LG Therma V – skąd bierze się popularność pomp ciepła?

2022-11-21 9:10 Materiał sponsorowany
Pompy ciepła LG
Autor: LG

Uznanie dla pomp ciepła w Polsce stale rośnie, ponieważ coraz bardziej przekonujemy się do zalet takich rozwiązań. Nie tylko z racji sytuacji energetycznej na świecie, ale również z przyczyn technologicznych. Bezobsługowe, przyjazne środowisku urządzenia zastępują dotychczasowe kotły gazowe czy na węgiel.

Najważniejszym argumentem opowiadającym się za pompami ciepła jest fakt, iż nie zużywają one paliw kopalnych, a do ogrzewania domu wykorzystują energię elektryczną, ale w głównej mierze energię odnawialną, pozyskiwaną z powietrza zewnętrznego. Na polskim, jak i europejskim rynku największą popularnością cieszą się pompy typu powietrze-woda, które są tańsze i łatwiejsze w montażu niż np. pompy gruntowe czy wodne. Ponadto sama eksploatacja pompy ciepła jest tańsza niż kotłów na gaz bądź węgiel. Jakie są inne korzyści? Przede wszystkim brak emisji spalin, większe bezpieczeństwo czy automatyczne sterowanie. Wreszcie – znacznie niższe koszty ogrzewania.

Jako wiodący dostawca systemów HVAC, firma LG oferuje szerokie portfolio produktów grzewczych. Obejmuje ono szeroką gamę wysoce energooszczędnych i zaawansowanych systemów energii odnawialnej. Misją LG jest zapewnienie właściwego rozwiązania grzewczego odpowiadającego na różnorodne wymagania oraz dostosowanego do każdego budynku.

Pompy ciepła LG
Autor: LG

Inwestycja w przyszłość

Koszty inwestycyjne pompy ciepła bywają wyższe niż tradycyjnych systemów grzewczych, ale wcale tak nie musi być. Przykład? Warto odnieść się do instalacji z kotłami grzewczymi. Tu potrzeba najczęściej oddzielnego, odpowiednio wyposażonego pomieszczenia, które podnosi koszt budowy domu (np. wybudowanie kominów). Spore wydatki ponoszą także osoby, które instalują przyłącze gazowe. W innych przypadkach należy przewidzieć np. miejsce na składowanie paliw (chociażby węgla czy drewna), co również sprawia, że budowa domu staje się bardziej wymagająca. Wszystko to przestaje być zaś potrzebne, gdy decydujemy się na pompę ciepła.

Największy atut pomp ciepła stanowią niższe rachunki za ogrzewanie, możliwe dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W przypadku urządzeń firmy LG, przy optymalnych warunkach zewnętrznych, około 25 proc. energii to zasilanie elektryczne, reszta zaś, czyli aż 75 proc. pozyskiwane jest z zewnątrz.

Przyjmuje się też, że koszt zakupu i instalacji pompy ciepła zwraca się już po kilku sezonach grzewczych. Współcześnie, z uwagi na rosnące ceny gazu, węgla i innych tradycyjnych źródeł energii, może stać się to nawet szybciej. Nie dziwi zatem rosnąca popularność pomp ciepła, a niektórzy mówią wręcz o rewolucji w systemach grzewczych, która dzieje się na naszych oczach. Ponadto urządzenia te w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną sprawiają, że koszty związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej czy na cele c.o. minimalizowane są do symbolicznej opłaty.

Wydajność pod kontrolą

Co najważniejsze, aby maksymalnie wykorzystać potencjał pompy ciepła (a przez to jeszcze więcej zaoszczędzić na ogrzewaniu), należy unikać czterech błędów:

  • niewłaściwe wyliczenie zapotrzebowania budynku OZC,
  • niedowymiarowanie pompy ciepła (moc niebędąca w stanie pokryć zapotrzebowania budynku na ciepło),
  • przewymiarowanie pompy ciepła (niestabilna praca i ryzyko awarii),
  • nieprawidłowo dobrane górne źródło ciepła (czyli instalacja grzewcza w domu).

Jeśli chodzi o wspomniane górne źródło ciepła, z pompami ciepła szczególnie dobrze współpracuje ogrzewanie podłogowe.

Pompa ciepła plus ogrzewanie podłogowe

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy mieć pompę ciepła? Chodzi tu o mniejsze różnice temperatury między dolnym źródłem ciepła (powietrze z otoczenia) a górnym (instalacja grzewcza), które przekładają się na niższe koszty eksploatacyjne pompy. Warto zaś pamiętać, że ogrzewanie podłogowe – dzięki dużej powierzchni grzewczej – wymaga właśnie niższej temperatury (na poziomie 30–35 st. C) niż tradycyjne grzejniki. Szacuje się, że w instalacji z ogrzewaniem podłogowym pompa ciepła osiąga o 30 proc. większą wydajność. Ponadto tego rodzaju ogrzewanie wykazuje najbardziej zbliżony rozkład temperaturowy do profilu idealnego.

Firma LG Electronics dostarcza na rynek nowoczesne pompy ciepła Therma V Split, Monobloc czy Hydrosplit pracujące w oparciu o ekologiczny czynnik R32. Urządzenia te charakteryzują się przede wszystkim:

  • wysoką wydajnością ogrzewania nawet w niskiej temperaturze (100% wydajności do temp. -7 / -15 °C*),
  • szerokim zakres pracy,
  • zmniejszonym poziom hałasu.

Zaawansowana technologia pozwala jeszcze bardziej ułatwić użytkowanie poprzez zastosowanie:

  • sterownika z intuicyjnym interfejsem,
  • własnego rozwiązania Wi-Fi (LG ThinQ),
  • monitorowania informacji o zużyciu energii.

*W przypadku pomp ciepła typu split, hydrosplit wydajność 100% do temp. zewnętrznej -7°C. W przypadku Monobloc S 100% wydajności do temp. zewnętrznej -15°C.

Charakterystyka pomp ciepła LG Therma V

Therma V R32 Monobloc S – Silence Supreme

Therma V Monobloc S jest drugą generacją Monobloców LG na czynnik R32. Jak sugerują słowa "silence" oraz "supreme" Monobloc S charakteryzuje się niskim poziomem hałasu oraz najlepszą wydajnością w serii Therma V. Połączenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej w jedno urządzenie umożliwia podłączenie z instalacją wewnętrzną jedynie rurami wodnymi, eliminując potrzebę instalacji rur chłodniczych. Ponadto wewnątrz jednostki są umieszczone elementy hydrauliczne, takie jak płytowy wymiennik ciepła, zbiornik wyrównawczy, pompa wody, czujnik przepływu, czujnik ciśnienia, zawór odpowietrzający i zawór bezpieczeństwa. R32 Monobloc S zapewnia doskonałą wydajność grzewczą, szczególnie w niskich temperaturach otoczenia, jednocześnie obniżając emisję dwutlenku węgla dzięki czynnikowi R32.

Pompy ciepła LG
Autor: LG

Therma V R32 Hydrosplit

Mając na uwadze innowacje i bezpieczeństwo, LG Therma V R32 Hydrosplit rozdziela jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną, łącząc je tylko rurami wodnymi. Wymiennik ciepła znajduje się w jednostce zewnętrznej, co zmniejsza ryzyko wycieku czynnika chłodniczego w pomieszczeniu. Szybka i łatwa instalacja jest możliwa dzięki wbudowanym elementom hydraulicznym jednostki wewnętrznej, takim jak pompa wody, zbiornik wyrównawczy i odpowietrznik. W portfolio firmy LG dostępne są dwie wersje urządzenia: ze zintegrowanym zbiornikiem CWU lub bez.

Pompa ciepła LG Hydrosplit
Autor: LG

Therma V R32 Split

W pompie ciepła Therma V Split jednostki wewnętrzna i zewnętrzna są odseparowane. Te dwa komponenty połączone są czynnikiem chłodniczym. Elementy po stronie wodnej, takie jak płytowy wymiennik ciepła, naczynie wzbiorcze czy pompa wody znajdują się w jednostce wewnętrznej. Ponadto wszystkie przewody wodne związane z ogrzewaniem znajdują się wewnątrz budynku dzięki czemu ryzyko zamarznięcia wody jest zminimalizowane. Split został zaprojektowany specjalnie dla nowo budowanych i remontowanych domów. Wysokowydajne produkty firmy LG zapewniają efektywne ogrzewanie pomieszczeń i dostarczanie ciepłej wody przy pracy z czynnikiem chłodniczym R32 o niskim współczynniku ocieplenia globalnego (GWP) i wyjątkową sprężarką R1 firmy LG. System może być wyposażony w opcjonalny moduł Wi-Fi, a dzięki aplikacji LG ThinQ na smartfony użytkownicy mogą monitorować i zdalnie sterować produktami LG. W portfolio firmy LG dostępne są dwie wersje urządzenia: ze zintegrowanym zbiornikiem CWU lub bez.

Pompy ciepła LG
Autor: LG
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE