Obalamy 9 najczęstszych mitów o pompie ciepła

2019-12-20 8:53 Materiał sponsorowany Alexander Sudermann, firma STIEBEL ELTRON
Pompa ciepła - Stiebel Eltron
Autor: Stiebel Eltron

Pompy ciepła cieszą się dużą popularnością, ale dalej krąży o nich wiele mitów. Postaramy się je obalić. Na najczęstsze wątpliwości inwestorów odpowiada ekspert Alexander Sudermann z firmy STIEBEL ELTRON.

1. Pompa ciepła jest bardzo głośna

Przede wszystkim istnieje cały szereg wytycznych, które ograniczają w pompie ciepła maksymalny, dopuszczalny poziom hałasu. Wytyczne są coraz bardziej zaostrzane, a wymagania dotyczące technologii wyższe. Lider innowacji STIEBEL ELTRON prowadzi własne laboratorium dźwiękowe, w którym urządzenia są nieustannie testowane i optymalizowane. Hałas w powietrznej pompie ciepła jest wytwarzany przez wentylator i sprężarkę. Poziom dźwięku jest porównywalny do lodówki. Aktywując tryb cichy w wybranych modelach, poziom szumu można zredukować do minimum. Właściciel domu może wybierać między modułem wewnętrznym a zewnętrznym podczas instalacji powietrznej pompy ciepła. Zmiany w poziomie hałasu występują tylko wtedy, gdy instalacja i podłączenie nie odbyły się zgodnie ze specyfikacją producenta.

2. Pompa ciepła nadaje się tylko do nowych budynków

W międzyczasie pompy ciepła stały się tak mocne i wydajne, że mogą być używane z takim samym poziomem komfortu podczas modernizacji obiektu niezależnie od tego, czy jest to budynek z lat 60, 70 czy 80-tych. Renowacja izolacji budynku dodatkowo zwiększa wydajność pompy ciepła.

3. Pompa ciepła to niepewna inwestycja

Technologia pomp ciepła wcale nie jest nowa. Z powodzeniem konstruujemy pompy ciepła od ponad 40 lat. W nadchodzących latach ten system przeważy nad gazem i ropą naftową. Pompy ciepła są solidnej konstrukcji i wysokiej jakości oraz wykonane w Niemczech przez STIEBEL ELTRON. Indywidualni producenci udzielają przedłużonej gwarancji na okres do 5 lat. Instalacja pompy ciepła zwiększa wartość nieruchomości i czyni ją odporną ceny paliw w przyszłości. Energia elektryczna jest źródłem energii przyszłości.

Pompa ciepła - Stiebel Eltron
Autor: Stiebel Eltron

4. Pompa ciepła musi współpracować z ogrzewaniem podłogowym

Pompy ciepła są już dostępne w wielu mocach, zoptymalizowanych pod kątem zarówno nowych budynków, jak również do modernizacji starych systemów grzewczych. Wytworzona temperatura wody dla obiegu grzewczego ma kluczowe znaczenie. 50 do 55°C dla konwencjonalnych grzejników nie stanowi problemu. Z drugiej strony ogrzewanie podłogowe ma temperaturę od 30 do 35°C ze względu na większą powierzchnię. Aby ogrzać dom, ogrzewanie podłogowe i grzejniki mogą być również używane równocześnie.

5. Pompa ciepła nie prezentuje się dobrze w domu

Wiele pomp ciepła zostało już nagrodzonych za wygląd, a prosta i elegancka konstrukcja pasuje do dzisiejszych projektów. Jeśli nadal przeszkadza Ci pompa ciepła w domu, możesz wybrać wewnętrzny model, który po instalacji „zniknie” w kotłowni.

6. Ciężko znaleźć instalatora pomp ciepła, to niszowy rynek

W ubiegłym roku w samych Niemczech zainstalowano ponad 78.000 pomp ciepła, dlatego istnieje już duża sieć wyspecjalizowanych partnerów z doświadczonymi instalatorami. Producenci oferują handlowcom kompleksowe szkolenia dotyczące ich produktów. W STIEBEL ELTRON można znaleźć wyspecjalizowanego partnera w wyszukiwaniu na stronie internetowej.

7. Pompy ciepła są energochłonne i drogie w utrzymaniu

Pompy ciepła potrzebują do ogrzania domu 1 porcję energii elektrycznej do obsługi systemu, ale mogą zaoszczędzić do 5 części darmowej i zrównoważonej energii ze środowiska. Ten współczynnik pokazuje, jak bardzo jest to skuteczna technologia. Aby uzyskać naprawdę ekologiczne ogrzewanie, prąd obsługowy może również pochodzić z własnej instalacji solarnej. Jeśli pompa ciepła jest fachowo zaprojektowana i prawidłowo wyregulowana, właściciel domu nie musi martwić się wysokimi kosztami. Jeśli klient porównuje pompę ciepła do oleju lub gazu, koszty eksploatacji są tu znacznie niższe.

 8. Pompa ciepła nie działa podczas mroźnej zimy

 Powietrzne pompy ciepła pracują efektywnie do -20°C, co jest wystarczające dla naszej strefy klimatycznej. W wyjątkowych przypadkach, gdy robi się zimniej, pomaga również element grzejny w pompie ciepła. Oprócz powietrznych pomp ciepła istnieją inne systemy, które są niezależne od temperatury zewnętrznej. Pompy ciepła z wodą lub solanką wykorzystują glebę lub wodę gruntową jako źródło energii, ponieważ temperatura tych źródeł energii jest prawie stała przez cały rok.

Pompa ciepła - Stiebel Eltron
Autor: Stiebel Eltron

9. Pompa ciepła korzysta z energii elektrycznej, która nie może być przyjazna dla środowiska

Do obsługi pompy ciepła potrzebna jest niewielka ilość energii elektrycznej w stosunku do wytworzonej energii. Instalacja jest eksploatowana w szczególnie ekologiczny sposób, jeśli wykorzystuje się 100% zielonej energii elektrycznej lub jeśli system solarny dostarcza energię elektryczną do własnego budynku. Interfejsy do pomp ciepła pozwalają na komunikację urządzenia z wewnętrznym zarządzaniem energią, ale ponad 30% konwencjonalnego miksu energetycznego w Niemczech to energia odnawialna, z której pobiera się do 5 części wymaganej darmowej i trwałej energii grzewczej ze środowiska.

 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE