Modernizacja kotłowni z pompą ciepła split czy monoblok?

Modernizacja kotłowni z pompą ciepła w roli głównej odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem urządzeń typu powietrze/woda, czyli tzw. powietrznych pomp ciepła. Decydując się na takie rozwiązanie do wyboru mamy pompy ciepła typu split lub monoblok. Co warto o nich wiedzieć, planując modernizację kotłowni?
Zastąpienie wysłużonego, nieefektywnego pieca pompą ciepła przynosi wiele korzyści - począwszy od tych ekologicznych po ekonomiczne. Pompy ciepła charakteryzują się czystą pracą – nie wytwarzają żadnych spalin. Modernizacja kotłowni z pompą ciepła pozwala więc ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery, co biorąc pod uwagę obecny stan powietrza, zjawisko smogu w sezonie grzewczym oraz zmiany klimatyczne, jest niezwykle ważne. Dzięki wykorzystaniu darmowej energii odnawialnej pompy ciepła pozwalają także zredukować wydatki ponoszone na ogrzewanie budynku i wody użytkowej. Zapewniają również wysoki komfort obsługi systemu grzewczego, gdyż pracują praktycznie bezobsługowo. W przypadku modernizowanych systemów grzewczych największą popularnością cieszą się pompy ciepła typu powietrze/woda. Wśród nich do wyboru mamy urządzenia typu split i tzw. monobloki.
Modernizacja kotłowni z wykorzystaniem pomp ciepła typu split
W przypadku pomp ciepła typu split układ chłodniczy rozdzielony jest na dwie jednostki (wewnętrzną i zewnętrzną), a połączenie instalacji chłodniczej pomiędzy nimi wykonuje się na miejscu montażu. Wymaga to od instalatora posiadania dodatkowych uprawnień (tzw. F-gazowych), a od użytkownika dopilnowania corocznych przeglądów pod kątem szczelności układu. Tym, co przemawia na korzyść pomp ciepła typu split jest m.in. niższa cena zakupu w porównaniu do pomp monoblokowych. Pompy ciepła pracują jednak najefektywniej w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Modernizacja kotłowni polegająca na wymianie kotła na paliwa stałe na pompę ciepła typu split wymaga zazwyczaj przejścia na ogrzewanie płaszczyznowe (co nie zawsze jest możliwe lub ekonomicznie uzasadnione) lub wymiany grzejników na niskotemperaturowe. Większość dostępnych modeli grzejników nadaje się do pracy z niższymi temperaturami zasilania, pod warunkiem, że zostaną prawidłowo zwymiarowane.

Pompy ciepła typu monoblok
To urządzenia hermetyczne. Oznacza to, że cały układ chłodniczy takich pomp ciepła zamknięty jest szczelnie w jednej jednostce na etapie produkcji urządzenia. W ten sposób, nawet jeśli pompy ciepła typu monoblok rozdzielone są na dwie jednostki, montaż urządzenia nie wymaga ingerencji w układ chłodniczy, gdyż jednostki łączy się przewodami wodnymi. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia i usprawnia prace montażowe. Instalator nie musi też posiadać uprawnień do pracy z instalacjami chłodniczymi. Powietrzne pompy ciepła typu monoblok nie wymagają również corocznej kontroli szczelności układu chłodniczego. Monoblokowe pompy ciepła mają jeszcze jedną ważną zaletę. Wśród urządzeń tego typu znajdziemy modele dedykowane do modernizowanych instalacji, które mogą pracować z temperaturą na zasilaniu do 70°C (np. Vitocal 250-A i Vitocal 252-A). Oznacza to, że modernizacja kotłowni z taką pompą ciepła nie wymaga przechodzenia na ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc montażu podłogówki czy wymiany grzejników na nowe, przystosowane do pracy z niskimi temperaturami. Takie urządzenia mogą współpracować z istniejącymi grzejnikami. Brak konieczności ich wymiany pozwala zredukować koszty modernizacji systemu grzewczego i skraca przebieg prac modernizacyjnych.

Praca samodzielna czy w parze z kotłem?
Pompa ciepła w modernizowanym budynku może zastąpić dotychczasowy kocioł, zapewniając samodzielnie ogrzewanie domu lub współpracować z nim. Gdy pompa ciepła instalowana jest w miejsce kotła przejmuje w pełni funkcję urządzenia grzewczego. Pompa ciepła włączona do istniejącego systemu grzewczego pełni funkcję głównego urządzenia grzewczego, a kocioł jedynie wspomaga jej pracę pokrywając szczytowe obciążenia przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku modernizacji systemu grzewczego opartego na kotle gazowym lub olejowym (np. Vitocal 250-AH). Pozwala znacznie podwyższyć efektywność całej instalacji, obniżyć rachunki za ogrzewanie i zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Dobór odpowiedniego rozwiązania do modernizowanego budynku należy rozpatrywać indywidualnie i powierzyć fachowcom, którzy wezmą pod uwagę m.in. zapotrzebowanie na ciepło budynku, istniejącą instalację oraz koszty inwestycyjne. W celu doboru optymalnego urządzenia, zachęcamy do kontaktu z ekspertami Viessmann.