Nowoczesna gruntowa pompa ciepła. Sprawdzamy Logatherm WSW196i

2019-09-04 12:35 Materiał sponsorowany I Buderus
Pompa ciepła Buderus Logatherm WSW196iT
Autor: Buderus

Nowoczesność - to słowo najlepiej opisujące najnowszą pompę ciepła Logatherm WSW196i w ofercie marki Buderus. Według Duńskiego Królewskiego Instytutu Badawczego jest to najbardziej efektywna pompa ciepła na rynku o najwyższym współczynniku sezonowej efektywności grzewczej SCOP. Skąd się to bierze?

Pompa ciepła to przede wszystkim nowoczesny obieg chłodniczy składający się ze sprężarki Mitsubishi sterowanej inwerterowo, dwóch elektronicznych zaworów rozprężanych, wymiennika ciepła o asymetrycznej konstrukcji oraz czujników ciśnienia i temperatur, które pozwalają na precyzyjną kontrolę obiegu. Cały obieg umieszczony jest w kasecie dźwiękochłonnej, która odpowiednio wytłumia pracę.

Pompy ciepła Buderus
Autor: Buderus

Zgodnie z trendami

Unikalny wygląd, wpisujący się w najnowsze trendy projektowania wnętrz, nadaje obudowa wykonana ze wzmocnionego szkła – Tytanium Glass. Urządzenie jest dostępne w dwóch kolorach: białym i czarnym. Logatherm WSW196i to gruntowa pompa ciepła, która czerpie darmowe ciepło z ziemi za pomocą kolektora gruntowego i przekazuje je do wody podgrzewającej centralne ogrzewanie i ciepłej wody użytkowej. Maksymalna temperatura jaką można uzyskać wynosi aż 63°C, ale trzeba pamiętać, że im niższa temperatura zasilania instalacji grzewczej, tym efektywność pompy ciepła rośnie.

Buderus
Autor: Buderus Pompa ciepła Buderus Logatherm WSW196iT to urządzenie kompaktowe

Pompa ciepła: urządzenie kompaktowe

Pompa ciepła dostosowuje moc grzewczą do zapotrzebowania cieplnego budynku i moduluje ją w zakresie od 3 do 12 kW. Urządzenie oferowane jest w wersji tzw. kompaktowej, co oznacza, że w obudowie oprócz pompy ciepła, znajduje się również zasobnik ciepłej wody użytkowej wykonany z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, co eliminuje konieczność stosowania anody ochronnej i okresowej konserwacji zasobnika. Pompa ciepła jest oferowana w wersji z zasobnikiem 190 litrowym lub w wersji 185 litrów z dodatkową wężownicą grzewczą, pozwalającą na podłączenie również innego źródła ciepła. Wymiary pompy ciepła to 60 cm szerokość, 66 cm głębokość i 180 cm wysokość. Takie wymiary pozwalają w prosty sposób na znalezienie dogodnego miejsca na ustawienie urządzenia. Króćce podłączeniowe znajdują się u góry. Pozwala to na ustawienie tylnej ściany obudowy pompy bezpośrednio przy ścianie pomieszczenia, co wpływa na oszczędność miejsca, w którym montowana jest pompa ciepła.

Gruntowne oczyszczanie

W standardowym wyposażeniu pompy ciepła znajdują się energooszczędne pompy obiegowe. Każda z nich jest sterowana indywidualnie, aby zapewnić optymalny przepływ oraz różnicę temperatur między zasilaniem a powrotem wymienników ciepła, co wpływa również na podwyższenie efektywności pracy urządzenia. W Logatherm WSW196i wbudowany jest również dogrzewacz elektryczny o stopniowanej mocy, który można wykorzystać na przykład w przypadku dezynfekcji termicznej wody użytkowej. Oprócz tego na wyposażeniu są filtry. Jeden z nich montowany po stronie centralnego ogrzewania ma specjalny element magnetyczny, który wychwytuje drobiny rdzy w instalacji lub cząsteczek magnetycznych. Zabezpiecza to pompę obiegową, wymiennik ciepła oraz przewody hydrauliczne, ponieważ to w tych miejscach gromadzą się te zanieczyszczenia.

Buderus
Autor: Buderus Pompa ciepła posiada dostosowuje temperaturę zasilania instalacji grzewczej do bieżącej temperatury zewnętrznej

Czujna na pogodę

Wbudowany regulator HMC300 steruje pompą ciepła bazując na krzywej pogodowej, dzięki której pompa ciepła posiada dostosowuje temperaturę zasilania instalacji grzewczej do bieżącej temperatury zewnętrznej. Podstawowe funkcje to regulacja jednego obiegu grzewczego i ciepłej wody użytkowej, ale przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów można sterować, aż do 4 obiegów grzewczych, basenem lub instalacją solarną. Jedną z ciekawszych funkcji, jaka została zastosowana w pompie ciepła Logatherm WSW196i jest BMC (Brine Management Circuit) czyli system kontroli dolnego źródła. Dzięki temu, pompa kontroluje poziom temperatury „solanki”. Jeśli jej poziom jest zbyt niski, urządzenie obniża chwilowo moc grzewczą, aby dolne źródło mogło się „odbudować”. Ta funkcja może być szczególnie przydatna, gdy dolne źródło jest nie jest odpowiednio zwymiarowane do zapotrzebowania. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy mamy do czynienia z wymianą starszej pompy ciepła na nową.

Pompa ciepła Buderus Logatherm WSW196iT
Autor: Buderus Pompa ciepła Buderus Logatherm WSW196iT

Pompę ciepła można zainstalować bez zasobnika buforowego, który jest często stosowany w pompach ciepła bez modulowanej mocy grzewczej, zachowując odpowiednie warunki montażowe. Brak bufora to oczywiście oszczędności finansowe, jak i oszczędność powierzchni w miejscu montażu urządzenia. Oprócz nowoczesnego produktu marka Buderus oferuje swoim klientom możliwość rozszerzenia gwarancji do 5 lat oraz bezpłatne uruchomienie.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE