Dawid Kubacki zrobił w swoim domu generalny remont. Czym teraz ogrzewa dom?

2023-01-03 10:43 Materiał sponsorowany
Pompa ciepła Panasonic w domu Dawida Kubackiego
Autor: Panasonic Nowoczesna pompa ciepła pozwala na zdalne sterowanie ogrzewaniem z każdego miejsca na ziemi. To szczególnie ważne w pracy sportowca, często wyjeżdżającego na zgrupowania oraz mistrzostwa

Mistrz świata w skokach narciarskich Dawid Kubacki zamontował w swoim domu pompę ciepła Panasonic. Sportowiec mieszka na Podhalu, które w zimie boryka się z problemem zanieczyszczenia powietrza spowodowanym spalaniem węgla przez mieszkańców chcących zachować w swoich domach wysoki komfort cieplny, a tym samym korzystających z popularnego, natomiast staromodnego źródła ciepła, jakim są kotły miałowe, które mogą spalić praktycznie wszystko. Energooszczędne i bezemisyjne pompy ciepła mogą pomóc w rozwiązaniu problemu, który od wielu lat trapi Małopolskę.

W domu jednorodzinnym, który kupił Dawid Kubacki, konieczny był remont generalny. Budynek wyposażono w ogrzewanie podłogowe na parterze i kaloryferowe na piętrze. Całość zasilał kocioł opalany ekogroszkiem o sporej mocy – 35kW. Instalacja ta pozwoliła na ocieplenie domu podczas trwania prac modernizacyjnych, a także pierwszy rok użytkowania przez rodzinę sportowca.

Pierwszy rok korzystania z kotła uświadomił domownikom, jak wiele pracy wymaga jego obsługa, a przede wszystkim ile zanieczyszczeń powstaje przy spalaniu węgla. Ze względu na obecność małego dziecka oraz częste wyjazdy skoczka i konieczność obsługi kotłowni przez żonę, rodzina zdecydowała się na wymianę źródła ciepła w budynku.

Kocioł wymaga nadzoru, dorzucania surowca na opał, czyszczenia oraz wybierania ze środka popiołu, co powoduje, że brud niesie się po całym domu. Szukano więc rozwiązania, które usunie konieczność codziennej obsługi urządzeń grzewczych. Z polecenia znajomych wybrano firmę wykonawczą Neoklima, której pracownicy, zapoznawszy się z charakterem inwestycji, doradzili montaż pompy ciepła Panasonic. Sprzęt ten jest naraz: ekologiczny, ekonomiczny, cichy i bezobsługowy.

Remont domu Dawida Kubackiego

Na podstawie odbytej wizji lokalnej przeanalizowano zapotrzebowanie energetyczne budynku. Obiekt o powierzchni 250 metrów kwadratowych ma nietypową budowę oraz nietypową instalację grzewczą, będącą połączeniem ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, które na dodatek są przewymiarowane. Pracownicy Neoklimy wyznaczyli obciążenie energetyczne budynku na poziomie ok. 12-12,5 kW.

Wymiana źródła ciepła nie należała do łatwych. Kocioł był bardzo ciężki i wymagał pocięcia na części. Poszczególne nieodłączalne elementy ważyły nawet 300 kilogramów. Demontaż (w tym wyniesienie gabarytów z piwnicy) trwał około tygodnia. Kolejnym wyzwaniem była instalacja niezbędnych do funkcjonowania pompy ciepła elementów: 2-wężownicowego zasobnika CWU Panasonic o pojemności 350l i bufora Panasonic o pojemności 200l, a także wpięcie istniejącej instalacji solarnej do nowego zasobnika CWU.

Jakie ogrzewanie wybrał Dawid Kubacki?

Za najlepszy model urządzenia grzewczego dla nieruchomości należącej do Dawida Kubackiego uznano urządzenie Panasonic T-CAP Split (pompa ciepła woda-powietrze o mocy 12 kW). Sprzęt ma stałą wydajność grzewczą do temperatury minus 20°C i potrafi wygenerować ciepło o temperaturze 60 °C. Wykonanie Super Silent sprawia, że w odległości 4 metrów od pompy ciśnienie akustyczne wynosi zaledwie 40 dB.

W przeciwieństwie do kotła, pompa ciepła nie wymaga nadzoru. Sama monitoruje temperaturę i dba o jej stały poziom. To duża zmiana w stosunku do dotychczasowego ogrzewania – według inwestora podczas użytkowania kotła wahania temperatury były wyraźnie odczuwalne i wynosiły nawet do 5 stopni °C. 

Wygodne sterowanie ogrzewaniem z każdego miejsca świata

Dodatkowo, zainstalowano zdalne sterowanie pompą ciepła – Smart Cloud. Domownicy mogą zarządzać jej pracą dzięki termostatom pomieszczeniowym, ale także modułowi wi-fi, który pozwala na komunikację z urządzeniem właściwie z każdego miejsca na świecie, na czym szczególnie zależy rodzinie mającej na co dzień do czynienia ze sportem, której często nie ma w domu. Dzięki sterownikom strefowym Panasonic w całym domu temperatura jest zbliżona, mimo że na parterze znajduje się ogrzewanie podłogowe, a na górze grzejniki, które muszą być bardziej rozgrzane.

Co jeszcze planuje mistrz świata?

Dzięki pompie ciepła Panasonic w domu zachowany jest komfort cieplny i nie ma żadnych problemów z ogrzaniem bieżącej wody. Zadowolony z wdrożonych rozwiązań mistrz świata planuje w przyszłości zainwestować także w instalację fotowoltaiczną pokrywającą w całości zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Żeby całkowicie uniezależnić się od „brudnych” źródeł energii  Kubacki chce mieć także samochód elektryczny oraz własną ładowarkę do niego.

Jakie prace wykonano podczas remontu systemu ogrzewania?

Pełen zakres prac wykonanych przez Neoklima:

  • Likwidacja kotła na paliwo stałe
  • Likwidacja zasobnika CWU 400l
  • Likwidacja nieużywanego podgrzewacza CWU
  • Instalacja pompy ciepła powietrze-woda Panasonic T-CAP Split 12 kW, wykonanie Super Silent (wysoki komfort dla właściciela i sąsiedztwa, bo tylko 40dB w odległości 4mb od urządzenia*)
  • Instalacja 2-wężownicowego zasobnika CWU Panasonic o pojemności 350l.
  • Wpięcie istniejącej instalacji solarnej do nowego zasobnika CWU
  • Instalacja bufora Panasonic o pojemności 200l.
  • Instalacja zdalnego sterownia pompą ciepła – Smart Cloud
  • Instalacja sterowników strefowych Panasonic (ogrzewanie podłogowe, konwektory)

Więcej informacji na temat zastosowanych rozwiązań można znaleźć na stronie internetowej Panasonic Heating & Cooling.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE