Jaki rodzaj pompy ciepła do jakiego domu? Pomagamy w wyborze

2021-11-05 13:12 Materiał sponsorowany
pompa ciepła Panasonic
Autor: Panasonic

Chcesz, żeby ogrzewanie twojego domu było tanie i bezobsługowe, a przy tym przyjazne dla środowiska? Te wymagania spełnia pompa ciepła. Jest wiele rodzajów takich urządzeń. Podpowiadamy, które wybrać w zależności od sytuacji.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które transportuje energię w postaci ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze, czyli na przykład z otoczenia domu do jego wnętrza zimą. Pompa ciepła nie spala paliwa, więc nie generuje zanieczyszczeń powietrza. Do jej napędu jest potrzebna energia elektryczna, ale tę możemy mieć ze źródeł odnawialnych, na przykład z własnej instalacji fotowoltaicznej. Dla kogoś, kto dba o środowisko, a jednocześnie oczekuje niskich rachunków za ogrzewanie, jest to znakomite rozwiązanie.

Bardzo ważną zaletą pomp ciepła jest to, że są całkowicie bezobsługowe. Ich zasada działania jest taka sama, jak obecnej w każdym domu lodówki. Dlatego jedyną czynnością angażującą użytkownika pompy ciepła jest wybór temperatury, którą ma ona zapewnić w pomieszczeniach czy zbiorniku z ciepłą wodą do mycia.

Rodzaje pomp ciepła

Najogólniejszy podział pomp ciepła do ogrzewania domów wynika z rodzaju dolnego źródła, które wykorzystują. Trzy najpopularniejsze rozwiązania to pompa gruntowa, wodna i powietrzna.

Ze względu na wysoki koszt inwestycji i często zdarzające się trudności z jej realizacją, niewiele osób decyduje się na zakup pompy gruntowej, a tym bardziej wodnej. W ostatnich latach zdecydowanie najpopularniejszym wyborem osób szukających wygodnego i taniego w eksploatacji urządzenia grzewczego stały się pompy powietrze-woda, które służą do zasilania instalacji centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Są one dostępne w wielu odmianach, zatem trzeba się zastanowić, jaki wariant wybrać.

W domu czy na zewnątrz

Najprostszym i najtańszym, dlatego powszechnie stosowanym rozwiązaniem, jest montaż pompy powietrznej na zewnątrz. Oferta rynkowa przeznaczonych do tego urządzeń jest zdecydowanie większa niż pomp monoblokowych wewnętrznych – przeznaczonych do montażu w pomieszczeniu. Na umieszczenie pompy powietrznej w budynku warto się zdecydować jedynie wtedy, gdy nasza działka jest tak mała, że nie ma możliwości ustawienia na niej pompy z zachowaniem wymaganych odległości od budynku czy granicy działki, ewentualnie gdy często wyjeżdżamy, a nasz dom stoi na odludziu i obawiamy się kradzieży urządzenia. Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę, że montaż pompy powietrznej wewnętrznej wymaga poświęcenia dużej ilość miejsca w budynku. Oprócz samej pompy ciepła potrzebne są bowiem jeszcze kanały, które doprowadzą do niej powietrze z zewnątrz, a następnie odprowadzą je z powrotem na zewnątrz – ich gabaryty są znaczne. Z tego względu nie jest to idealne rozwiązanie do niedużego domu, na przykład na działce rekreacyjnej. Pewnym problemem jest też skuteczne zaizolowanie miejsc przejścia kanałów przez ściany zewnętrzne. Poza tym odgłosy działania pompy mogą nam w domu przeszkadzać. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, wybierzmy pompę ciepła do montażu na zewnątrz.

Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic Monoblokowa pompa ciepła Aquarea T-CAP Monoblock na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak jej odpowiednik typu split (na zdjęciu poniżej)
Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic Aquarea T-CAP Split nie tylko wygląda podobnie jak wersja Monoblock, ale też nie różni się od niej osiągami

Split, All in One czy monoblok

W przypadku urządzenia typu split lub All in One, czyli jego odmiany ze zintegrowanym pojemnościowym podgrzewaczem wody, koło domu instaluje się jedynie agregat, w którym mieści się sprężarka i parownik z wentylatorem. Druga część pompy ciepła – ze skraplaczem – jest przeznaczona do zamontowania w pomieszczeniu i na ogół znajduje się w jednej obudowie z modułem hydraulicznym, sterownikiem i ewentualnie podgrzewaczem c.w.u. Jednostka zewnętrzna jest połączona z wewnętrzną przewodami chłodniczymi – wypełnionymi czynnikiem roboczym pompy ciepła. Z tego względu urządzenia typu split/All in One mogą instalować tylko osoby z uprawnieniami do pracy z czynnikami chłodniczymi z grupy gazów fluorowanych (f-gazami). Regulacje prawne powodują, że inwestor, który ich nie ma, może kupić takie urządzenie wyłącznie z usługą montażu, od firmy legitymującej się stosownym certyfikatem. Zatem powodem, dla którego lepiej wybrać pompę monoblokową, może być chęć zakupu urządzenia bez usługi montażu, na przykład w sytuacji, gdy chcemy go zlecić zaprzyjaźnionemu hydraulikowi, ale ten nie ma uprawnień do prac z czynnikami chłodniczymi. Montaż pompy typu monoblok jest prosty, a oferta rynkowa tych urządzeń o wysokiej sprawności bogata, obejmuje duży zakres mocy.

Pompa ciepła Panasonic
Autor: Panasonic Link: Dowiedz się więcej >>>

Drugi powód, to chęć umieszczenia agregatu pompy ciepła z dala od domu. W przypadku urządzenia typu split/All in One długość przewodów łączących jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną nie może być dowolnie duża. Na ogół nie przekracza kilkunastu metrów, co wynika z ograniczeń związanych z ciśnieniem, jakie można uzyskać w obiegu czynnika roboczego. Pompę monoblokową można umieścić w dużo większej odległości od domu, bowiem jej obieg chłodniczy znajduje się w całości w zewnętrznym agregacie. Jest on połączony z montowanym w domu modułem hydraulicznym rurami wypełnionymi wodą (ewentualnie z dodatkiem środka obniżającego temperaturę zamarzania), a te mogą być zdecydowanie dłuższe od przewodów chłodniczych. Trzeba jedynie zadbać o ich skuteczną izolację termiczną i odpowiednio wydajną pompę obiegową.

Jeżeli jednak pompa ma być zamontowana blisko domu i może się tym zająć fachowiec z uprawnieniami do prac z instalacjami chłodniczymi, dobrym wyborem będzie pompa ciepła typu split/All in One. Jej cena jest zwykle nieco niższa niż pompy monoblokowej, a efektywność równie wysoka. Zaletą jest też brak ryzyka zamarznięcia wody w rurach łączących pompę ciepła z instalacją grzewczą w budynku.

Gdy zależy nam na wydajności i estetyce

Pompa ciepła zwykle służy nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale też do podgrzewania ciepłej wody użytkowej -  tej, z której korzystamy w kuchni i łazience. Jest ona wtedy przygotowywana i magazynowana w dużym zbiorniku, który trzeba połączyć rurami z pompą ciepła. Jeżeli chcemy, żeby całość wyglądała estetycznie, powinniśmy wybrać urządzenie typu All in One Compact, czyli takie, w którym zbiornik na wodę jest umieszczony w jednej kompaktowej obudowie z modułem hydraulicznym w jednostce wewnętrznej. W ten sposób unikniemy widocznych rur łączących zbiornik z pompą ciepła, ale też ewentualnych problemów wykonawczych, bo w tym wypadku połączenia hydrauliczne są już wykonane i przetestowane w fabryce. Krótszy będzie też czas montażu urządzeń. Pompę All in One Compact, ze zintegrowanym podgrzewaczem wody, dobrze jest wybrać w sytuacji, gdy ma być zainstalowana w pomieszczeniu takim jak kuchnia, łazienka, suszarnia, czyli nie pełniącym wyłącznie funkcji technicznej.

Panasonic porównanie
Autor: Panasonic Link: Dowiedz się więcej >>>

Jaka pompa ciepła do modernizowanego domu

Standardowe pompy ciepła podgrzewają wodę do temperatury 55oC, co w zupełności wystarcza do ogrzewania dobrze ocieplonych, współczesnych domów, w których instalacja grzewcza jest zaprojektowana z myślą o współpracy z pompą ciepła lub niskotemperaturowym gazowym kotłem kondensacyjnym. Wówczas jest to najczęściej ogrzewanie podłogowe. W przypadku domów modernizowanych, w których instalacja z tradycyjnymi grzejnikami została zaprojektowana do zasilania przez kocioł grzewczy starego typu, jego wymiana na pompę ciepła może spowodować konieczność znacznych przeróbek systemu grzewczego. Najbardziej kłopotliwa może się okazać wymiana grzejników na większe. By uniknąć związanych z tym znacznych wydatków, można wybrać pompę ciepła wysokotemperaturową, która jest w stanie podgrzewać wodę do 65oC, a gdy z powodu skrajnie niskiej temperatury na zewnątrz potrzebna jest jeszcze wyższa temperatura zasilania, można ją uzyskać przez dogrzewanie wody grzałką elektryczną, w którą jest wyposażona pompa.

Choć pompa ciepła wysokotemperaturowa jest droższa od standardowej, taka inwestycja nierzadko okazuje się korzystniejsza pod względem ekonomicznym, niż kosztowne przeróbki starej instalacji c.o.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE