Pompy ciepła a ekologia. Zainwestuj w odnawialne źródło energii

2021-08-26 18:23 Materiał partnerski
Pompy ciepła SAMSUNG
Autor: Samsung

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii, np. pomp ciepła, pozwoli zrealizować zadania określone w Europejskim Zielonym Ładzie, który ma doprowadzić do osiągnięcia celów klimatycznych wyznaczonych na 2050 r. Już teraz warto więc zainwestować w ogrzewanie domu, które nie będzie szkodziło środowisku naturalnemu. Dowiedz się więcej na ten temat!

Negatywne skutki zmian klimatu widzimy dookoła, niestety - coraz częściej. Żeby zahamować ten proces, musimy podjąć zdecydowane kroki. Konieczność odejścia od paliw kopalnych, odpowiedzialnych za emisję dwutlenku węgla, jest oczywista. Ograniczenie wzrostu średniej globalnej temperatury zostało zapisane w 2015 r. jako podstawowy cel w porozumieniu paryskim sygnowanym przez 195 krajów świata. Zgodnie z nim Komisja Europejska opracowała program, którego celem jest uczynienie Europy neutralną dla klimatu do 2050 r. Najważniejszym zadaniem Europejskiego Zielonego Ładu jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i takie skonfigurowanie gospodarek, żeby osiągnąć neutralność emisyjną. Konieczne jest więc przyspieszenie wykorzystania źródeł odnawialnych do produkcji energii elektrycznej oraz propagowanie paliw odnawialnych i niskoemisyjnych w innych sektorach gospodarki, np. budownictwie, motoryzacji.

Spis treści

 1. Cele Europejskiego Zielonego Ładu
 2. Zadania dla budownictwa
 3. Pompy ciepła to urządzenia ekologiczne
 4. Pompa ciepła Samsung

Cele Europejskiego Zielonego Ładu

Podstawowym założeniem programu jest takie przeorganizowanie gospodarek, żeby do 2050 r. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 80-95%. Potrzebne są więc nowoczesne niskoemisyjne technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii i urządzenia o zdecydowanie wyższej efektywności energetycznej.

Pierwszym krokiem jest realizacja zadań przewidziana do 2030 r. Są to:

 • obniżenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., o co najmniej 55% w stosunku do poziomu z 1990 r.,
 • przyspieszenie transformacji sektora energetycznego, aby co najmniej 32% energii pochodziło ze źródeł odnawialnych,
 • ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez zwiększenie efektywności energetycznej do co najmniej 32,5% w stosunku do poziomu z 1990 r.

Zadania dla budownictwa

Od stycznia 2021 r. w Polsce nowo wznoszone domy powinny być energooszczędne, czyli charakteryzować się obniżonym zapotrzebowaniem na energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Konieczna jest także modernizacja starych domów, tak żeby stały się niskoemisyjne. Nowe Warunki Techniczne mają duży wpływ na wzrost zainteresowania pompami ciepła, a co za tym idzie - za uczynieniem tego źródła ogrzewania bardziej przystępnym finansowo. Programy wsparcia finansowego zachęcają do inwestycji w nowoczesne urządzenia grzewcze zasilane przez odnawialne źródła energii. Jednym z najbardziej ekologicznych są pompy ciepła. Rozwiązanie polegające na zestawieniu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest wyrazem dbałości o środowisko. Jest również bardzo efektywne energetycznie i ekonomiczne – przynosi wymierne oszczędności inwestorom. Zakup samego urządzenia można po części sfinansować z rządowych dotacji lub gminnych programów.

Pompy ciepła to urządzenia ekologiczne

Dlaczego pompy ciepła są uznawane za najbardziej zrównoważone urządzenia grzewcze? Ponieważ są bardzo efektywne energetycznie oraz ekologiczne.

 • Pozwalają zredukować emisję dwutlenku węgla w sektorze budowlanym o 50%.
 • Z 1 kW energii elektrycznej można uzyskać około 4 kW energii cieplnej.
 • Zatem około 75% wykorzystywanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.
 • Jeśli pozostałe 25% będzie stanowić energia powstała ze źródeł odnawialnych, np. energii słonecznej z instalacji fotowoltaicznej, pompa ciepła jest w 100% neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Jest to rozwiązanie promowane w budownictwie energooszczędnym. W takim przypadku współczynnik nakładu energii pierwotnej wi wynosi 0, co pozwala zdecydowanie obniżyć wskaźnik EP.

Pompa ciepła
Autor: Samsung

Pompa ciepła Samsung

Firma Samsung opracowała kompleksowe rozwiązanie zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. System Samsung ClimateHub TDM Plus to pompa ciepła służąca do ogrzewania, chłodzenia i dostarczania ciepłej wody. Najlepsze efekty ekologiczne i ekonomiczne zostaną osiągnięte, gdy będzie ona zasilana z instalacji fotowoltaicznej.

Pompa ciepła
Autor: Samsung

Kompaktowe urządzenie obejmujące jednostkę zewnętrzną, moduł hydrauliczny z wbudowanym zbiornikiem ciepłej wody i jednostką sterującą zostało zaprojektowane tak, żeby zapewnić optymalny klimat we wnętrzu domu. Pompa ciepła może podgrzewać i chłodzić zarówno wodę, jak i powietrze za pomocą pojedynczej jednostki zewnętrznej. System powietrze-powietrze pozwala szybko osiągnąć stabilną temperaturę we wnętrzach, podczas gdy system powietrze-woda dostarcza ciepłą wodę do grzejników, ogrzewania podłogowego i kranów. Innowacyjna funkcja EHS TDM umożliwia wykonywanie dwóch zadań przez jedną jednostkę zewnętrzną. Inteligentna funkcja sterowania automatycznie zmienia tryby powietrze-woda i powietrze-powietrze. Bardzo wydajna i energooszczędna pompa ciepła ma klasę efektywności energetycznej A++ przy temperaturze zasilenia wody 35°C. Zaletą tego ekologicznego rozwiązania są kompaktowe wymiary urządzeń, dzięki czemu idealnie sprawdzi się ono w miejscach o ograniczonej powierzchni. Jedna jednostka zewnętrzna pracująca z systemem centralnego ogrzewania, podgrzewu ciepłej wody oraz klimatyzacji powietrze-powietrze jest znakomitym dowodem na oszczędność kosztów i miejsca.

Pompy ciepła SAMSUNG
Autor: Samsung
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE