Obsługa pompy ciepła - czy sobie z tym poradzę? Zdalne sterowanie i serwis 24/7

2021-11-02 11:26 Materiał sponsorowany
Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic Obsługa pompy ciepła jest bardzo prosta. Polega jedynie na ustawieniu temperatury na sterowniku.

Przed podjęciem decyzji o ogrzewaniu domu pompą ciepła zapewne wiele osób zastanawia się, jak wygląda obsługa takiego urządzenia? Czy nie jest bardziej skomplikowana niż tradycyjnego kotła? Czy nie sprawi kłopotu osobie „nietechnicznej”?

Komfortowy dom powinien być ciepły, a zastosowana w nim instalacja grzewcza – ekonomiczna i bezobsługowa. Wyjątkową wygodę i niskie rachunki za ogrzewanie może nam zapewnić pompa ciepła. Gdy jest głównym źródłem ogrzewania, nie musimy się martwić o opał, a temperaturą sterujemy w łatwy i przyjemny sposób.

Nie trzeba się obawiać, że sterowanie pompą ciepła okaże się zbyt skomplikowane. Choć nowoczesne sterowniki tych urządzeń dają wiele możliwości modyfikacji ustawień, producenci dbają o to, żeby były one intuicyjne i nie wymagały studiowania instrukcji obsługi.

W dodatku możemy to robić z każdego miejsca na ziemi dzięki aplikacji do zdalnego sterowania pompą ciepła. Zatem kiedy wyjeżdżamy na weekend, święta czy urlop, możemy zmniejszyć temperaturę w domu bez obawy, że po powrocie będziemy marznąć zanim ponownie ogrzejemy wnętrza. W każdej chwili, na przykład w momencie, gdy wyruszamy w drogę powrotną do domu, jesteśmy w stanie użyć smartfona, by zmodyfikować nastawy sterownika pompy. Zmieniamy temperaturę na wyższą i kiedy już dotrzemy do domu, będzie w nim tak ciepło, jak sobie tego życzymy. 

zdalne sterownie pompą
Autor: Panasonic Link: OBEJRZYJ wideo >>>

Prościej się nie da – pełen komfort sterowania 24 godziny na dobę

Za największą zaletę pomp ciepła, obok niskich kosztów ogrzewania, ich użytkownicy uznają to, że nie muszą się zajmować ich obsługą. Wystarczy wybrać temperaturę, jaką pompa ma zapewnić w pomieszczeniach i zasobniku c.w.u., a nad resztą czuwa układ automatycznego sterowania. Włączaniem i wyłączaniem sprężarki (i ewentualnie grzałki) zarządza elektroniczny sterownik. Decyduje też o przełączaniu zaworów oraz włączaniu i wyłączaniu pomp obiegowych w obiegach c.o. i c.w.u. Oprócz utrzymywania żądanej temperatury, zapewnia maksymalną produkcję ciepła przy minimalnym poborze energii elektrycznej oraz chroni podzespoły pompy przed uszkodzeniem, na przykład na skutek przekroczenia dopuszczalnej temperatury czy zaszronienia parownika pompy powietrznej.

W pompach ciepła na ogół są stosowane regulatory pogodowe z czujnikiem temperatury zewnętrznej albo czujnikami temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Dostosowują temperaturę, do jakiej podgrzewana jest woda zasilająca instalację c.o., do temperatury na zewnątrz budynku. Dzięki temu pomieszczenia nie są przegrzewane ani wychładzane.

Zależność między temperaturą zewnętrzną a temperaturą zasilania instalacji grzewczej jest nazywana krzywą grzania. Jej optymalny przebieg jest w każdym budynku nieco inny. Znalezienie optymalnych parametrów przy zastosowaniu jedynie czujnika temperatury zewnętrznej, wymaga nierzadko długotrwałych ręcznych modyfikacji ustawień. Żeby ich uniknąć, można skorzystać z rozwiązania, w którym oprócz czujnika temperatury zewnętrznej jest też czujnik temperatury w pomieszczeniu. Dzięki niemu sterownik optymalizuje krzywą grzania automatycznie, bez ingerencji użytkownika.

Poza całkowicie automatycznym trybem pracy zwykle istnieją też takie, w których użytkownik decyduje, przy jakiej temperaturze na zewnątrz będzie się załączać grzałka wspomagająca działanie pompy, tryb szybkiego podgrzewania wody w zasobniku c.w.u. i możliwość wywołania jego dezynfekcji termicznej.

Z reguły możliwe jest też zaprogramowanie tygodniowego harmonogramu pracy pompy – utrzymywania przez nią różnych wartości temperatury w określonych porach każdego dnia, tak, by były one dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Powszechny dostęp do Internetu spowodował, że obecnie wszystkie funkcje sterownika pompy ciepła mogą być dostępne dla użytkownika online. Dzięki temu może on zarządzać pracą urządzenia z każdego miejsca, także z dala od domu, za pomocą smartfona. Umożliwiają to narzędzia takie jak Aquarea Smart Cloud, których obsługa jest bardzo intuicyjna dzięki przemyślanemu interfejsowi. Pozwala on szybko zaznajomić się z możliwościami pompy ciepła bez wertowania instrukcji obsługi. Dzięki temu można w prosty sposób modyfikować ustawienia temperatury i programować harmonogram działania ogrzewania, ale także przeglądać statystyki energetyczne. Daje to pełną kontrolę nad urządzeniem 24 godziny na dobę i umożliwia optymalizację działania pompy ciepła.

Do systemu Aquarea oferowana jest jeszcze usługa IFTT (If This Then That), która umożliwia sterowanie pompą ciepła komendami głosowymi, bez potrzeby sięgania po telefon.

Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic Aplikacja Aquarea Service Cloud umożliwia monitorowanie pracy pompy ciepła i optymalizowania jej nastaw zdalnie, dzięki czemu serwisant nie musi do nas przyjeżdżać

Bezpieczeństwo – zdalny serwis i diagnostyka pracy pompy ciepła

Jeśli nasz dom jest ogrzewany nowoczesną pompą ciepła, wizja spędzenia całego weekendu czy świąt bez ogrzewania jest praktycznie niemożliwa do spełnienia. W dzisiejszych czasach można podłączyć pompę ciepła do zdalnego serwisu online, co umożliwia monitorowanie działania sytemu grzewczego przez instalatora z dowolnego urządzenia (komputera, tabletu, telefonu) i pełną kontrolę nad jego pracą z każdego miejsca, bez konieczności podchodzenia do urządzenia. Narzędzie takie jak Aquarea Service Cloud dają możliwość zdalnego monitorowania działania pompy ciepła przez autoryzowanego instalatora, bez angażowania użytkownika. Dzięki temu instalator może zdalnie dostosować pracę pompy ciepła i zmienić jej ustawienia, tak by dopasować je do naszych potrzeb. Co więcej, jeśli zaniepokoi nas jakikolwiek błąd czy komunikat na sterowniku urządzenia, albo nie będziemy w stanie samemu poradzić sobie ze skonfigurowaniem jego nastaw, nie musimy czekać na przyjazd fachowca. Ten będzie mógł zdiagnozować pompę zdalnie, korzystając ze swojego komputera. W wielu przypadkach będzie mógł nam pomóc bez konieczności przyjazdu. Dzięki temu możemy liczyć na jego pomoc nawet w weekendy czy święta. A jeśli jednak będzie zajdzie potrzeba wymiany części, to dzięki zdalnej diagnostyce fachowcy z góry wiedzą, z jaką częścią przyjechać.

Generalnie takie narzędzie, jak Service Cloud bardzo ułatwia i znacznie skraca czas rozwiązywania problemów. W większości sytuacji instalator znajduje rozwiązanie bez wizyty u klienta. A jeśli jest konieczna wymiana jakiejś części, to dzięki wcześniejszej diagnozie klient czeka na naprawę znacznie krócej.

Świadomość bycia zawsze pod zdalną opieką to gwarancja poczucia bezpieczeństwa i pewności, że nasz dom będzie ciepły i przytulny niezależnie od okoliczności.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE