono ciśnienie czynnika chłodniczego w układzie pomp ciepła, co pozwala na prace urządzeń w temperaturach zewnętrznych do -25°C oraz zdolność do wytwarzania czynnika grzewczego o temperaturze do 60°C na zasilaniu. Technologia EVI to w rezultacie niższe koszty eksploatacyjne oraz współczynnik COP wyższy o co najmniej 10% w porównaniu do klasycznych rozwiązań stosowanych w pompach ciepła, dochodzący do 5.22, przy temperaturze wody zasilającej instalację CO rzędu 35°C i temp. zewn. 7°C. Pozwala to także na wykorzystanie w ograniczony sposób istniejących grzejników płytowych.

Typoszereg pomp serii EHM to jednostki o nominalnych mocach grzewczych rzędu 8.25, 12.5 i 20.5 kW oraz mocach chłodniczych odpowiednio: 6.1, 11.3 i 15.5 kW.

Pompy EHM odróżnia od pomp typu EHP i EHC wykorzystanie czynnika chłodniczego R32, który jest przyjazny ekologicznie oraz wpływa na uzyskanie doskonałych parametrów wydajnościowych tych pomp.

Dodatkowo pompy typy EcoHeat Mono, jak sama nazwa wskazuje, są monoblokami, co oznacza, że kłopotliwa w montażu jednostka zewnętrzna została scalona z główną częścią urządzenia.

Pompy ciepła i rekuperatory Tweetop
Autor: Tweetop EcoHeat Mono komplet pomp

Decydując się na zakup pompy ciepła, należy przede wszystkim właściwie dobrać jej moc do kubatury posiadanego budynku. Profesjonalny dobór pomp ciepła dla klientów Tweetop, wraz z dostosowaniem schematu kotłowni do warunków lokalnych, jest realizowany nieodpłatnie przez dział techniczny firmy.

Naturalnym sposobem ogrzewania i chłodzenia budynków, idealnie współpracującym z pompami ciepła, jest ogrzewanie płaszczyznowe. Tweetop posiada w swojej ofercie rozbudowany system tego typu o nazwie Tweetop Floor. System jest oparty o produkowane od lat w Szczecinie rury typu PERT-Al-PERT oraz PERT-EVOH-PERT, a więcej informacji na jego temat można znaleźć tutaj

Rekuperacja jako uzupełnienie pompy ciepła

Uzupełnieniem oszczędności wynikających z montażu pomp ciepła współpracujących z ogrzewaniem płaszczyznowym jest instalacja rekuperatora, który w istocie jest niewielką centralą wentylacyjną. Rekuperatory zapewniają nieprzerwany dopływ świeżego przefiltrowanego powietrza do wnętrza budynku, przy jednoczesnym usunięciu powietrza zużytego oraz wilgoci z pomieszczeń. Od 2021 roku w ofercie firmy Tweetop znajdują się urządzenia tego typu z serii EcoVent Recu, które stosowane są do wymiany powietrza w budynkach, przy równoległym odzysku ciepła, realizowanym na tzw. wymienniku przeciwprądowym. Sercem urządzenia jest wymiennik ciepła zbudowany z  naprzemiennie ułożonych kanalików dolotowych i wylotowych, w których następuje podgrzanie zimnego, świeżego powietrza z zewnątrz, przez wylatujące zużyte, ciepłe powietrze wywiewane z takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka itd.

Pompy ciepła i rekuperatory Tweetop
Autor: Tweetop EcoVent Recu

Zalety rekuperacji

Rekuperatory EcoVent Recu, umożliwiają uzyskanie szeregu korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i poprawiających komfort życia:

  • znaczne ograniczenie energochłonności budynku – dzięki dużej sprawności odzysku ciepła, oszczędności w kosztach ogrzewania mogą wynieść do 50% w miesiącach zimowych (wentylacja grawitacyjna stanowi ok. 50% strat ciepła);
  • wymiana zużytego powietrza na filtrowane i świeże, ze znacznie mniejszą ilością alergenów oraz roztoczy;
  • eliminacja zaduchu oraz zapachów powstających w pomieszczeniach sanitarnych oraz kuchni;
  • eliminacja wilgoci oraz roszenia okien;
  • możliwość obniżenia kosztu zakupu pompy ciepła (mniejsza jednostka);
  • brak konieczności budowy kominów wentylacji grawitacyjnej oraz uciążliwości związanych z uszczelnieniem ich przejść przez dach;
  • możliwość pełnego dostosowania wymiany powietrza do własnych potrzeb poprzez inteligentny system sterowania.

Urządzenia serii EcoVent Recu to dopracowane technicznie jednostki w pełni spełniające wymogi dyrektywy Ecodesign oraz programu „Czyste Powietrze”. Maksymalna sprawność pracy urządzeń to nawet 95%. Kompletna gama wydajności: 350, 450 i 600 m3/h, pozwala na zapewnienie efektywnej wentylacji w każdym budynku jednorodzinnym, od stosunkowo niewielkich domów, po rezydencje oraz w mniejszych budynkach produkcyjnych i usługowych.

Klienci, którzy zdecydują się na zakup rekuperatora EcoVent Recu mogą także liczyć na wsparcie techniczne oferowane przez Tweetop, polegające na wyliczeniu bilansu powietrza, doborze rekuperatora oraz schematycznym rozrysowaniu instalacji na rzutach budynku.

Bardzo istotnym zagadnieniem związanym z zakupem pomp ciepła lub rekuperatorów, jest kwestia ich uruchomienia oraz regularnego serwisu posprzedażowego. Dzięki rozbudowanej ogólnopolskiej sieci serwisantów współpracujących z Tweetop, czynności te realizowane są w sposób bezproblemowy.

Dodatkowo, zarówno pompy ciepła z serii EcoHeat Pro, EcoHeat Complex oraz EcoHeat Mono, jak i rekuperatory EcoVent Recu, są objęte 2 letnią gwarancją z możliwością rozszerzenia do 5 lat z tytułu przeprowadzania regularnych czynności serwisowych.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE