Pompa ciepła – wybierz sprawdzone urządzenie i oszczędzaj na rachunkach

2022-07-27 14:45 Materiał sponsorowany
Pompy ciepła Euros Energy
Autor: Euros Energy

Zarówno nowopowstałe domy, tradycyjne z termoizolacją czy bez izolacji cieplnej, można wyposażyć w pompę ciepła – inteligentne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie na miarę XXI wieku. Jeśli zdecydujemy się zainstalować pompę ciepła, warto wcześniej zaczerpnąć fachowej wiedzy – najlepiej bezpośrednio u producenta, który oferuje nie tylko sam produkt, ale także montaż. Mając wsparcie, instalacja nowego czy modernizacja już istniejącego systemu ogrzewania na pewno przebiegnie sprawniej i bez niepotrzebnych niespodzianek. Poznajmy plusy i oszczędności prawdziwego „must have” w Twoim domu.

Która metoda ogrzewania jest najtańsza?

Koszty ogrzewania domu dla różnych źródeł ciepła można w łatwy sposób obliczyć za pomocą kalkulatorów dostępnych online, które wyliczą roczny koszt ogrzewania budynku dla zadanej powierzchni. Kalkulator dostępny jest m.in. na pobe.pl. Uwzględnia przy tym takie parametry jak m.in. standard energetyczny budynku, zapotrzebowanie ciepła użytkowego na ogrzewanie budynku czy liczbę mieszkańców. W ujęciu rocznym zdecydowanie najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania budynku o powierzchni 150 m2 są pompy ciepła.

Czy pompa ciepła to rozwiązanie dla każdego?

Zastosowanie pompy ciepła jako źródła ogrzewania to rozwiązanie nie tylko dla nowobudowanych domów. Ta opcja sprawdzi się także w istniejących budynkach, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, mających na celu instalację pompy ciepła, warto zapytać specjalistę, które urządzenie wybrać i jakimi kryteriami się kierować. Przedstawiciel polskiego producenta pomp ciepła, Paweł Poruszek z Euros Energy wyjaśnia: – „Wybierając pompę ciepła trzeba przede wszystkim ustalić zapotrzebowanie budynku na ciepło, uwzględniając jego powierzchnię całkowitą, straty energii w budynku, ilość energii niezbędną do ogrzania ciepłej wody użytkowej a także rodzaj instalacji grzewczej. Pamiętając o powyższych uwagach, pompa ciepła ma szanse być urządzeniem typu „zainstaluj i zapomnij”.

Pompy ciepła oferowane przez najlepszych polskich producentów zapewniają instalację urządzenia bez konieczności absorbowania klienta.

Pompy ciepła Euros Energy
Autor: Euros Energy

Pompy ciepła – jak to działa i ile kosztuje?

Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do wydobywania i koncentracji ciepła z powietrza zewnętrznego, gruntu lub wody i „pompują” je do budynku. Latem z kolei mogą pracować w przeciwnym kierunku, „wypompowując” ciepłe powietrze z budynku, w celu zapewnienia chłodzenia. W dodatku, na tle innych systemów ogrzewania, pompy ciepła są nie tylko powszechnie dostępnym rozwiązaniem, ale także coraz bardziej opłacalnym.

Pompa ciepła jeszcze do ubiegłego roku była często kojarzonym z ekskluzywnym rozwiązaniem.  Głównie ze względu na cenę. Popularnością cieszyły się kotły na paliwa kopalne – węgiel, gaz, olej czy ekogroszek. Rok 2022 zmienił ten rynek, głównie ze względu na drastyczne wzrosty paliw oraz galopujące koszty energii elektrycznej, które wg prognoz dalej będą postępować.

„W przypadku istniejących budynków, przy taryfie G12, koszty ogrzewania są o 20–30%. mniejsze niż w przypadku ogrzewania gazem. Dla nowobudowanych budynków, z odpowiednią termoizolacją, wskaźnik ten przedstawia się jeszcze korzystniej – zauważa Paweł Poruszek CEO Euros Energy, polskiej firmy będącej propagatorem nowoczesnej energetyki oraz producentem pomp ciepła.

Pompa ciepła dziś jest rozwiązaniem pierwszego wyboru – zarówno dla nowych, jak i modernizowanych budynków, a jej opłacalność znacząco wzrosła.

Koszt pompy ciepła zwraca się już nawet po 3 - 4 latach – oczywiście w zależności od dotychczasowych kosztów ogrzewania. W przypadku otrzymania dotacji oraz uwzględniając prognozy dalszych wzrostów cen za tradycyjne paliwa, inwestycja w pompę ciepła może zwrócić się nawet w 2 lata” - dodaje Łukasz Woźniak, Dyrektor Handlowy Euros Energy

Obecnie popyt na pompy ciepła zaczyna przewyższać podaż. Wydłuża się także czas oczekiwania na montaż urządzeń.  Rosnące zainteresowanie pompami ciepła przełożyć się może na wzrost cen, które już teraz drożeją średnio o 10% miesięcznie. Aby nie skończyć tej zimy w nieogrzewanym domu albo z zadłużeniem, spowodowanym zakupem drogiego paliwa, warto już teraz podjąć decyzję o zakupie pompy ciepła i zyskać spokój na ten i kolejne okresy grzewcze.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE