Dofinansowanie pomp ciepła. Jak zmniejszyć koszt kupna i montażu pompy ciepła?

2023-02-09 14:21 Materiał sponsorowany
Pompa ciepła Beretta
Autor: Beretta Zakup i montaż pompy ciepła można dofinasować, korzystając z dopłat oferowanych nawet w kilku programach

Inwestycja w pompę ciepła nie musi być wielkim wydatkiem. Zobaczmy, gdzie szukać dotacji na zakup i montaż tego urządzenia grzewczego i z których programów możesz skorzystać, by koszt zakupu pompy ciepła był mniejszy.

Pompy ciepła są coraz częściej wybieranym urządzeniem grzewczym zarówno przez inwestorów budujących nowe domy, jak i tych remontujących stare budynki. Wpływ na to mają rosnące ceny paliw kopalnych, a także polityka klimatyczna zakładająca jak najszybszą rezygnację z korzystania z nich w celach grzewczych. Dzięki temu zostanie poprawiona czystość powietrza, co jest korzystne dla naszego zdrowia.

Pompy ciepła wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną. Na przykład powietrzna pompa ciepła typu monoblok Hydro Unit M marki BERETTA, zasilając ogrzewanie podłogowe (35oC) osiąga klasę energetyczną A+++, a dostarczając gorącą wodę do grzejników (55oC) – klasę A++.Pompy ciepła powietrze-woda to nowoczesne urządzenia, które są wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. Są ciche, bezobsługowe, nie wymagają budowy kotłowni i komina. Wydatki związane z ich zakupem i montażem można zdecydowanie zmniejszyć, korzystając z dofinansowania z wielu możliwych do wyboru programów.

Spis treści

  1. Program „Czyste powietrze”
  2. Ulga termomodernizacyjna
  3. Program „Moje ciepło”
  4. Program „Ciepłe mieszkanie”
  5. Program “Stop smog”

Program „Czyste powietrze”

Jest przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz lokali w budynkach jednorodzinnych z wydzieloną księgą wieczystą. Dotyczy budynków poddawanych termomodernizacji. Wysokość dofinansowania zależy od dochodów inwestora. Najwyższe można uzyskać, wymieniając stare urządzenie grzewcze na pompę ciepła o podwyższonej efektywności energetycznej, zwłaszcza w połączeniu z mikroinstalacją fotowoltaiczną. Na zakup i montaż powietrznej pompy ciepła dofinansowanie może wynosić 12 600 zl, 22 000 zł lub 31 500 zl, zależnie od dochodów. Gdy pompa ma podwyższoną klasę efektywości energetycznej odpowiednio – 19 400 zł, 28 100 zł lub 35 200 zł. Na liście ZUM, czyli urządzeń spełniających kryteria programu, znajdziemy np. pompę ciepła Hydro Unit M marki BERETTA. Urządzenia tej firmy spełniają również wymogi innych programów.

Ulga termomodernizacyjna

To również pomoc dla osób remontujących swoje domy. Co ważne, można ją łączyć z innymi formami pomocy finansowej, np. programem „Czyste powietrze”, dzieląc wydatki na dwie grupy (tej samej faktury nie można przedłożyć dwa razy w różnych programach). Wsparcie polega na możliwości odliczenia od podstawy do opodatkowania wydatków poniesionych na zakup i montaż pompy ciepła. Maksymalna kwota to 53 000 zł. Biorąc pod uwagę ceny pomp ciepła powietrze-woda oraz wysokość dofinansowania, można zdecydowanie ograniczyć koszty nawet pompy z górnej półki.

Pompa ciepła Beretta
Autor: Beretta Pompa ciepła Beretta

Program „Moje ciepło”

Ten program jest przeznaczony dla osób budujących nowe domy, w których zdecydowano się na zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania lub ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej. Promowane jest budownictwo energooszczędne – budynek powinien charakteryzować obniżony wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej Ep na poziomie maksymalnie 55 kWh/(m2 × rok). Wysokość dofinansowania wynosi do 7000 zł dla pomp ciepła powietrze-woda i do 21 000 zł dla pomp gruntowych.

Program „Ciepłe mieszkanie”

Ta inicjatywa dotyczy właścicieli mieszkań w blokach spółdzielczych, wspólnotach lub domach komunalnych ogrzewanych przestarzałymi urządzeniami grzewczymi. Dofinansowanie inwestycji w pompę ciepła można będzie uzyskać za pośrednictwem gmin, które będą ogłaszać nabór wniosków dla swoich mieszkańców. Wysokość dotacji zależy, podobnie jak w programie „Czyste powietrze”, od dochodów, a także tego, czy mieszkamy w gminie o najwyższym stopniu zanieczyszczenia powietrza. W takim wypadku może ona wynosić do 17 500 zł, 26 900 zł lub 39 900 zł, zależnie od dochodów. W pozostałych do uzyskania są kwoty do 15 000 zł, 25 000 zł lub 37 500 zł.

Program “Stop smog”

W tym wypadku dofinansowanie dotyczy wymiany starych urządzeń grzewczych na nowoczesne i energooszczędne, np. pompy ciepła, w budynkach jednorodzinnych położonych na terenie gmin, w których obowiązują uchwały antysmogowe. Podobnie jak w wyżej wymienionym programie nabór wniosków będzie przeprowadzać gmina po zgłoszeniu akcesu do WFOŚiGW. Wysokość dofinansowania może wynosić do 70% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycją termomodernizacyjną.

Dowiedz się więcej

https://www.facebook.com/BerettaHeatingPolska

https://www.youtube.com/@BerettaHeatingPolska

https://www.linkedin.com/company/beretta-heating/

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE