Gdzie umieścić pompę ciepła? Czy jest potrzebne osobne pomieszczenie? Czy pompa może wyglądać jak elegancki sprzęt AGD?

2022-01-12 15:10 Materiał sponsorowany
Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic Estetyczne wykonanie jednostki wewnętrznej z wbudowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową All in One Compact sprawia, że można ją ustawić między sprzętami AGD

Pompa ciepła powietrze-woda na ogół składa się z dwóch jednostek: agregatu, który umieszcza się na zewnątrz, poza budynkiem, oraz modułu wewnętrznego, który należy zainstalować w pomieszczeniu. Jakie jest odpowiednie dla pompy ciepła? Ile potrzebujemy na nią miejsca?

Gdy dom ma być ogrzewany kotłem na paliwo stałe, czy olej opałowy, potrzebne jest pomieszczenie, które spełnia określone w przepisach budowlanych wymagania. Najważniejsze to obecność przewodu dymowego lub spalinowego oraz kanału wentylacyjnego, ale także minimalna kubatura. Na ogół trudno je spełnić w pomieszczeniu, które od początku nie było projektowane z przeznaczeniem na kotłownię.

Ograniczenia w możliwości wyboru miejsca instalacji kotła wynikają z tego, że spala on paliwo. Jest do tego potrzebna znaczna ilość powietrza, konieczne jest odprowadzanie produktów spalania poza budynek, a zakłócenie tego procesu grozi tworzeniem się silnie trującego tlenku węgla. Nie bez znaczenia jest też ryzyko pożaru, nieprzyjemny zapach i brud, szczególnie w przypadku korzystania z kotła na paliwo stałe. Takie niedogodności i ograniczenia wynikające z troski o bezpieczeństwo nie występują, gdy dom jest ogrzewany pompą ciepła.

W jakim pomieszczeniu można zainstalować jednostkę wewnętrzną pompy ciepła?

Pompa ciepła nie spala paliwa, więc nie potrzebuje przewodu spalinowego ani intensywnej wymiany powietrza. Do jej działania wystarczy zasilanie energią elektryczną, najczęściej z instalacji trójfazowej, ale modele pomp ciepła o najmniejszej mocy mogą być podłączone nawet do jednofazowej 230 V. Dlatego pomieszczenie, w którym ma być zainstalowana jednostka wewnętrzna (tak zwany hydrobox) pompy ciepła powietrze-woda monoblokowej, nie musi spełniać specjalnych wymagań, poza takim, że nie powinno to być pomieszczenie przeznaczone na stały pobyt ludzi (takie, w którym z założenia przebywa się dłużej niż 4 godziny na dobę), wilgotność w nim nie może przekraczać 70%, a temperatura powinna się mieścić w zakresie od 0 do 35oC.

Dowiedz się więcej o pompie ciepła monoblok >>>

Dodatkowe ograniczenie dotyczy jednostki wewnętrznej pompy ciepła typu split, co wynika z obecności w niej czynnika chłodniczego. Od jego składu chemicznego i ilości w układzie zależy kubatura pomieszczenia, w którym można zainstalować jednostkę wewnętrzną (informację o tym można znaleźć w danych technicznych urządzenia). W przypadku pomp ciepła typu split o mocy grzewczej do 10 kW zwykle wystarczająca jest kubatura poniżej 8 m3, ale jeśli moc wynosi kilkanaście kilowatów, nie musi być dużo większa. W przypadku pomieszczenia o wysokości 2,5 m wystarczy zatem, że podłoga ma zaledwie 4 m2, by można było umieścić w nim jednostkę pompy ciepła nawet o stosunkowo dużej mocy.

Dowiedz się więcej o pompach ciepła typu split >>>

Żeby jeszcze bardziej ułatwić wybór miejsca instalacji pompy ciepła producenci oferują te urządzenia w specjalnym estetycznym wykonaniu. Jednostka wewnętrzna ma gabaryty niezbyt dużej wiszącej szafki, a w przypadku, gdy jest zintegrowana z pojemnościowym podgrzewaczem wody użytkowej – lodówki. Takie urządzenie z powodzeniem można zainstalować nie tylko w pomieszczeniu technicznym czy gospodarczym, ale także w kuchni albo łazience.

Dowiedz się więcej o pompie All in One Compact >>>

Panasonic porównanie
Autor: Panasonic Link: Dowiedz się więcej >>>

Nowoczesna i estetyczna pompa ciepła typu All in One Compact

Jeżeli zależy nam na nowoczesnych i kompaktowych rozwiązaniach, estetycznym wyglądzie i oszczędności miejsca warto wybrać pompę ciepła typu All in One Compact. Jest to urządzenie, w którym zbiornik na wodę jest umieszczony w jednej kompaktowej obudowie z modułem hydraulicznym w jednostce wewnętrznej, dzięki temu wyglądem przypomina sprzęt AGD. Pompa All in One Compact mając zaledwie 598 x 600 mm, zajmuje tyle samo miejsca, co pralka czy lodówka. Nie potrzebujemy więc oddzielnego pomieszczenia technicznego w domu, aby z niej korzystać. To urządzenie łączy wysoką wydajność i niezawodną technologię z pięknym wzornictwem. Pompa All in One Compact, ze zintegrowanym podgrzewaczem wody, to idealne rozwiązanie, gdy urządzenie chcemy zainstalować w pomieszczeniu takim jak kuchnia, łazienka, czy suszarnia.

Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic Pompę ciepła w kompaktowej obudowie można z powodzeniem umieścić w łazience

Gdzie zainstalować agregat pompy ciepła?

Ponieważ agregat pompy ciepła powietrze-woda instaluje się poza domem, wybór miejsca na ogół nie stanowi dużego problemu. Są jednak pewne warunki, które musi spełniać lokalizacja agregatu.

Przede wszystkim odległość od miejsca połączenia instalacji pompy ciepła z instalacją grzewczą w domu (czyli jednostki zewnętrznej od jednostki wewnętrznej) nie jest dowolna. Im dłuższe rury, tym większe straty ciepła i większe opory przepływu. W przypadku pomp ciepła typu split długie rury łączące agregat z jednostką wewnętrzną oznaczają znaczny spadek wydajności pompy ciepła. Dlatego maksymalna dopuszczalna długość łączącej je instalacji to najczęściej 20-30 m, ale lepiej, żeby to nie było więcej niż 7-8 m.

Trzeba też brać pod uwagę, że maksymalna temperatura powietrza, od którego pompa ciepła odbiera energię, nie może przekraczać 35oC. Zatem jeśli pompa ma służyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej latem, to agregatu nie należy ustawiać w miejscu silnie nasłonecznionym.

Aquarea T-CAP monoblok
Autor: Panasonic Wybierając pompę ciepła warto zwrócić uwagę na głośność jej pracy. W przypadku pomp Aquarea T-CAP monoblok 9 kW poziom mocy akustycznej wynosi tylko 65-68 dB(A)

Z powierzchni parownika znajdującego się w agregacie spływa wykraplająca się z powietrza woda, która zimą zamarza. Żeby powstający w ten sposób lód nie zablokował agregatu, powinien on być umieszczony co najmniej 30 cm nad ziemią czy dachem (na odpowiednim postumencie). W ten sposób można uniknąć także zablokowania agregatu przez gromadzący się wokół niego śnieg.

W tym celu agregat można też zawiesić na elewacji, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że ściekająca woda może ją zniszczyć, więc należy ją przed tym zabezpieczyć. Decydując się na lokalizację na dachu warto się zastanowić, czy nie będzie ona kłopotliwa dla serwisanta, szczególnie wtedy, gdy jest mróz i dach jest śliski.

Wybierając pompę ciepła dobrze jest sprawdzać w danych technicznych, jak duży generuje hałas. Różnice między urządzeniami różnych producentów są pod tym względem znaczne. Lokalizacja agregatu ma bardzo duży wpływ na to, czy ten hałas będzie uciążliwy. Trzeba brać pod uwagę nie tylko odległość od okien własnego domu, ale także sąsiada. Zgodnie z przepisami na granicy posesji poziom ciśnienia akustycznego nie powinien przekraczać 40 dB(A) w nocy i 50 dB(A) w dzień. Trudno udzielić konkretnej rady, jak takie wartości uzyskać, bo na poziom ciśnienia akustycznego ma wpływ wiele czynników, ale z pewnością dobrze jest oddalić agregat od granicy działki co najmniej o 4 m oraz umieścić go jak najdalej od okien sypialni i nie kierować wentylatora w ich stronę.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE