Optymalne wykorzystanie pompy ciepła w inteligentnym domu

2022-08-10 11:40 Materiał sponsorowany
Pompy ciepła Samsung
Autor: SAMSUNG

Zamontowanie pompy ciepła to jeden z najlepszych sposobów na tanie i ekologiczne ogrzewanie domu. Warto jednak postawić na urządzenie nowoczesne, które przyniesie nam jak najwięcej korzyści. Poznaj zalety systemu SmartThings i przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła w pełni kompatybilną z inteligentnym domem.

Popularne do tej pory sposoby ogrzewania domu powoli odchodzą do lamusa. Ceny opału rosną, problemy z dostępnością gazu stają się coraz częstsze, a troska o ekologie powoduje odchodzenie od przestarzałych form uzyskania ciepła. Na szczęście rozwój technologiczny pozwala nam wybrać źródło ogrzewania budynku tanie, przyjazne środowisku i praktycznie niezależne. Pompy ciepła zapewniają komfort cieplny budynku w bezobsługowy sposób, z dbałością o ekonomię eksploatacji - dzięki nowinkom technicznym urządzenie współpracuje z systemami inteligentnego domu, pozwalając z łatwością planować, kontrolować i wykorzystywać potencjał pompy, spełniając przy tym wymagania każdego, nawet bardzo wymagającego, inwestora.

Inteligentna pompa ciepła

Przykładem urządzeń inteligentnych są pompy ciepła SAMSUNG EHS. Wyposażone w Wi-Fi, dają możliwość komunikacji przez platformę SmartThings. Aplikacja ta jest całkowicie bezpłatna i możliwa do pobrania na telefony z systemem Android i IOS, oferuje też szeroką gamę funkcjonalności i zastosowań. Po podłączeniu do platformy uzyskamy dostęp do sterowania wszystkimi podpiętymi urządzeniami z jednego miejsca: naszego smartfona. Aplikacja jest intuicyjna, łatwa w obsłudze i działa bezawaryjnie, umożliwiając sterowanie systemami inteligentnego domu w każdym momencie, z każdego miejsca. Zdalnie możemy m.in. odczytać temperaturę, podstawowe parametry, a także poznać zużycie energii elektrycznej i ilość wyprodukowanej energii cieplnej. W połączeniu z czujnikami ruchu możemy zaplanować np. uruchomienie cyrkulacji wody ciepłej tuż po wykryciu obecności człowieka w danym miejscu. To jednak nie wszystkie funkcjonalności.

Pompy ciepła Samsung
Autor: SAMSUNG

Dom dopasowany do twoich potrzeb

Inteligentny dom powinien reagować stosownie do potrzeb użytkownika lub zgodnie z ustawionym przez niego harmonogramem zdarzeń powiązanych ze sobą w logiczny sposób bez konieczności każdorazowego ich wywoływania. Umożliwia to ustawienie tak zwanych scen: czyli wcześniej opisanych i zaplanowanych sekwencji zdarzeń, stworzonych na bazie naszych preferencji.  Można zatem ustawić pompę ciepła tak, aby obniżała temperaturę pomieszczeń podczas nieobecności mieszkańców i podnosiła ja do komfortowej, gdy tylko wracają do domu np. po pracy. Funkcjonalność ta przynosi wiele korzyści eksploatacyjnych. Uruchamiana jest automatycznie poprzez wirtualne ogrodzenie Geofencing, które wykrywa przekroczenie zadanej strefy przez użytkownika zarówno przy jej opuszczaniu - co odczytuje jako nieobecność mieszkańców - jak i na powrocie do domu. Jeśli po całym dniu pracy człowiek zmęczony zapragnie relaksu i w tym celu uda się np. na piętro swojego domu, może ustawić scenę, która zamknie bramę wjazdową przed domem, opuści żaluzje na parterze, przygasi światła, włączy nastrojową muzykę… ten łańcuch zdarzeń ogranicza właściwie tylko wyobraźnia użytkownika.

Inteligentny dom a bezpieczeństwo

Poza funkcjami użytkowymi czy energooszczędnymi platforma SmartThings oferuje także elementy systemu dedykowane do zapewnienia bezpieczeństwa. Przy pomocy czujnika wilgoci umieszczonego w odpowiednim miejscu możemy dostać informację np. o zalaniu łazienki czy pralni. Co więcej, możemy taką informację spiąć z zaworem głównym na dopływie wody do budynku i spowodować jego zamknięcie automatycznie lub poprzez smartfona. SmartThings to również rozpoznawanie głosu poprzez aplikacje Bixby, Google Home czy Amazon Alexa. Obecnie ta opcja dostępna jest tylko w języku angielskim, ale wkrótce powinna być dostępna również wersja umożliwiająca komunikację w języku polskim.

Dzięki SmartThings możesz też np. kontrolować dawkowanie porcji jedzenia dla pupila - o określonych porach. Dzięki temu twój pupil nie będzie podczas twojej nieobecności głodny ani przejedzony. 

SmartThings - nowoczesność i wygoda

Wymienione powyżej przykłady to tylko mała część możliwości zdalnego sterowania w aplikacji SmartThings. Kupując pompę ciepła od SAMSUNG, wyposażoną w moduł Wi-Fi, możemy połączyć w jeden system wiele urządzeń elektronicznych, co ważne, nie nie tylko tego producenta. Obecnie ponad dwa tysiące producentów różnego rodzaju sprzętu produkuje go jako kompatybilny z platformą. Gwarantuje to wygodę oraz zwiększenie korzyści z inteligentnego domu do maksimum. 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE